Kirjoitin tänne viestin: "Ymmärrätkö?". Miksi se on poistettu???
Mitä ihmettä
???
19397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Täältä katoaa vistejä tiuhaan tahtiin koko ajan.
Pidä vain hatusta kiinni.
Ollaan kuin pyörremyrskyn keskellä.
Minulla ei ole tapana mennä toisen luokse vierailulle ja alkaa heti sisään päästyäni etsimään heistä vikoja. Yleensä keskustelu pyrkii olemaan toinen toistemme kunnioittamista ja arvostamista. Näin toimitaan, kun toisen luona vieraillaan. Jos yhteisellä palstalla keskustelu sujuu tässä hengessä, niin en siinä tapauksessa ymmärrä, miksi viestejä siitä huolimatta poistetaan!
Huomaatko, että koko ajan viestejä lähtee?
Nytkin tämänaammun aikana on poistunut
parikymmentä viestiä.
Tuota viestiäsi en edes ehtinyt nähdä, mutta ainakin seuraavat aloitukset ovat adventistit poistaneet:
Kristitytkin kuleutumassa maailman...
Kirjoittanut: mukana!? 2.10.2006 klo 17.34
nyt kun on saatu
Kirjoittanut: m.naat 30.9.2006 klo 14.27
EGW:n hauta
Kirjoittanut: Ketopeiju 30.9.2006 klo 13.05
Jotta adventti ei olisi teille kauhun päivä!
Kirjoittanut: uskova_1 26.9.2006 klo 23.21
jarlau on poistanut tänään pois paljon vilkasta keskustelua.
Sehän on sitä Jarlaun suvaitsevaisuutta ja vilpittömyyttä, jota hän niin kovasti itsessään ja adventtikirkossa mainostaa. Sanat kun pakkaavat tarkoittamaan adventisteilla toista kuin muilla ihmisillä.
niin voi pian tulla opastetuksi ulos!
pakanallisia ja herjääviä viestejä palstaltamme. Täytyy pyrkiä pois kaikin keinoin tästä saastasta. Että silleen!
Juuri sitä tarkoitin, että jos menen toiseen taloon riitelemään, niin saan odottaa, että minut pian ohjataan ulos heiltä! Juuri tuollaisen kohtelun olen ansainnutkin.
Matt.
13:27 Niin perheenisännän palvelijat tulivat ja sanoivat hänelle: 'Herra, etkö kylvänyt peltoosi hyvää siementä? Mistä siihen sitten on tullut lustetta?'
13:28 Hän sanoi heille: 'Sen on vihamies tehnyt.' Niin palvelijat sanoivat hänelle: 'Tahdotko, että menemme ja kokoamme sen?'
18:26 Silloin palvelija lankesi maahan ja rukoili häntä sanoen: 'Ole pitkämielinen minua kohtaan, niin minä maksan sinulle kaikki.'
18:27 Niin herran kävi sääliksi sitä palvelijaa, ja hän päästi hänet ja antoi hänelle velan anteeksi.
18:28 Mutta mentyään ulos se palvelija tapasi erään kanssapalvelijoistaan, joka oli hänelle velkaa sata denaria; ja hän tarttui häneen, kuristi häntä kurkusta ja sanoi: 'Maksa, minkä olet velkaa.'
18:29 Niin hänen kanssapalvelijansa lankesi maahan ja pyysi häntä sanoen: 'Ole pitkämielinen minua kohtaan, niin minä maksan sinulle.'
18:31 Kun nyt hänen kanssapalvelijansa näkivät, mitä tapahtui, tulivat he kovin murheellisiksi ja menivät ja ilmoittivat herrallensa kaiken, mitä oli tapahtunut.
18:32 Silloin hänen herransa kutsui hänet eteensä ja sanoi hänelle: 'Sinä paha palvelija! Minä annoin sinulle anteeksi kaiken sen velan, koska sitä minulta pyysit;
18:33 eikö sinunkin olisi pitänyt armahtaa kanssapalvelijaasi, niinkuin minäkin sinua armahdin?'
Adventistit olivat 2 vuotta naapuriensa siivellä, ja saivat samoja nuhteluita itseensä.
Tuolloin he väittivät tekevänsä sääntöjen mukaan.
Missä vaiheessa säännöt on muutettu?
Tehtiinkö se yhtäaikaa kun te saitte oman palstan?
mutta ei siellä saanut olla kahtakaan vuotta. Yritin erään palstalle luonnolliseti kuuluvan henkilön kanssa aloittaa keskustelua Jeesuksen opetuksista ja Jumalan sanasta, mutta sitäkään ei sallittu. Eli ovea näytettiin Herätysliikkeiden palstalta ainakin minulle. Mielestäni en sanallakaan halunut ketään loukata kyseisellä palstalla. muuan henkilö yhdisti minut toisuskoisiin ja halusi, että minut ohjataan ulos. Näin siellä toimitaan! Jos tämä palsta toimii samoin, niin sehän on sama käytäntö, eikö niin?
Kylläpä sait tällit Esko M:n kirjoituksista.
Mutta minkätakia minulle kostat? Minähän sanoin, että voit olla evankelioitavana.
Ymmärsin, että Esko M. oli kovin otettu, kun kuhilas tarjoutui kirjoittelemaan autioituneella Herätysliikkeiden palstalle. Mielestäni samaa kohtelua tulisi osoittaa Herätysliikkeiden palstalta Adventismin palstalle siirtyneille rakentavillekin kirjoittajille. Tuolloin toimisimme samoilla periaatteilla, eikö niin?
keskinäinen sopiminen. Jos nyt Adventistien palstalta näytetään ystävällisesti tai epäystävällisesti ovea Herätysliikkeiden palstalta siirtyneille kirjoittajille, niin heidän tulisi asia todella ymmärtää, koska kyse on Herätysliikkeiden palstalla sovellettavasta käytännöstä. Tuskin kuhilas edes pahoitti mieltänsä. Hän osaa iloita siitä, kun ihmiset häntä Kristuksen tai vanhurskauden tähden vainoavat. Näinhän se on aina ollut.
Kyse oli TROLLI henkilöstä.
Jotkut käyvät ympäriinsä häiritsemässä sivustoja.
Jätä tuollaiset omaan arvoonsa. Päivän tauko ja koita sitten uudestaan.
Minkä takia sinä puhut kuhilaasta kuin jostain ulkopuolisesta henkilöstä:
"kovin otettu, kun kuhilas tarjoutui kirjoittelemaan "
"Tuskin kuhilas edes pahoitti mieltänsä. Hän osaa iloita siitä, kun"
Sinähän olet kuhilas!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001692&posting=22000000020097757
Otetaan vaikka Vuorisaarna TÄYSIN YKSI
Kirjoittanut: Anders Lillqvist 4.10.2006 klo 00.11
ja käydään yhden otsikon alla läpi autuuslupauksia ja niiden sanomaa. Siinä keskustelijat voisivat vaihdella näkemyksiä ja näin näkemyksent sisällöstä rikastuisivat ja yhdessä rakentuisimme.
Toisen aloituksen alla voisi ryhtyä käsittelemään esim. Isä meidän rukousta. Jälleen lause lauseelta keskustellen koko rakkaaksi käynyt rukous läpi. Jälleen rukouksen sisältö puhuttelisi ja siunaisi keskutelijoita.
Muitakin aiheita voitaisiin ehdottaa ja niitä käsitellä. Kyse ei olisi yksinpuhelusta, vaan ajatusten vaihdosta Jumalan sanan pohjalta. Näin kanssakäyminen olisi rakentava ja siunaava eikä ruma ja repivä, josta ei kukaan todellisuudessa hyötyisi. Tässä ajatuksia aluksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000013&posting=22000000020084693
Sopisiko, että keskustellaan yhdessä ITSE
Kirjoittanut: kuhilas 3.10.2006 klo 14.33
autuuslupauksista? Voihan ensin kirjoitella vähän taustatietoa ja sitten kävisimme yksitellen läpi kaikki autuuslupaukset järjestyksessä. Toinen vaihtoehto olisi Isä meidän tai Herran siunaus. Voisimme käydä ne läpi lause lauseelta. Ne ovat sentään kaikille meille yhteistä kristillistä perintöä. Jos tällainen ei kiinnosta, niin unohdetaan koko ehdotus
kyse on kahdesta eri keskustelupalstasta eli melko aktiivinen Adventismi ja lähes autioitunut Herätysliikkeiden palsta. Valitessaan henkilö voi käyttää eri nimimerkkiä, kun on kyse kahdesta selkeästi toisistaan erilaisesta keskustelupalstasta eli Adventismi ja Herätysliikkeet. Sinäkin käytät joskus Uskova 1 ja toisinaan ihan muuta, eikö niin? Moni muu käyttää milloin minkinlaista ilmaisua nimimerkin paikalla. Älä ala pikkuasioista saivartelemaan. Hoida ensin omat asiasi ja ihmissuhteesi palstoilla kuntoon.
Ihmisen pitäisi pyrkiä uskon suhteeseen Jumalaan ja rakkauden suhteeseen ihmisiin, eikö sinua ole näin opetettu? Ei Jeesuskaan lähettänyt meitä räyhäämään ja riitelemään ihmisten kanssa, vai miten luet Matt. 28:18-20.
Tuolla käytit ainakin kuhilas ja Lillqvist nimimerkkiä molempia samassa ketjussa.
Älä sinä uskomaton ihminen tule opettamaan uskovalle mitään Jumala-suhteesta.
pidät itseäsi uskovana ja toista uskomattomana! Ihmettelen vain sitä, että millainen uskovainen sinä oikein voit olla, kun suhtautumisesi toiseen elämän tiellä vaeltajaan on noin uskomattoman kielteinen. Koetko todella sydämessäsi Jumalan rauhaa ja pelastuksen iloa siitä huolimatta, vaikka olet noin äärettömän tuomitseva ihminen? Miten nämä kaksi voivat olla läsnä saman ihmisen sydämessä?