talitiaiset sun muut linnut lentää vaunujen päälle kun vauva on ulkona nukkumassa ja rupee repimään hyönteisverkkoa. luonnollisesti ne myös kiekuvat, eli laulavat, ja vauva herää siihen. ostettiin toissapäivänä semmonen haukkasiluetti keikkumaan vaunujen ylle, mutta tänään ne ***tun linnut oli jo repimässä verkkoa.
takana neljä kuukautta allergiaoireita, vatsavaivoja ja tunnin välein yöheräämisiä... EN JAKSA TÄTÄ ENÄÄ! jos täytyy vahtia vauvaa silloinkin kun se nukkuu ulkona.
kohta ostan talipalloja ja dippaan ne rotanmyrkkyyn...
ideoita?
takana neljä kuukautta allergiaoireita, vatsavaivoja ja tunnin välein yöheräämisiä... EN JAKSA TÄTÄ ENÄÄ! jos täytyy vahtia vauvaa silloinkin kun se nukkuu ulkona.
kohta ostan talipalloja ja dippaan ne rotanmyrkkyyn...
ideoita?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Varmasti aika turhauttavaa ja raskasta.
Kaupoissa on niitä vaunujen tai sänkyjen päälle laitettavia metalliverkkoja jotka pitävät loitolla niin linnut kuin muut metsän eläimet..
Ei muuta kuin voimia syksyyn ja metalli kehikon ostoon!!!
Moi
Osta lastentarvikeliikkeestä muovikäärme ja koita sitä. Minulla on sama ongelma pihassa ja kysyin neuvoa niin eräs rouva oli laittanut pihaan kiven päälle leikkikäärmeen ja oli kuulemma karkottanut pihalta linnut. En tiedä toimiiko mutta kannattaa ehkä kokeilla ja on halpa kokeilu..Jonkin vaalean päälle niin näkyy hyvin..
Anneli
lastentarvikeliikkeestä ihan vanuihin sopivaa "kissa"-verkkoa,sitä itse käytin.ei mene linnut oravat eikä kissat vaunujen sisälle!ja itkuhälläri oli aina päällä,siitä kuuli kyllä heti jos vaunujen lähellä jotain liikettä oli!
cd-levyjä roikkumaan naruilla vaunuista,pyöriessään pelottavat linnut pois.(naapurissamme puutarhassa roikkuu marjapensaissa vanhat cd-levyt,ja kyllä kuulemma tepsii!!)