että ongelmat voidaan ratkaista, kunhan vain Itsenäisyyspuolue (Vapaan Suomen Liittoa) äänestettäisiin. Joogapuoluekin lupasi poistaa rikollisuuden meditoimalla.
Tässä luotetaan melkoisen paljoon, kun ipulaisilla ei valtionhallinnon suhteen ole paitsi kokemusta ja koulutusta, myöskään todellista harrastusta asioihin. On tätä talkooväkeä ja harrastelijoita, jotka eivät ole sitäkään vaalien välillä. Hyväuskoisuus ei riitä mihinkään. Pehmeät arvot on maksettava kovalla rahalla.
Tässä luotetaan melkoisen paljoon, kun ipulaisilla ei valtionhallinnon suhteen ole paitsi kokemusta ja koulutusta, myöskään todellista harrastusta asioihin. On tätä talkooväkeä ja harrastelijoita, jotka eivät ole sitäkään vaalien välillä. Hyväuskoisuus ei riitä mihinkään. Pehmeät arvot on maksettava kovalla rahalla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
esko aho se otti vastaan turun noirilta tai pirunpalvelioilta neuoja ollesaan pääministerime luithantai käythän lukemassa turun sanomat 14 10 1992 niin selviää sekin kuka missä se jooga puollue on ja sen jälkeen se keskusta on horjunutkin
Esko Ahon johtaman porvarihallituksen jälkeen luultiin varmasti, että nyt piti tulla se suuri muutos jolla vanha valta kammetaan syrjään ja uudet voimat astuvat tilalle panemaan maan asiat kuntoon. Mutta miten kävi? Vanhat puolueet voittivat. Vaikka tarjolla oli minkälaista Vapaan Suomen Liittoa ja ekologista puoluetta, niin nämä äänekästä pärinää pitävät pienryhmät eivät äänestäjiä paljoa hetkauta. Politiikka on sittenkin useimpien mielestä vakava asia.
Häviäjien mielestä kansa tietenkin äänesti väärin. Siitä ilmenee hävinneiden turhautuminen ja se hyväuskoinen luottamus siihen, että ongelmat voidaan ratkaista kunhan vain oikeat poliitikot harjoittavat oikeaa politiikkaa, että maailma rakennetaan hyvillä päätöksillä.
Kepulithan nyt aina horjuvat. Viime kesänä keikkuivat gallupin kärjessä, mitä solisaliratti akutaattoreiden johtama yle pitää suurimman puolueen merkkinä, eikä esimerkiksi sitä, kenellä on pääministeri ja eniten muita hallituspaikkoja, eniten kansanedustajia, eniten kunnanvaltuutettuja, jäseniä tms.
Lipponenkin se arvosteli Ahon hallituksen politiikkaa niin kauan, kunnes itse joutui miettimään asioita pääministerinä.
Mitä tuli sanottua?!
"...ipulaisilla ei valtionhallinnon suhteen ole paitsi kokemusta ja koulutusta, myöskään todellista harrastusta asioihin."
?
Voisitko kertoa, mistä valtaapitävät puolueet ovat nyhtäisseet ´todellisen harrastuksensa´ tuhota ja myydä Suomi?
Mitä hyötyä on paljostakaan vallasta, jos käytämme sitä tuhoamaan itsemme?
- Kenen/keiden hallinnon jäljiltä maaseutu on autioitunut Suomessa ja köyhä myydään jo kenkäparista?
Vastaus:
Ei ainakaan IPU:n!
On pakko todeta, että
Liikuttava luottamus demokratian myyjiin ja tyhjän puhujiin on suurinta hölmöyttä mitä tiedän.
"Niin kansa huutaa kun sillä huudatetaan, se huutaa vaikka hirttonarua kaulaansa"...
(Urho Kekkonen).
SiskoSuomi
[email protected]
Ihan ehjältä ja siistiltä maailma tänäänkin näyttää, kansalaiset tyytyväisiltä, eikä juuri kukaan huudellut kansanedustajalle. On kohtuuton syytös, että valtaapitävät puolueet olisivat myymässä ja tuhoamassa Suomea. Kohtuuton päätelmä on sekin, että Itsenäisyyspuolueen pitäisi siis päästä valtaan vain sillä perusteella, koska se EI ole tehnyt sitä myymistä ja maaseudun autioittamista. Voin käväistä Hämeessä tai Savossa missä on sukulaisten ja tuttavien maatiloja, katsomassa onko maaseutu autioitunut. Voisin kertoa, että tilanne on päinvastoin. Että maalle on tulossa liiaksikin uudisrakentamista ja liikennettä... Viljelijät eivät pelkää investointeja, konehankintoja, eivätkä ne ketä kiinnostaa, uusien yritysten perustamista, kenellä on possuja, kellä kanoja :)
Ei se nyt niin helppoa ole, että sen kun vaan tuomitsee vallanpitäjät ja vain oikeat tilalle, niin sitten kaikki korjaantuu.
Tuo sitaatti, mikä kieltämättä ainakin kuulostaa vanhalta Kekkoselta, sillä hänen ainakin täytyi tietää tuo tosiasia - ja tosiasiathan on pakko tunnustaa. Kun vallanpitäjät tahtovat pitää jotakin mielipidettä enemmistönä, niin siihen ei kovin heikoin eväin voi kiilaa lyödä väliin.
Niin, että lite bättre, självständighet partiet! Vain vähän enemmän, jos poliittista taitoa voisitte rakastaa..