luin jos ko. kirja ja nyt siitä on tehty elokuva.
Juonessa kaksi erilaista kulttuuria kohtaavat, sveitsiläisnainen ja masai-soturi.
Vaikea yhtälö rakkaudelle.
Onko joku palstalaisista nähnyt elokuvan?
Itse aion mennä iltasella katsomaan.
Valkoinen masai
8
664
Vastaukset
- Tristar
...olen kuullut pätkästä niin paljon ylistäviä kommentteja että joskus aion sen vielä nähdä. Kerrohan sitten kun käyt mitä mietit!
***joo kävin tänään katsomassa sen leffan.
Ja se on minulla usein "ristiriita" sen kanssa kun on ensinlukenut kirjan ja sitten näkee leffan, että "kumpi ompi oikeeempi"
Kyllä elokuva hyvä oli ja paljon siinä oli aineksia joita tälläkin palstalla on ruodittu.
Ekokuvassa oli mielestäni suht^kiihkotonta kerronta kahdesta niin erilaisesta kulttuurista ja lisäksi maanosien eroavaisuuksista.
Suosittelen katsottavaksi.
- Ruosutar
jostain lehedestä aikoinaan ja näin myöhemmin kuvia heidän lapsestaankin.Kirjaa en ole lukenut. Nyt on tullut toinenkin kirja sen jälkeen joten eikun kirjastoon taas epikuros.
Tämä sveitsiläinen nainen matkusti takaisin, nähtävästi tyttärensä kanssa katselemaan entisiä asuinseutujaan ja tutustumaan sukuun. Kai sen tytön isä asuu siellä Afrikassa vieläkin.
Minulle tuli tippa silmään silloin kun luin tuosta rakkaustarinasta.- Ruosutar
epikuros kirjoitti:
ymmärsinkö oikein, että tämä kirjoittaja on tehnyt kirjasta jatko-osan?
en mene vannomaan että kirjaa löytyy suomeksi mutta voihan sitä kysellä.
http://www.adlibris.com/se/search.aspx?author=Corinne Hofmann&fromProduct=true
Ruotsiksi sen uuden kirjan nimi on "Resan tillbaka till den vita massajen".
Näkyi löytyvän kolmaskin kirja "Den vita massajens dotter".
- Sanelma*
Leffa haukuttiin lyttyyn. Arvostelijan mukaan alkuperäinen aihe oli vesitetty hollywoodilaisittain. Elokuvassa Valkoinen Nainen lähtee leikkimään eksotiikalla ja neljä vuotta huviteltuaan palaa kotiin.
Ihan kiva tapa tietysti viettää sapattivuotta, mutta käsitin arvostelusta alkuperäisen tarinan olleen jollain tapaa syvällisempi.- Ruosutar
usein on niin ettei filmi ole yhtä hyvä kuin kirja. Tässä tapauksessahan kirja perustuu tositapahtumiin, Corinne Hoffman itse on kirjoittanut kirjan.
Filmimanuksen kirjoitti tietysti joku toinen, vaikka onhan kai Corinne Hoffmannin ja ehkä hänen tyytärensäkkin pitänyt hyväksyä manus, niin minä ymmärään tämän.
Todellisuudessa Corinne Hoffmann matkusti lomille Keniaan silloisen poikaystävänsä kanssa ja "rakkautta ensisilmäyksellä" sai hänet jäämään Keniaan masaiji miehen luo. Eksotiikka voi olla ollut yksi tekijä, tiedä häntä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli265173Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123775Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403177IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm482736Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2831275- 591165
- 791129
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3941106Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2081039