Nuoren vl.n ajatuksia

Olen kiinnostuneena lukenut kys. palstaa ja päätinpä itsekin heittää lorinaa kiukaalle. Olen parikymppinen vl mies. Koitan pysyä puolueettomana ja kiihkottomana, esittelen vain muutamia ajatuksiani. Käytän Vanhoillislestaidiolaisesta Henkilöstä lyhennettä lebe. En tarkoita sitä halventavana ilmauksena. Kirjoitukseni pohjautuu omiin kokemuksiin.

- Lebeillä ei ole sääntöjä,(omatunto määrää) teoriassa. Käytännössä esim. pienillä paikkakunnilla yhteisö on hyvinkin tiivis, huonoine ja hyvine puolineen. Joko sopeudut meininkiin tai et. Isoissa kaupungeissa meininki on rennompaa mutta se johtunee kaupungin ja pikkukylien välisestä erosta. Pohjanmaalaiset ovat erilaisia kuin Helsikiläiset jne.
- Lebejen uskoa ei kannata liiemmin analysoida saatika tarkastella. Mitä enemmän sitä ajattelee sitä hullummalta se tuntuu. Lebejen ikuinen pulma onkin, kuinka olla ajattelematta uskoa järjellä. Se onnistuu, jos usko on vahva. Kuitenkin jokainen lebe miettii välillä (itse asiassa aika usein luulisin) onko "tässä" mitään järkeä.
- Lebet selittävät raamatun kohtia raamatulla, ei siis hatusta nykimällä. Raamatussa lienee ristiriitoja, mutta lebejen ratkaisu on priorisoida. Oleellista on erottaa punainen lanka, tarinan opetus. Ei ole väliä teurastiko SejaSe karitsan tai vasikan puukolla, kirveellä vai viikatteella. Oleellista on, että karitsa teurastettiin.
- Lebenuoriso erottuu muutamasta seikasta: et näe kasvoilla meikkiä, et näe kädessä kaljapulloja etkä kuule kiroilua. Vaatteista tai hiustyylistä et erota heitä mitenkään. A) meikin käyttö on veteen piirretty viiva, kuten moni muukin asia kys. uskonnossa. (tai lahkossa, jos niin haluat) Koruja saa käyttää mutta lävistyksiä ei. Miksikö? Uskoisin että raja on aikoinaan pitänyt vetää johonkin. Joku fiksumpi osannee vastata. Tiedän kuitenkin että monet lebe-muijat käyttävät puuteria tai huulipunaa. He eivät koe sitä esteeksi. B) Alkoholi ajatellaan turhuutena ja pahaa tuovana aineena, mitä se kai onkin. Tupakka on sallittua ja jopa yleistä. Tupakasta koituva haitta kohdistuu vain itseen toisin kuin alkoholin jonka vaikutukset tuntuvat usein perheessäkin. Kuitenkin taas veteen piirretty viiva. C) Nuoret eivät ole tottuneet kiroilemaan sillä heidän ystävänsäkään eivät juuri kiroile. Koska ihmiset kaikkialla toki kiroilevat tarttuu tämäkin tapa. Käytännössä olen oppinut, että perse tai paska on ok, mutta vittu tai perkele (varsinkin perkele) ovat vähintäänkin arveluttavia, toisin sanoen kiellettyjä. On lebejä joiden kuullen ei kehtaa (tai monet eivät kehtaa) sanoa paska, ja toisaalta, jos on ollut vittumainen päivä niin saatan sen kaverilleni todetakin. Ja jälleen, tadaa, viiva on piirretty veteen.
- Ikävin piirre vuoden 2000 lebe-nuorissa on rahan-ahneus. Se on yleistä kaikilla ihmisillä nykysuomessa, luulisin. Kuitenkin tässä asiassa lebet ovat välillä allekirjoittaneen mielestä yllättävän (ihmeellisen) "joustavia". Esim. rakennuspuolella pimeitä töitä saatetaan tehdä, nuoripari kilpailee kumpi tienaa enemmän, verrataan ystävien autoja/asuntoja jne. Kristittyjen luulisi olevan köyhien asialla mutta puhujat ovat usein pappeja, insinöörejä tai markkinointijohtajia. He asuvat omakotitaloissa, ajelevat uusilla autoilla ja äänestävät oikeistoa. Juuri nämä henkilöt ovat kaikkein kiihkeimpiä ja itsepäisimpiä, sanon suoraan, ärsyttävimpiä. Monella lebellä on suuri tarve puuttua muiden asioihin, he katsovat että heillä on siihen oikeus koska he ovat elämässään onnistuneet hyvin. He luulevat tietävän mikä on kenellekin parasta.
- Lebet, toisin kuin juutalaiset, eivät pidä itseään muita parempina ihmisinä. Tätä ei moni usko sillä lebet vaikuttavat monesti ylpeiltä. (olenko oikeassa?) Mistä se johtuu, en tiedä. Tosiasia on että lebet eivät hirvittävän paljon eroa muista. Kusipäitä mahtuu joka joukkoon. Mutta onneksi myös hienoja ihmisiä.
- Lebet äänestävät lähinnä kepua. Se johtuu siitä että suurin osa lebeistä asuu kepun perinteisillä alueilla. Kaupungissa äänestetään myös kokoomusta ja suomenruotsalaiset lebet kaiketi äänestävät rkp:tä. Mitään "yleistä" sääntöä ei tähänkään, kuten muihinkaan asioihin, ole. Voit huoleti äänestää vaikka kommunisteja jos siltä tuntuu. (kukaan lebe ei tosissaan äänestä kommunisteja joiden yhtenä tavoitteena on uskontojen tuhoaminen)
- Lebet elävät päivästä päivään kysymysten ja epäilyjen veitsenterällä. Tänään lebe, huomenna ateisti. Tänään ateisti, huomenna lebe. Suomessa lebejen määrä pysyy yllättävän vakiona. Vaikka lapsia syntyy paljon niin paljon porukkaa irtautuukin.
- Vanhoillislestadiolaiset eivät ole tekemisissä muiden lestadiolaisuuksien kanssa.
- Lebejä on eniten Suomessa, mutta aika paljon on mm. Usassa, Kanadassa ja Ruotsissa.


ps. elämä on täynnä kysymyksiä, hä?! :)


P.A.
251632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Mun mielestä nuo sun esiintuomat asiat on oikein osuvia. Mulla on kans kiinnittänyt huomiota, että puhujat on yleensä ns. paremmista piireistä. Enpä tiedä ketään puhujaa, joka olisi esimerkiksi rakennusmies.

Tässä yks esimerkki Kyseessä on yks Ruotsin suomalainen puhuja, nyttemmin tietääkseni valmistunut papiksi. No tämä mies työskenteli aikaisemmin postinkantajana. Häntä pyydettiin sitten puhumaan suviseuroihin. Suviseuraohjelmassahan on merkitty puhujat ja heidän ammattinsa. Häneltä oli kysytty, että mikä on ammatti. No tämä oli sanonut olevansa postinkantaja (vaikka hän muistaakseni silloin opiskeli jo papiksi). Joku oli siihen todennut, etteivät he voi laittaa sellaista! Törkeetä mun mielestä. Siinä näkyy maallisen mammonan palvonta. Kai siinä sitten luki tuo ammatti, ei kai ne varmaan muutakaan voinut. Voin sanoa, että muakin ärsyttää monet puhujat. Enkä nyt niin aina hyväksy kaikkia heistä auktoriteetteina, joilla olisi ymmärrystä enemmän. Hui! tähän varmaan joku tarttuu.

Äänestä
  • Miksi vl-seuraohjelmissa mainitaan puhujien ammatit? En oikein ymmärrä, mikä funktio sillä voisi olla.

    Äänestä

  • " Mulla on kans kiinnittänyt huomiota, että puhujat on yleensä ns. paremmista piireistä. "

    Mielestäni ihmisiä laitetaan liikaa tiukkoihin karsinoihin. Yksi lajittelutapa on omaisuus. Tärkeintä on varmasti ihmisen sisältö, ei se paljonko kukin ansaitsee. Miksi ihminen ei saisi olla rikas? Jumala siunaa toisille enemmän, toisille vähemmän, mutta silti olemme yhtä arvokkaita. Vaikka job oli uskovainen, niin silti hänellä oli valtava omaisuus. Hän menetti sen ja lopulta sai kaiken kaksinkertaisena takaisin. Eihän sillä ole väliä kuka sieltä pöntöstä saarnaa, kunhan on uskovainen mies.

    Myös seuraavat asiat voisivat olla tässä takana. Ensinnäkin hyväosaiset ovat muita paremmin koulutettuja. Hyvän lukutaidon, puhetaidon ym. avut oppii paremmin liike-elämässä, kuin vaikka työttömänä, joka joutuu miettimään joka päivä miten pärjää oman elämänsä kanssa. "Rikkaan" elämä saattaa olla niin kunnossa, että liikenee aikaa myös auttaa muita.

    Tuskinpa kukaan puhuja saarnansa alussa sanoo esimerkiksi seuraavaa: olen rikas it-johtaja, minulla on komea Mersu ja iso Aravatalo. Pikemminkin puhuja pyytelee syntejään pöntössä anteeksi ja on oikein nöyrää poikaa. En ole ikinä kuullut, että joku puhuja itseään mainostaisi puhujanpöntöstä. Ei sillä mielestäni ole mitään väliä kuka siellä pöntössä istuu, kunhan sieltä kuulee Pyhän Hengen avaamaa Jumalansanaa.

    Äänestä

  • vl-mammona kirjoitti:

    " Mulla on kans kiinnittänyt huomiota, että puhujat on yleensä ns. paremmista piireistä. "

    Mielestäni ihmisiä laitetaan liikaa tiukkoihin karsinoihin. Yksi lajittelutapa on omaisuus. Tärkeintä on varmasti ihmisen sisältö, ei se paljonko kukin ansaitsee. Miksi ihminen ei saisi olla rikas? Jumala siunaa toisille enemmän, toisille vähemmän, mutta silti olemme yhtä arvokkaita. Vaikka job oli uskovainen, niin silti hänellä oli valtava omaisuus. Hän menetti sen ja lopulta sai kaiken kaksinkertaisena takaisin. Eihän sillä ole väliä kuka sieltä pöntöstä saarnaa, kunhan on uskovainen mies.

    Myös seuraavat asiat voisivat olla tässä takana. Ensinnäkin hyväosaiset ovat muita paremmin koulutettuja. Hyvän lukutaidon, puhetaidon ym. avut oppii paremmin liike-elämässä, kuin vaikka työttömänä, joka joutuu miettimään joka päivä miten pärjää oman elämänsä kanssa. "Rikkaan" elämä saattaa olla niin kunnossa, että liikenee aikaa myös auttaa muita.

    Tuskinpa kukaan puhuja saarnansa alussa sanoo esimerkiksi seuraavaa: olen rikas it-johtaja, minulla on komea Mersu ja iso Aravatalo. Pikemminkin puhuja pyytelee syntejään pöntössä anteeksi ja on oikein nöyrää poikaa. En ole ikinä kuullut, että joku puhuja itseään mainostaisi puhujanpöntöstä. Ei sillä mielestäni ole mitään väliä kuka siellä pöntössä istuu, kunhan sieltä kuulee Pyhän Hengen avaamaa Jumalansanaa.

    Onko sun mielestä varakkaalla ihmisellä aravatalo?
    Ota asioista ensin selvää! Älä kirjottele mutuja!

    Äänestä

  • Heh kirjoitti:

    Onko sun mielestä varakkaalla ihmisellä aravatalo?
    Ota asioista ensin selvää! Älä kirjottele mutuja!

    Ehkä se olikin "iso avara talo" eikä "iso arava-talo"? ;)

    Äänestä

  • el kirahwi kirjoitti:

    Miksi vl-seuraohjelmissa mainitaan puhujien ammatit? En oikein ymmärrä, mikä funktio sillä voisi olla.

    Ei Päivämiehen seurailmoituksissa mainita puhujien ammatteja. Siinä on vain puhujien nimet, ei muuta.

    Suviseuraohjelmassa on mainittu puhujien ammatit. Tein tieteellisen tutkimuksen aiheesta ja tilanne näytti seuraavalta:

    yrittäjä (2)
    opinto-ohjaaja
    myyntipäällikkö
    rovasti (4)
    kunnanjohtaja
    luontokeskuksen johtaja
    kaupunginarkkitehti
    luutnantti
    kenttärovasti
    rehtori
    työnjohtaja
    varastopäällikkö
    luokanopettaja (2)
    ye-evlnt evp.
    opettaja (2)
    kirkkoherra
    perusturvajohtaja
    insinööri (2)
    kappalainen
    kuntatarkastaja
    tutkija
    talousjohtaja
    vankilapastori
    tutkateknikko
    lehtori
    myyntineuvottelija


    Luultavasti tuo ammattien luetteleminen tuo puhujat "lähemmäs ihmisiä" ja antaa heille inhimilliset kasvot. En tiedä varsinaista syytä siihen, että ammatit mainitaan.

    Mutta luettelevathan esikoisetkin ammattinsa. Ainakin yksi Lapin vanhimmista on ylilääkäri ja toinen ympäristötarkastaja. Jouluseurojen tulkkina toimi Swebus'in (talous)päällikkö. Ja taitaapa kuulopuheiden mukaan suomessa asustaa saarnaaja, joka on autokauppias. ;)

    Äänestä

  • vl-tutkija kirjoitti:

    Ei Päivämiehen seurailmoituksissa mainita puhujien ammatteja. Siinä on vain puhujien nimet, ei muuta.

    Suviseuraohjelmassa on mainittu puhujien ammatit. Tein tieteellisen tutkimuksen aiheesta ja tilanne näytti seuraavalta:

    yrittäjä (2)
    opinto-ohjaaja
    myyntipäällikkö
    rovasti (4)
    kunnanjohtaja
    luontokeskuksen johtaja
    kaupunginarkkitehti
    luutnantti
    kenttärovasti
    rehtori
    työnjohtaja
    varastopäällikkö
    luokanopettaja (2)
    ye-evlnt evp.
    opettaja (2)
    kirkkoherra
    perusturvajohtaja
    insinööri (2)
    kappalainen
    kuntatarkastaja
    tutkija
    talousjohtaja
    vankilapastori
    tutkateknikko
    lehtori
    myyntineuvottelija


    Luultavasti tuo ammattien luetteleminen tuo puhujat "lähemmäs ihmisiä" ja antaa heille inhimilliset kasvot. En tiedä varsinaista syytä siihen, että ammatit mainitaan.

    Mutta luettelevathan esikoisetkin ammattinsa. Ainakin yksi Lapin vanhimmista on ylilääkäri ja toinen ympäristötarkastaja. Jouluseurojen tulkkina toimi Swebus'in (talous)päällikkö. Ja taitaapa kuulopuheiden mukaan suomessa asustaa saarnaaja, joka on autokauppias. ;)

    Esikoislestadiolaissaarnaajilla on kyllä ammatit, otsasi hiessä kun pitää leipäsi syömän. ;) Mutta ei niitä koskaan ilmoiteta missään ilmoituksissa, eikä muutenkaan yleensä pidetä juurikaan esillä (minäkään en esim. tiedä varmaksi ketä sillä autokauppiaalla tarkoitetaan). Jos joku kysyy, niin ei niitä tietysti salatakaan. Tuntuisi, että jos ammatteja pidetään esillä, niin huomio kiinnittyy saarnaajan maalliseen asemaan, ja sen perusteella heidät voimaan asettaa sitten jonkinlaiseen arvojärjestykseen. Eihän sillä pitäisi periaatteessa olla juurikaan merkitystä, mitä tekee työkseen, jos sanan kirkastaa Pyhä Henki?

    Äänestä

  • vl-mammona kirjoitti:

    " Mulla on kans kiinnittänyt huomiota, että puhujat on yleensä ns. paremmista piireistä. "

    Mielestäni ihmisiä laitetaan liikaa tiukkoihin karsinoihin. Yksi lajittelutapa on omaisuus. Tärkeintä on varmasti ihmisen sisältö, ei se paljonko kukin ansaitsee. Miksi ihminen ei saisi olla rikas? Jumala siunaa toisille enemmän, toisille vähemmän, mutta silti olemme yhtä arvokkaita. Vaikka job oli uskovainen, niin silti hänellä oli valtava omaisuus. Hän menetti sen ja lopulta sai kaiken kaksinkertaisena takaisin. Eihän sillä ole väliä kuka sieltä pöntöstä saarnaa, kunhan on uskovainen mies.

    Myös seuraavat asiat voisivat olla tässä takana. Ensinnäkin hyväosaiset ovat muita paremmin koulutettuja. Hyvän lukutaidon, puhetaidon ym. avut oppii paremmin liike-elämässä, kuin vaikka työttömänä, joka joutuu miettimään joka päivä miten pärjää oman elämänsä kanssa. "Rikkaan" elämä saattaa olla niin kunnossa, että liikenee aikaa myös auttaa muita.

    Tuskinpa kukaan puhuja saarnansa alussa sanoo esimerkiksi seuraavaa: olen rikas it-johtaja, minulla on komea Mersu ja iso Aravatalo. Pikemminkin puhuja pyytelee syntejään pöntössä anteeksi ja on oikein nöyrää poikaa. En ole ikinä kuullut, että joku puhuja itseään mainostaisi puhujanpöntöstä. Ei sillä mielestäni ole mitään väliä kuka siellä pöntössä istuu, kunhan sieltä kuulee Pyhän Hengen avaamaa Jumalansanaa.

    Totta. Puhut ihan asiaa. Kirjoitukseni oli ajatus herättää ajatuksia ja jopa keskustelua ja näyttää että se täytti tehtävänsä.

    Äänestä

Haluaisin tietää hyväksyttekö muut herätysliikkeet Kristuksen ruumiin jäseninä? Onko VL yhtään yhteiskristillinen? Itse olen kokenut, että yhteys muihinkin seurakuntiin, jotka tunnustavat jeesuksen Kristukseksi, on erittäin siunaavaa.

Äänestä
  • Jumalan lapsiksi käsitetään vain vanhollislestadiolaiset. Tässä olis kärjistetty esimerkki. Jos joku eroaa liikkeestä ja liittyy johonkin toiseen herätysliikkeeseen ei vanhollislestadiolaiset iloitse siitä, että ihminen on kuitenkin uskomassa vaikkakin eri tavalla. Sillä näitä ei käsitetä uskovaisiksi. Itse ajattelen tästä asiasta liikkeen sisällä valtavirrasta poikkeavalla tavalla.

    Äänestä

  • weeällä kirjoitti:

    Jumalan lapsiksi käsitetään vain vanhollislestadiolaiset. Tässä olis kärjistetty esimerkki. Jos joku eroaa liikkeestä ja liittyy johonkin toiseen herätysliikkeeseen ei vanhollislestadiolaiset iloitse siitä, että ihminen on kuitenkin uskomassa vaikkakin eri tavalla. Sillä näitä ei käsitetä uskovaisiksi. Itse ajattelen tästä asiasta liikkeen sisällä valtavirrasta poikkeavalla tavalla.

    ajattelet eri tavoin. En mitenkään voi itse ajatella, että ainoastaan helluntalaiset, vapaakirkolliset tai luterilaiset olisivat oikeassa. Sama raamattu, sama Jumala, sama usko. Hieman eri korostuksilla. Olen itse helluntalainen ja ainakin omassa seurakunnassani ollaan hyvin suvaitsevaisia muihin seurakuntiin nähden.Eri srk:n papit ovat joskus jopa kokoontuneet yhteisiin rukoushetkiin ja se on mielestäni suurta viisautta. Toivoisin että myös VL porukka ymmärtäisi, että he korottavat itsensä muiden yläpuolelle, ajattelemalla että he ovat ainoastaan oikeita uskovaisia. Eikä itsensä korottaminen ole oikein.

    Äänestä

  • weeällä kirjoitti:

    Jumalan lapsiksi käsitetään vain vanhollislestadiolaiset. Tässä olis kärjistetty esimerkki. Jos joku eroaa liikkeestä ja liittyy johonkin toiseen herätysliikkeeseen ei vanhollislestadiolaiset iloitse siitä, että ihminen on kuitenkin uskomassa vaikkakin eri tavalla. Sillä näitä ei käsitetä uskovaisiksi. Itse ajattelen tästä asiasta liikkeen sisällä valtavirrasta poikkeavalla tavalla.

    Tämä on asia jota en käsitä. Kun elämäni ensimmäisen kerran tutustuin henkilökohtaisesti vanhoillislestadiolaiseen ihmiseen, suhtauduin häneen täsmälleen samalla tavalla kuin muihinkin uskonsisariini ja -veljiini - koska minä en tiennyt vl-laisista muuta kuin sen että he ovat uskovaisia (kuten minäkin).

    Yllätykseni oli hirmuinen, kun sitten ensimmäisen kerran uskonasioista hänen kuultensa puhuessani huomasin miten jäätäväksi ilmapiiri muuttui. Hän ei pystynyt ollenkaan yhtymään minun "uskomiseni iloon". Hämmennyin, ja tein sen johtopäätöksen että ehkä tämä nuori ei ollutkaan henkilökohtaisesti uskossa vaan vain kulki lauman mukana.

    Sitten pikkuhiljaa, hitaasti mutta varmasti - ja varsinkin näitä nettikirjoitteluja seuratessani - aloin ymmärtää mistä moinen "jäisyys" johtui: vanhoillislestadiolaisen mielestä me muut uskovaiset emme ole uskovaisia. Hän siis ei VOINUT rakentua kanssani "yhteisestä uskostamme". Hän ei kokenut rakastavansa 'samaa' Jeesusta.

    Myöhemmin yritin ko. ystäväni kanssa jutella asiasta, mutta siitä ei tule mitään. Koska hänen mielestään olen "epäuskoinen", niin se on sillä sipuli - sanoi Raamattu ja Jeesus mitä tahansa.

    Vl-periaatteet ovat TOSI TIUKASSA. Olen kokenut, että vl-lainen - karrikoidusti sanottuna - luopuu mieluummin Jeesuksesta kuin siitä käsityksestään, että vain vanhoillislestadiolainen on Jumalan lapsi!

    Järkyttävää. Kukahan tekisi vl-laisuuden keskuudessa ns. uskonpuhdistuksen ja toisi heidät muitten kristittyjen tykö? Taivaassa kun on jokatapauksessa pärjättävä yhdessä. :-)

    Äänestä

  • Miina kirjoitti:

    ajattelet eri tavoin. En mitenkään voi itse ajatella, että ainoastaan helluntalaiset, vapaakirkolliset tai luterilaiset olisivat oikeassa. Sama raamattu, sama Jumala, sama usko. Hieman eri korostuksilla. Olen itse helluntalainen ja ainakin omassa seurakunnassani ollaan hyvin suvaitsevaisia muihin seurakuntiin nähden.Eri srk:n papit ovat joskus jopa kokoontuneet yhteisiin rukoushetkiin ja se on mielestäni suurta viisautta. Toivoisin että myös VL porukka ymmärtäisi, että he korottavat itsensä muiden yläpuolelle, ajattelemalla että he ovat ainoastaan oikeita uskovaisia. Eikä itsensä korottaminen ole oikein.

    Yksi syy siihen, että miksi kaikki maailman uskonnot ovat alkaneet veljeillä keskenään on se, että koska totuus on hämärtynyt, niin ollaan hukassa, eikä tiedetä minne mennä. Hyvänä esimerkkinä se, kuinka piispa toivotti islaminuskon tervetulleeksi Suomeen. Toinen asia on katolisen ja luterilaisen kirkon yhteiset neuvottelut. Aina kun neuvotellaan jostakin, niin kummatkin osapuolet joutuvat tinkimään omista näkemyksistään. Tämmöisessä veljeilyssä totuus unohtuu. Mutta eipä kirkossa ole ikinä ihmisaivoin Jumalan viisautta nähty, eikä tulla näkemäänkään, sillä usko on salattu viisailta. Elävää uskoa ei voi järjellä ja ihmisen käsityksellä löytää.

    Äänestä

  • Miina kirjoitti:

    ajattelet eri tavoin. En mitenkään voi itse ajatella, että ainoastaan helluntalaiset, vapaakirkolliset tai luterilaiset olisivat oikeassa. Sama raamattu, sama Jumala, sama usko. Hieman eri korostuksilla. Olen itse helluntalainen ja ainakin omassa seurakunnassani ollaan hyvin suvaitsevaisia muihin seurakuntiin nähden.Eri srk:n papit ovat joskus jopa kokoontuneet yhteisiin rukoushetkiin ja se on mielestäni suurta viisautta. Toivoisin että myös VL porukka ymmärtäisi, että he korottavat itsensä muiden yläpuolelle, ajattelemalla että he ovat ainoastaan oikeita uskovaisia. Eikä itsensä korottaminen ole oikein.

    Ja miten paljon he itse menettävätkään jättäytymällä kokonaan syrjään muitten uskovien yhteydestä!

    Koska uskovat muodostavat ns. Kristuksen ruumiin, niin johan jo maalaisjärki sanoo, että ei osa ruumiinjäsenistä VOI OLLA erillään muusta ruumiista ja muista ruumiinosista. Varpaatkin kuuluvat samaan ruumiiseen kuin korvat. Vanhoillislestadiolaisiin lukeutuva Jumalan seurakunnan (Kristuksen ruumiin) jäsen ei siis yksinkertaisesti VOI olla erillään siitä, JOS KERRAN ON Jumalan seurakunnan jäsen. Toinen - järkyttävä - mahdollisuus on se, että he eivät edes ole Jumalan omia!!? Ehkä he ovat yksinään rakentamassa jonkinlaista 'seurakuntaa', jonka olettavat olevan koko Kristuksen ruumis, mutta joka loppujen lopuksi ei sitä ole!

    Jos vanhoillislestadiolainen kuuluu samaan Kristuksen ruumiiseen, niin hänen sydämessään pulppuaa täsmälleen sama "elävä vesi" kuin meissä muissakin. Mutta pulppuaako se? Ja jos pulppuaa, niin miksi he HALUAVAT (korostan: haluavat) korottaa itsensä ylitse niiden muiden, joitten sydämissä on myös se sama lähde, joka kumpuaa ikuisen elämän vettä??

    Kun Jeesuksen omat nousevat kerran Isän kotiin, pystyvätkö vanhoillislestadiolaiset nousemaan iloiten yhdessä muitten kanssa, vai vieläkö he silloinkin väittävät olevansa "ainoat Jumalan lapset"? Jäävätkö he vaivan aikaan vain siksi, että ovat korottaneet itsensä? "Joka itsenä ylentää, se alennetaan". En toivo tätä vl-laisille, mutta joskus pelottaa. Olisi tosi järkyttävä kohtalo: luulla ensin koko elämänsä ajan kuuluvansa ryhmään, joka on "ainoat elävässä uskossa olevat" ja sitten huomata jääneensä alas vaivaan.. Ja kuinka moni silloin syyttäisikään alas jäämisestään saarnaajiaan: te valehtelitte meille!

    Me kaikki tarvitsemme nöyrtymistä Jumalan Sanan alle. Ylpeys ei ole Jumalan tahdon mukainen mielenlaatu. Mielestäni vl-saarnaajien olisi herättävä tajuamaan VALTAVA VASTUUNSA. He tekevät tiliä Jumalalle jokaisesta sanastaan, joita "lampailleen" sanovat.

    Olisi kauhea kohtalo, jos Jeesus sanoisi heille: Menkää pois, te isäni kirotut. He vetoaisivat: Mutta mehän annoimme syntejä anteeksi sinun nimessäsi, ajoimme ulos riivaajia sinun nimessäsi... jne. Ja Jeesus sanoisi: Minä en tunne teitä.

    Tämä on vakava asia meille itsekullekin. TUNTEEKO Jeesus meidät? Tunnustaako hän meidät omikseen, tunnustaako Jumala? Ei ole merkitystä sillä, tunnustavatko ihmiset, vain sillä on merkitystä tunnustaako Jumala.

    Äänestä

  • vl-wee kirjoitti:

    Yksi syy siihen, että miksi kaikki maailman uskonnot ovat alkaneet veljeillä keskenään on se, että koska totuus on hämärtynyt, niin ollaan hukassa, eikä tiedetä minne mennä. Hyvänä esimerkkinä se, kuinka piispa toivotti islaminuskon tervetulleeksi Suomeen. Toinen asia on katolisen ja luterilaisen kirkon yhteiset neuvottelut. Aina kun neuvotellaan jostakin, niin kummatkin osapuolet joutuvat tinkimään omista näkemyksistään. Tämmöisessä veljeilyssä totuus unohtuu. Mutta eipä kirkossa ole ikinä ihmisaivoin Jumalan viisautta nähty, eikä tulla näkemäänkään, sillä usko on salattu viisailta. Elävää uskoa ei voi järjellä ja ihmisen käsityksellä löytää.

    Ei ole tarkoitus, että uskonnot yhdistyvät ja alkavat "veljeillä" keskenään. Jumala tahtoo, että kaikki JEESUKSEN OMAT ovat yhtä. Niinhän Jeesuskin rukoili: Isä, auta että he yhtä olisivat.

    Kristuksen ruumiissa, Jumalan seurakunnassa, ei ole monia "uskontoja", vaan vain ja ainoastaan Jeesukselle kuuluvia ihmisiä. Ne, jotka ovat henkilökohtaisesti uskossa Jeesukseen - joitten nimet ovat Elämän kirjassa. Ja NÄITTEN ihmisten tulisi olla yhtä, ei ainoastaan "veljeillä" keskenään vaan olla veljellisessä rakkaudessa ja yhteydessä toistensa kanssa.

    Vanhoillislestadiolaisiin lukeutuvat uskovaiset (ei kaikki vl-laiset ole uskossa) kuuluvat tähän yhteiseen suureen Jumalan seurakuntaan siinä kuin muutkin Jeesuksen omat. Jeesuksen omia ei yhdistä "uskonto" vaan Pää, joka on Jeesus Kristus.

    Äänestä

  • vl-wee kirjoitti:

    Yksi syy siihen, että miksi kaikki maailman uskonnot ovat alkaneet veljeillä keskenään on se, että koska totuus on hämärtynyt, niin ollaan hukassa, eikä tiedetä minne mennä. Hyvänä esimerkkinä se, kuinka piispa toivotti islaminuskon tervetulleeksi Suomeen. Toinen asia on katolisen ja luterilaisen kirkon yhteiset neuvottelut. Aina kun neuvotellaan jostakin, niin kummatkin osapuolet joutuvat tinkimään omista näkemyksistään. Tämmöisessä veljeilyssä totuus unohtuu. Mutta eipä kirkossa ole ikinä ihmisaivoin Jumalan viisautta nähty, eikä tulla näkemäänkään, sillä usko on salattu viisailta. Elävää uskoa ei voi järjellä ja ihmisen käsityksellä löytää.

    Ei ole tarkoitus, että uskonnot yhdistyvät ja alkavat "veljeillä" keskenään. Jumala tahtoo, että kaikki JEESUKSEN OMAT ovat yhtä. Niinhän Jeesuskin rukoili: Isä, auta että he yhtä olisivat.

    Kristuksen ruumiissa, Jumalan seurakunnassa, ei ole monia "uskontoja", vaan vain ja ainoastaan Jeesukselle kuuluvia ihmisiä. Ne, jotka ovat henkilökohtaisesti uskossa Jeesukseen - joitten nimet ovat Elämän kirjassa. Ja NÄITTEN ihmisten tulisi olla yhtä, ei ainoastaan "veljeillä" keskenään vaan olla veljellisessä rakkaudessa ja yhteydessä toistensa kanssa.

    Vanhoillislestadiolaisiin lukeutuvat uskovaiset (ei kaikki vl-laiset ole uskossa) kuuluvat tähän yhteiseen suureen Jumalan seurakuntaan siinä kuin muutkin Jeesuksen omat. Jeesuksen omia ei yhdistä "uskonto" vaan Pää, joka on Jeesus Kristus.

    Äänestä

  • ¤¤ kirjoitti:

    Ja miten paljon he itse menettävätkään jättäytymällä kokonaan syrjään muitten uskovien yhteydestä!

    Koska uskovat muodostavat ns. Kristuksen ruumiin, niin johan jo maalaisjärki sanoo, että ei osa ruumiinjäsenistä VOI OLLA erillään muusta ruumiista ja muista ruumiinosista. Varpaatkin kuuluvat samaan ruumiiseen kuin korvat. Vanhoillislestadiolaisiin lukeutuva Jumalan seurakunnan (Kristuksen ruumiin) jäsen ei siis yksinkertaisesti VOI olla erillään siitä, JOS KERRAN ON Jumalan seurakunnan jäsen. Toinen - järkyttävä - mahdollisuus on se, että he eivät edes ole Jumalan omia!!? Ehkä he ovat yksinään rakentamassa jonkinlaista 'seurakuntaa', jonka olettavat olevan koko Kristuksen ruumis, mutta joka loppujen lopuksi ei sitä ole!

    Jos vanhoillislestadiolainen kuuluu samaan Kristuksen ruumiiseen, niin hänen sydämessään pulppuaa täsmälleen sama "elävä vesi" kuin meissä muissakin. Mutta pulppuaako se? Ja jos pulppuaa, niin miksi he HALUAVAT (korostan: haluavat) korottaa itsensä ylitse niiden muiden, joitten sydämissä on myös se sama lähde, joka kumpuaa ikuisen elämän vettä??

    Kun Jeesuksen omat nousevat kerran Isän kotiin, pystyvätkö vanhoillislestadiolaiset nousemaan iloiten yhdessä muitten kanssa, vai vieläkö he silloinkin väittävät olevansa "ainoat Jumalan lapset"? Jäävätkö he vaivan aikaan vain siksi, että ovat korottaneet itsensä? "Joka itsenä ylentää, se alennetaan". En toivo tätä vl-laisille, mutta joskus pelottaa. Olisi tosi järkyttävä kohtalo: luulla ensin koko elämänsä ajan kuuluvansa ryhmään, joka on "ainoat elävässä uskossa olevat" ja sitten huomata jääneensä alas vaivaan.. Ja kuinka moni silloin syyttäisikään alas jäämisestään saarnaajiaan: te valehtelitte meille!

    Me kaikki tarvitsemme nöyrtymistä Jumalan Sanan alle. Ylpeys ei ole Jumalan tahdon mukainen mielenlaatu. Mielestäni vl-saarnaajien olisi herättävä tajuamaan VALTAVA VASTUUNSA. He tekevät tiliä Jumalalle jokaisesta sanastaan, joita "lampailleen" sanovat.

    Olisi kauhea kohtalo, jos Jeesus sanoisi heille: Menkää pois, te isäni kirotut. He vetoaisivat: Mutta mehän annoimme syntejä anteeksi sinun nimessäsi, ajoimme ulos riivaajia sinun nimessäsi... jne. Ja Jeesus sanoisi: Minä en tunne teitä.

    Tämä on vakava asia meille itsekullekin. TUNTEEKO Jeesus meidät? Tunnustaako hän meidät omikseen, tunnustaako Jumala? Ei ole merkitystä sillä, tunnustavatko ihmiset, vain sillä on merkitystä tunnustaako Jumala.

    kirjoituksesi on asiaa,kertakaikkiaan vakavaa sellaista. Toivottavasti vanhoillislestat tajuavat että heitä on vain suomessa, eivätkö muualta maailmasta tulleet kristityt muka kelpaisi? En puhu nyt mistään ekumeniasta, en katolilaisten ja muslimien jutuista, vaan kristukseen uskovien välisestä yhteydestä. Onhan nyt sääli jos he eivät tätä tajua.

    Äänestä

  • Miina kirjoitti:

    kirjoituksesi on asiaa,kertakaikkiaan vakavaa sellaista. Toivottavasti vanhoillislestat tajuavat että heitä on vain suomessa, eivätkö muualta maailmasta tulleet kristityt muka kelpaisi? En puhu nyt mistään ekumeniasta, en katolilaisten ja muslimien jutuista, vaan kristukseen uskovien välisestä yhteydestä. Onhan nyt sääli jos he eivät tätä tajua.

    Sanoit että vl.iä on vain Suomessa mutta heitä on tietojeni mukaan seuraavissakin maissa: (ei niin paljon kuin Suomessa tosin.)

    Ruotsi, Norja, Englanti, Saksa, Unkari, Viro, Venäjä, Usa, Kanada, sekä kourallisia uskoakseni maissa kuten Ecuador, Togo, Italia, Itävalta, Sveitsi. Ainakin nämä. Mutta kuten sanoin nyt puhutaan suhteellisen pienistä määristä.

    Äänestä

  • ÖÖ kirjoitti:

    Tämä on asia jota en käsitä. Kun elämäni ensimmäisen kerran tutustuin henkilökohtaisesti vanhoillislestadiolaiseen ihmiseen, suhtauduin häneen täsmälleen samalla tavalla kuin muihinkin uskonsisariini ja -veljiini - koska minä en tiennyt vl-laisista muuta kuin sen että he ovat uskovaisia (kuten minäkin).

    Yllätykseni oli hirmuinen, kun sitten ensimmäisen kerran uskonasioista hänen kuultensa puhuessani huomasin miten jäätäväksi ilmapiiri muuttui. Hän ei pystynyt ollenkaan yhtymään minun "uskomiseni iloon". Hämmennyin, ja tein sen johtopäätöksen että ehkä tämä nuori ei ollutkaan henkilökohtaisesti uskossa vaan vain kulki lauman mukana.

    Sitten pikkuhiljaa, hitaasti mutta varmasti - ja varsinkin näitä nettikirjoitteluja seuratessani - aloin ymmärtää mistä moinen "jäisyys" johtui: vanhoillislestadiolaisen mielestä me muut uskovaiset emme ole uskovaisia. Hän siis ei VOINUT rakentua kanssani "yhteisestä uskostamme". Hän ei kokenut rakastavansa 'samaa' Jeesusta.

    Myöhemmin yritin ko. ystäväni kanssa jutella asiasta, mutta siitä ei tule mitään. Koska hänen mielestään olen "epäuskoinen", niin se on sillä sipuli - sanoi Raamattu ja Jeesus mitä tahansa.

    Vl-periaatteet ovat TOSI TIUKASSA. Olen kokenut, että vl-lainen - karrikoidusti sanottuna - luopuu mieluummin Jeesuksesta kuin siitä käsityksestään, että vain vanhoillislestadiolainen on Jumalan lapsi!

    Järkyttävää. Kukahan tekisi vl-laisuuden keskuudessa ns. uskonpuhdistuksen ja toisi heidät muitten kristittyjen tykö? Taivaassa kun on jokatapauksessa pärjättävä yhdessä. :-)

    Toisaalta onko järkeä kuulua tiettyyn uskontoon tai lahkoon tms. jos itsestä tuntuu että muut uskonnot ovat aivan yhtä oikeassa. Eikö silloin tämä uskontokuntaan kuuluminen menetä merkityksensä?? Silloin on kai sama olla uskomatta? Vaikea selittää mitä ajan takaa mutta ehkä joku ymmärtää pointin.

    Äänestä

  • P.A. kirjoitti:

    Toisaalta onko järkeä kuulua tiettyyn uskontoon tai lahkoon tms. jos itsestä tuntuu että muut uskonnot ovat aivan yhtä oikeassa. Eikö silloin tämä uskontokuntaan kuuluminen menetä merkityksensä?? Silloin on kai sama olla uskomatta? Vaikea selittää mitä ajan takaa mutta ehkä joku ymmärtää pointin.

    Olipas TODELLA käsittämätön kommentti.

    Ei järjen hiventäkään.

    Sinä siis otat TOTUUDEN POHJAKSI jonkin uskontokunnan etkä Raamatun. No tämä ei tosin ole mitään uutta lestadiolaisen suusta.

    Kiinassa elävään uskoon tulleen henkilön on sinun filosofiasi mukaan parempi olla uskomatta, koska ei ole lestadiolainen.
    Vai?

    Äänestä

öisin?

Äänestä

Luintänään Päivämiehestä ***Puhujainkokous _sivulla 13 siellä sanotaan Mutta meillä on Raamattu__USKON JA ELÄMÄN Y L I N _ O H J E ja P E R U S T A ... ***..

Niin tässä, on säännöt joita ei pidetä.
Mainitsen vielä kerran Avioeron ja Paaston.
Sekä selkeän ja PUHTAAN opetuksen kokonaisuudessaan.
No inhimillisiä me olemme, ja sen kautta voimme laittaa villaisella , mutta ei silloin kun selkeää a selvää Jumalan sanaa vastaan jankataan, niin kyllä nekin perustelut raamatuista löytyy, mutta ne ei selitä näitä mainittujakaan asiakohtia.

Äänestä

Hyvä pohdinta, ja hyviä kriittisiä huomioita, joita olen itsekin miettinyt! Kiitos!

Jos tämänkaltaiset kirjoitukset lisääntyvät, niin palstan taso vielä nousee.

Äänestä
  • Oon ite tietenki jäävi sanomaan tasosta mitään mutta täytyy myöntää että täällä on tosi paljon heikkoja kirjotuksia. Aihe on kuitenkin mielenkiintoinen ja tästä sais (ja saakin) mielenkiintosia keskusteluja. Otetaan siis rennosti ja koitetaan käydä keskusteluja joka palstalla asiallisesti ja fiksusti.

    Äänestä

  • P.A. kirjoitti:

    Oon ite tietenki jäävi sanomaan tasosta mitään mutta täytyy myöntää että täällä on tosi paljon heikkoja kirjotuksia. Aihe on kuitenkin mielenkiintoinen ja tästä sais (ja saakin) mielenkiintosia keskusteluja. Otetaan siis rennosti ja koitetaan käydä keskusteluja joka palstalla asiallisesti ja fiksusti.

    että pysytään asiallisuudessa=)
    hei sulle vaan joka alotit tän jutun=) tosi hienost kirjotit=) just niin rennosti ku tää rentoo onkin. tuntuu että meitä vl:ä väliin pidetään niin nihkeinä ja tiukkapiposina että hirvittää..mitä järettömämpiä juttuja ja sääntöjä..hih..sääntöjä oikeenkin=)
    mutta kaikki säännöthän tulee sydämestä ja omallatunnolla tarkastellen.. terveiset vaan kaikille täältä pohjoispohjanmaalta=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


P.A. kirjoitti:

Olen kiinnostuneena lukenut kys. palstaa ja päätinpä itsekin heittää lorinaa kiukaalle. Olen parikymppinen vl mies. Koitan pysyä puolueettomana ja kiihkottomana, esittelen vain muutamia ajatuksiani. Käytän Vanhoillislestaidiolaisesta Henkilöstä lyhennettä lebe. En tarkoita sitä halventavana ilmauksena. Kirjoitukseni pohjautuu omiin kokemuksiin.

- Lebeillä ei ole sääntöjä,(omatunto määrää) teoriassa. Käytännössä esim. pienillä paikkakunnilla yhteisö on hyvinkin tiivis, huonoine ja hyvine puolineen. Joko sopeudut meininkiin tai et. Isoissa kaupungeissa meininki on rennompaa mutta se johtunee kaupungin ja pikkukylien välisestä erosta. Pohjanmaalaiset ovat erilaisia kuin Helsikiläiset jne.
- Lebejen uskoa ei kannata liiemmin analysoida saatika tarkastella. Mitä enemmän sitä ajattelee sitä hullummalta se tuntuu. Lebejen ikuinen pulma onkin, kuinka olla ajattelematta uskoa järjellä. Se onnistuu, jos usko on vahva. Kuitenkin jokainen lebe miettii välillä (itse asiassa aika usein luulisin) onko "tässä" mitään järkeä.
- Lebet selittävät raamatun kohtia raamatulla, ei siis hatusta nykimällä. Raamatussa lienee ristiriitoja, mutta lebejen ratkaisu on priorisoida. Oleellista on erottaa punainen lanka, tarinan opetus. Ei ole väliä teurastiko SejaSe karitsan tai vasikan puukolla, kirveellä vai viikatteella. Oleellista on, että karitsa teurastettiin.
- Lebenuoriso erottuu muutamasta seikasta: et näe kasvoilla meikkiä, et näe kädessä kaljapulloja etkä kuule kiroilua. Vaatteista tai hiustyylistä et erota heitä mitenkään. A) meikin käyttö on veteen piirretty viiva, kuten moni muukin asia kys. uskonnossa. (tai lahkossa, jos niin haluat) Koruja saa käyttää mutta lävistyksiä ei. Miksikö? Uskoisin että raja on aikoinaan pitänyt vetää johonkin. Joku fiksumpi osannee vastata. Tiedän kuitenkin että monet lebe-muijat käyttävät puuteria tai huulipunaa. He eivät koe sitä esteeksi. B) Alkoholi ajatellaan turhuutena ja pahaa tuovana aineena, mitä se kai onkin. Tupakka on sallittua ja jopa yleistä. Tupakasta koituva haitta kohdistuu vain itseen toisin kuin alkoholin jonka vaikutukset tuntuvat usein perheessäkin. Kuitenkin taas veteen piirretty viiva. C) Nuoret eivät ole tottuneet kiroilemaan sillä heidän ystävänsäkään eivät juuri kiroile. Koska ihmiset kaikkialla toki kiroilevat tarttuu tämäkin tapa. Käytännössä olen oppinut, että perse tai paska on ok, mutta vittu tai perkele (varsinkin perkele) ovat vähintäänkin arveluttavia, toisin sanoen kiellettyjä. On lebejä joiden kuullen ei kehtaa (tai monet eivät kehtaa) sanoa paska, ja toisaalta, jos on ollut vittumainen päivä niin saatan sen kaverilleni todetakin. Ja jälleen, tadaa, viiva on piirretty veteen.
- Ikävin piirre vuoden 2000 lebe-nuorissa on rahan-ahneus. Se on yleistä kaikilla ihmisillä nykysuomessa, luulisin. Kuitenkin tässä asiassa lebet ovat välillä allekirjoittaneen mielestä yllättävän (ihmeellisen) "joustavia". Esim. rakennuspuolella pimeitä töitä saatetaan tehdä, nuoripari kilpailee kumpi tienaa enemmän, verrataan ystävien autoja/asuntoja jne. Kristittyjen luulisi olevan köyhien asialla mutta puhujat ovat usein pappeja, insinöörejä tai markkinointijohtajia. He asuvat omakotitaloissa, ajelevat uusilla autoilla ja äänestävät oikeistoa. Juuri nämä henkilöt ovat kaikkein kiihkeimpiä ja itsepäisimpiä, sanon suoraan, ärsyttävimpiä. Monella lebellä on suuri tarve puuttua muiden asioihin, he katsovat että heillä on siihen oikeus koska he ovat elämässään onnistuneet hyvin. He luulevat tietävän mikä on kenellekin parasta.
- Lebet, toisin kuin juutalaiset, eivät pidä itseään muita parempina ihmisinä. Tätä ei moni usko sillä lebet vaikuttavat monesti ylpeiltä. (olenko oikeassa?) Mistä se johtuu, en tiedä. Tosiasia on että lebet eivät hirvittävän paljon eroa muista. Kusipäitä mahtuu joka joukkoon. Mutta onneksi myös hienoja ihmisiä.
- Lebet äänestävät lähinnä kepua. Se johtuu siitä että suurin osa lebeistä asuu kepun perinteisillä alueilla. Kaupungissa äänestetään myös kokoomusta ja suomenruotsalaiset lebet kaiketi äänestävät rkp:tä. Mitään "yleistä" sääntöä ei tähänkään, kuten muihinkaan asioihin, ole. Voit huoleti äänestää vaikka kommunisteja jos siltä tuntuu. (kukaan lebe ei tosissaan äänestä kommunisteja joiden yhtenä tavoitteena on uskontojen tuhoaminen)
- Lebet elävät päivästä päivään kysymysten ja epäilyjen veitsenterällä. Tänään lebe, huomenna ateisti. Tänään ateisti, huomenna lebe. Suomessa lebejen määrä pysyy yllättävän vakiona. Vaikka lapsia syntyy paljon niin paljon porukkaa irtautuukin.
- Vanhoillislestadiolaiset eivät ole tekemisissä muiden lestadiolaisuuksien kanssa.
- Lebejä on eniten Suomessa, mutta aika paljon on mm. Usassa, Kanadassa ja Ruotsissa.


ps. elämä on täynnä kysymyksiä, hä?! :)


P.A.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu