Miksei Lohjalla

Muualta Lohjalle muuttaneena olen ihmetellyt, kun monet lohjalaiset eivät vastaa tervehdykseen (huomenta/päivää/terve/hei/moi/morjens), vaikka kyse on esim. naapureista tai työkavereista.

Alkuun ihmettelin, että onko kuuloissa vikaa, mutta vaikka lisäsin desibelejä, en saanut osakseni kuin kummastuneen katseen.

Sitten ajattelin, että Lohjalla vaikuttaa ehkä jokin uskovaisten salaseura, joka on päättänyt, ettei ulkopuolisille tarvitse olla kohteliaita.

Kun kuitenkin huomasin, etteivät he tervehdi toisiaankaan, tulin siihen tulokseen, että kyseessä on vain lohjalainen huono tapa. Ovatko muut huomanneet samaa?
201882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Katso peiliin. Oletko niin mulkku ettei ihmiset sinua tervehdi? Vai moikkaatko vaan väärille ihmisille väärään aikaan?

Äänestä

Yritä ymmärtää: peruslohjalaisia se vaivaa ja näkyy monessa muussakin asiassa, muualta muuttaneisiin kalkkipitoinen vesi vaikuttaa vasta pitemmän ajan myötä.

Äänestä

Puhut aivan totta. Ne, jotka ovat aina lohjalla asuneet, ovat niin sisäsiittoista porukkaa, että ulkopaikkakuntalaiset koetaan aivan vieraiksi. Ei mtn ystävällisyyttä. Se on se oma napa.

nim. sivusta seuraaja

Äänestä
  • Asuin Lohjalla reilut 40-v,enkä siinä aikana tottunu niitten kohjojen toilaamiseen,liian läheltä geenit ni tulos on puoli-jauhonen,ois pitäny lähtee aikasemmin

    Äänestä

En o huomannu. Mut Lohjalaiset läpiää hitaasti muualta tulevia kohtaan...
Niihä se o kai joka paikas.
Asuin 7 vuotta Lohjal...

Äänestä

kyllä te ootte niin jäykkiä immeisiä tunnen joskus olevani vähintäänkin joku italiaano teidän joukossa. ei hymyä.. ei joutavaa juttua.. aina naama peruslukemalla ..joskus tekis mieli sanoa vituttaako teitä aina?

Äänestä

ulkopaikkakunnalta muuttaneet eivät niinkään

Äänestä
  • Hyvä vitsi.
    Kaikki lohjalaiset kulkee nokka pystyssä, koska ne kuvittelevat ja luulevat olevansa "jotain". "Se on NIIIIN nähty!"
    Ostakaas tulitikut ja avatkaa niiden avulla jo perkele viimein silmänne!

    Äänestä

Eiköhän tuo ole ollut ihan sattumaa. Jotkut tervehtivät mieluummin ja jotkut eivät. Samanlaista se on kaikilla paikkakunnilla. En usko että Lohjalla oikeasti tervehditään keskimäärin sen enempää tai vähempää kuin muillakaan alueilla.

Sitä paitsi veikkaan että tässäkin tapauksessa sinulla on jokin kolmen henkilön otos jonka perusteella teet mielipiteesi. Tai sitten olet oikeasti itse jotenkin pelottava niin että ihmisiä vain arveluttaa sinun tervehtiminen.

Äänestä
  • Minulla ei ole kokemusta kuin läntiseltä Uudeltamaalta ja pääkaupunkiseudusta ( n.33 v. ),mutta sanoisin että Lohjalaiset ovat aika keskivertosakkia tervehtimisen suhteen.On varmaan myöskin omasta käyttäytymisestä jonkinverran kiinni miten kanssaihmiset käyttäytyvät.Aina löytyy joku "luupää" jokapaikassa joka ei halua tervehtiä tai ylipäänsä olla kenenkään kanssa tekemisissä,mutta jätetään heidät omaan rauhaansa ihan suosiolla.

    Äänestä

  • Vain Uudellamaalla asunut kirjoitti:

    Minulla ei ole kokemusta kuin läntiseltä Uudeltamaalta ja pääkaupunkiseudusta ( n.33 v. ),mutta sanoisin että Lohjalaiset ovat aika keskivertosakkia tervehtimisen suhteen.On varmaan myöskin omasta käyttäytymisestä jonkinverran kiinni miten kanssaihmiset käyttäytyvät.Aina löytyy joku "luupää" jokapaikassa joka ei halua tervehtiä tai ylipäänsä olla kenenkään kanssa tekemisissä,mutta jätetään heidät omaan rauhaansa ihan suosiolla.

    jo yli kymmenen vuotta. Tunnen monta tyyppiä mutten ole saanut hyvää ystävää kenestäkään. Ne jotka luulin olevan kavereita puukottivat selkään kun tuli siihen tilaisuus. Varokaa muuttamasta tänne, saatte olla ihan yksin itseksenne.

    Äänestä

  • lohjalla kirjoitti:

    jo yli kymmenen vuotta. Tunnen monta tyyppiä mutten ole saanut hyvää ystävää kenestäkään. Ne jotka luulin olevan kavereita puukottivat selkään kun tuli siihen tilaisuus. Varokaa muuttamasta tänne, saatte olla ihan yksin itseksenne.

    alkuperäislohjalaisen muualta tulleesta, ilmeestähän sen kyllä oppii huomaamaan, niin tietää ketä kannattaa karttaa. Älä juo kraanavettä Lohjalla! Tulet vähitellen samanlaiseksi.

    Äänestä

Jep.. Ei näe ei kuule. Mut kun aikansa vaan moikkaa ja tervehtii niin alkaa ne Uudenmaan hitaatkin reagoida. Mut itse pitää olla aktiivinen, enimmäkseen ainakin. Tietty on poikkeuksiakin ja Lohja ei tietenkään ole ainoa takapajula Suomessa.

Äänestä

Minusta Lohjalla tervehditään enemmän kuin Espoossa tai Helsingissä. Mutta tietysti jos verrataan Lohjaa johonkin pienempään kylään, vaikka Sammattiin, jossa kaikkia tervehditään, niin silloin voi sanoa että Lohjalla tervehditään vähemmän. Mistä sinä muuten muutit, t.s. mihin vertaat? Tervetuloa joukkoomme joka tapauksessa :-)

Äänestä

Siitä tervehtimisestä vielä.Pienellä paikkakunnalla tervehditään enemmän koska tunnetaan tai ainakin tiedetään kuka kukin on ja jos ei tiedetä otetaan selvää(se on sitä uteliaisuutta josta jotkut kärsivät).Pääkaupunkiseudullakin tervehditään tuttuja usein myös naapureita(ainakin omakotialueilla)ja jopa vuosia samassa bussissa työmatkojaan tekeviä.Toki pitää myös itse olla asian suhteen aktiivinen.Muutaman kerran kun tervehtii niin alkaa aika usein saada vastakaikua.

Äänestä
  • Siitä tuijottelusta,se on vain silkkaa uteliaisuutta ja menee kyllä ohitse.Kun ovat aikansa tuijotelleet ja sinut tarpeeksi usein nähneet muutut ympäristöön kuuluvaksi.Kokemusta on.Olen muuttanut heinäkuussa Lohjalle ja enää ei tuijotella tai en ainakaan enää huomaa sellaista.On myös tullut muutama tervehtijä, tosin on pitänyt myös itse olla aktiivinen.

    Äänestä

on jotain 200 työntekijää, niin siihenhän menisi puolipäivää, ellei enemmän, jotta kerkiäisi kaikkia moikkaamaan. Kyllä minulla on tapana moikata niitä, joiden kanssa on tekemisissä, mutta ei todellakaan kaikkia.

Äänestä

Ihmiset tuijottaa minuutti kaupalla? Pk-seudulla ihmiset eivät toljota toista tai hädin tuskin edes ota kontaktia silmiin! Sitäpaitsi on helvetin epäkohteliasta tuijottaa toista ihmistä. ( Ulkonäössäni eikä näössäni ole mitään vikaa )

Äänestä
  • kyllä se saattaa kalkkeuttaa niin, että peruslohjalaiset todella tuijottavat apaattisena vaikka mitään pahan ajatuksen häivää ei siinä ole. Sama aiheuttaa sen ettei tervehditä kovin helpolla.

    Äänestä

  • Tosin oon vasta 40 vuotta asunut, ehkä loppuu joskus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tervehditä? kirjoitti:

Muualta Lohjalle muuttaneena olen ihmetellyt, kun monet lohjalaiset eivät vastaa tervehdykseen (huomenta/päivää/terve/hei/moi/morjens), vaikka kyse on esim. naapureista tai työkavereista.

Alkuun ihmettelin, että onko kuuloissa vikaa, mutta vaikka lisäsin desibelejä, en saanut osakseni kuin kummastuneen katseen.

Sitten ajattelin, että Lohjalla vaikuttaa ehkä jokin uskovaisten salaseura, joka on päättänyt, ettei ulkopuolisille tarvitse olla kohteliaita.

Kun kuitenkin huomasin, etteivät he tervehdi toisiaankaan, tulin siihen tulokseen, että kyseessä on vain lohjalainen huono tapa. Ovatko muut huomanneet samaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu