Valkoinen masai

luin jos ko. kirja ja nyt siitä on tehty elokuva.

Juonessa kaksi erilaista kulttuuria kohtaavat, sveitsiläisnainen ja masai-soturi.
Vaikea yhtälö rakkaudelle.
Onko joku palstalaisista nähnyt elokuvan?
Itse aion mennä iltasella katsomaan.

8

674

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tristar

      ...olen kuullut pätkästä niin paljon ylistäviä kommentteja että joskus aion sen vielä nähdä. Kerrohan sitten kun käyt mitä mietit!

      ***

      • kirja oli OK
        Kerron leffasta illalla, moi


      • joo kävin tänään katsomassa sen leffan.
        Ja se on minulla usein "ristiriita" sen kanssa kun on ensinlukenut kirjan ja sitten näkee leffan, että "kumpi ompi oikeeempi"
        Kyllä elokuva hyvä oli ja paljon siinä oli aineksia joita tälläkin palstalla on ruodittu.

        Ekokuvassa oli mielestäni suht^kiihkotonta kerronta kahdesta niin erilaisesta kulttuurista ja lisäksi maanosien eroavaisuuksista.

        Suosittelen katsottavaksi.


    • Ruosutar

      jostain lehedestä aikoinaan ja näin myöhemmin kuvia heidän lapsestaankin.Kirjaa en ole lukenut. Nyt on tullut toinenkin kirja sen jälkeen joten eikun kirjastoon taas epikuros.

      Tämä sveitsiläinen nainen matkusti takaisin, nähtävästi tyttärensä kanssa katselemaan entisiä asuinseutujaan ja tutustumaan sukuun. Kai sen tytön isä asuu siellä Afrikassa vieläkin.

      Minulle tuli tippa silmään silloin kun luin tuosta rakkaustarinasta.

      • ymmärsinkö oikein, että tämä kirjoittaja on tehnyt kirjasta jatko-osan?


      • Ruosutar
        epikuros kirjoitti:

        ymmärsinkö oikein, että tämä kirjoittaja on tehnyt kirjasta jatko-osan?

        en mene vannomaan että kirjaa löytyy suomeksi mutta voihan sitä kysellä.

        http://www.adlibris.com/se/search.aspx?author=Corinne Hofmann&fromProduct=true

        Ruotsiksi sen uuden kirjan nimi on "Resan tillbaka till den vita massajen".


        Näkyi löytyvän kolmaskin kirja "Den vita massajens dotter".


    • Sanelma*

      Leffa haukuttiin lyttyyn. Arvostelijan mukaan alkuperäinen aihe oli vesitetty hollywoodilaisittain. Elokuvassa Valkoinen Nainen lähtee leikkimään eksotiikalla ja neljä vuotta huviteltuaan palaa kotiin.

      Ihan kiva tapa tietysti viettää sapattivuotta, mutta käsitin arvostelusta alkuperäisen tarinan olleen jollain tapaa syvällisempi.

      • Ruosutar

        usein on niin ettei filmi ole yhtä hyvä kuin kirja. Tässä tapauksessahan kirja perustuu tositapahtumiin, Corinne Hoffman itse on kirjoittanut kirjan.

        Filmimanuksen kirjoitti tietysti joku toinen, vaikka onhan kai Corinne Hoffmannin ja ehkä hänen tyytärensäkkin pitänyt hyväksyä manus, niin minä ymmärään tämän.

        Todellisuudessa Corinne Hoffmann matkusti lomille Keniaan silloisen poikaystävänsä kanssa ja "rakkautta ensisilmäyksellä" sai hänet jäämään Keniaan masaiji miehen luo. Eksotiikka voi olla ollut yksi tekijä, tiedä häntä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      34
      3114
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      71
      2195
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      182
      2015
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      123
      1958
    5. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      6
      1805
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      101
      1594
    7. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      34
      1460
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      222
      1249
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      90
      1231
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      22
      1123
    Aihe