Toinen kausi

Toinen kausi

Mitä mieltä olette toisesta kaudesta? Alkaako sarja jo kyllästyttää?

4

1064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsfsdsdfds

      ensimmäinen, mutta silti parhaita sarjoja ikinä. Voi kyllä johtua siitäkin että pystyy katsomaan vain yhden jakson viikossa. Sarjat tuntuu huomattavasti paremmilta kun pystyy katsomaan monta jaksoa putkeen.

      • Niiin

        Olen samaa mieltä siitä, että PAKO on parempi jos sitä voi katsoa useamman jakson putkeen ja useammin kuin kerran viikossa. Silloin pysyy paremmin perillä juonenkäänteissä ja muistaa pienimmätkin yksityiskohdat. Sama homma pätee muuten LOST-sarjaankin.


      • Spo
        Niiin kirjoitti:

        Olen samaa mieltä siitä, että PAKO on parempi jos sitä voi katsoa useamman jakson putkeen ja useammin kuin kerran viikossa. Silloin pysyy paremmin perillä juonenkäänteissä ja muistaa pienimmätkin yksityiskohdat. Sama homma pätee muuten LOST-sarjaankin.

        Ostimme Prison Breakin ykköskauden DVD-boxin heti sen ilmestyttyä 5. syyskuuta, aloimme katsoa parisen viikkoa sitten ja tänään katsoimme viimeisen jakson (näin työssäkäyvänä ei pysty ihan pitämään mitään "koko kausi kahdessa päivässä" tahtia, ikävä kyllä.. :-) Prison Break, joka on tahallaan rakennettu äärimmäisen koukuttavaksi ja siten että joka jakso päättyy cliff hangeriin, sopii tällaiseen nopeaan katseluun todella loistavasti. Monet jaksot päättyivät niin että oli kertakaikkiaan PAKKO nähdä seuraava jakso.

        Niinpä todella ihmettelenkin että miten ykköskautta USA:n tahtiin katsoneet selvisivät, siellähän oli mm. lähes neljän kuukauden (!) tauko 13. ja 14. jakson välillä. Meillä oli kahden minuutin tauko ja sekin tuntui liian pitkältä.. ;-)


    • Havaintoja tapahtuneista

      Kakkoskausi eroaa Ykköskaudesta muutamilla pointeilla;
      - 2kausi ei sisällä yhtäpaljon juonenkäänteitä kuin 1kausi jossa niitä oli jokaisen jakson sisällä monta
      - 2kausi ei ole yhtä rajattu tapahtumien suhteen kuin 1kausi, eli paljon "avarampi"
      - 2kaudella on tehty ratkaisuja henkilöiden suhteen rohkeammin
      - 2kausi vaikuttaa isommalla budjetilla tehdyltä kuin 1kausi
      - 2kaudella ei jostain syystä keskitytä kunnolla isoon taustajuoneen "miksi hallituksen salajuoni tehtiin"

      Jos pitäisi valita kumpi on parempi niin ei voi sanoa vielä kun kakkosesta on vasta 6 jaksoa nähty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      131
      3099
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2971
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1926
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1559
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      972
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      880
    Aihe