Kuinkahan moni tänne palstoille kirjoittava henkilö on tavannut silmästä silmään yhdenkään kansanedustajan? Näitä tekstejä lukiessa syntyy ainakin minulle käsitys, että lausutaan mielipiteitä kuin poliitikot olisivat jotain ufoja vailla minkäänlaista inhimillistä kosketusta ympäristöönsä.
Paljon puhuttu media on varmasti vaikuttanut osaltaan mielikuvien syntyyn, eivätkä ne mielikuvat ainakaan minun osaltani ole useinkaan kestäneet henkilökohtaista tapaamista. Tosin nykyisessä eduskunnassa ei taida olla kuin pari käsipäivätuttua kansanedustajaa, mutta 1980-luvulla kun avustin sivutyökseni lehtiä niin varsinkin vaalien alla näitä tapaamisia oli enemmänkin vaalikiertueitten aikana, joukossa pari silloista ministeriä ja Tasavallan Presidentti.
Yksi henkilö, jonka julkisen imagon senaikaisessa maailmassa media pystyi järjestelmällisesti rakentamaan - ilmeisesti haluamakseen - on Paavo Väyrynen. Hän poikkeaa henkilönä kaikista eniten julkisuuden luomasta mielikuvasta, ainakin minun kokemanani. Melko kaukana on myös Esko-Juhani Tennilä, toinen kiistelty mutta omissa ympyröissään hyvin suosittu lappilainen.
Sitten on tietysti ihmisiä, jotka tunnistaa muutenkin kuin ulkonäöltä siksi henkilöksi jonka televisiosta tai lehtien uutisista on itselleen sisäistänyt. Erityisesti mieleeni on jäänyt silloinen liikenneministeri Pekka Vennamo. Hän oli myös yksityisesti tavattuna jotakuinkin sama, joviaali mutta tarvittaessa mielipiteiltään jämäkkä Pekka jonka olin nähnyt julkisuudessa. Virkamiehet kehuivat häntä myös hyvänä hallintomiehenä, mitä sillä nyt sitten halutaankaan sanoa.
Nämä edelläolevat poimintoina ääripäistä, väliin mahtuu monenlaisia ihmisiä, vaikka joukko ei loppujen lopuksi kovin suuri olekaan. Joukkoon mahtuu myös joitakin melko mitäänsanomattomia kansanedustajia ja sellaiseksi pyrkineitä, mutta kun en pidä tapanani moittia äänestäjien valintoja en käy tässä ketään mollaamaankaan. Kansa on edustajansa ansainnut.
Käsipäivätutut poliitikot
0
132
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu791837- 591738
Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu3531572Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1691433Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101310Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle671300Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä671182- 601109
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin1001067Kuljettajasi oy konkurssi?!
Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?141025