Rehellinen tunnustus näin viikonloppuna. Balttia rommia ja karhu kaljaa olen juonut. Rentoutus mielessä. Mitä teen itseni kanssa kun olen lähtenyt tälle tielle että otan alkoholia ja humallun. Vaikeaksi tässä tekee sen että olen uskossa. Voittekos neuvoa?
Tässä mennään,,?
eräs uskis
9289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
helpottaa, reilusti vaan kuppia naisia ja miehiä sekä iceä, lujaa menee aamen.
Teen kaiken pahan oloon, en ole onnellinen. En syytä seurakuntaani. Vaimoni ja minä emme ole onnellisia tällä hetkellä.
muutama paukku tai kalja silloin tällöin on ihmiselle vain hyväksi
mutta jos alkoholista on tullut sinulle ongelma,hae apua! sininauhaliitolta löytyy uskovalle sopivaa vierotusta
http://www.sininauhaliitto.fi/liiton_toiminta/?session=87268800
van sen käyttäjä on syntinen,olet siis syntinen sama juotko muutaman paukun lauantai iltana tai ett.
kyllähän paavali näistä asioista kirjoittelee raamatusta ..
mieti JEESUSTA!! miksi hän muutti veden viiniksi kaanan häissä ,miksi ei antanut olla vetenä ,tai muuttanut vaikka joksikin mehuksi jossa ei ollut alkohoolia.
olisihan hän voinut tehdä ihmeitä muullakin lailla kun tehdä viiniä vedestä.
silloin kun alkohoolin käyttö muuttu sinun tai kanssa ihmisen kannalta rasitukseksi ,niin anna olla ,juo mehua mielummin ,loppujen lopuksi hyvvempiä ovatkin kun viini litkut.
mutta jos käytät viiniä tai olutta tai mitä alkohooia vain ,käytä sitä kun mitä muutakin ja kiitä HERRAA. MUTTA ÄLÄ HUMALLU, VAN KÄYTÄ ERITTÄIN KOHTUUDELLA.
niin kohta et olekkaan enää uskossa, sillä juomarit ei peri taivaan valtakuntaa !
Vaikea kuvitella että näin voisi käydä.
Tiedän tuon paikan raamatussa. Kyllähän humaltuminen ei ole oikein. Aina päätän etten enää koskaan. Ja sitten tulee tuo houkutus, että jospa sittenkin vain vähän..tällä kertaa..
Eikös me helluntailaiset olla aika lailla absolutisteja? Jos et ole, ala sellaiseksi. Mikään ei ole sen parempaa, kuin kohdata ongelmat sellaisena kuin ne ovat.
Parisuhteessa on hyviä ja huonoja aikoja. Mene juttelemaan vaikka seurakuntasi pastorin kanssa,
tai menkää pariterapiaan. Alkoholi ei ole Suomessa ratkaissut yhtään kriisiä, ainoastaan aiheuttanut niitä.
kun joit Karhua ja Baltic rommia sekaisin. Varmaan otit aamusella yhden kylmän piimän ?