BBC näkemys Helsingistä

171363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Vähän ihmetytti tuo keskittyminen Herra Koposen tapaukseen. Paljon mieluumin olisin kuullut enempi itse yöstä poliisin mukana, ja vähempi Matin kyseenalaista historiasoopaa.

Äänestä

ei todellakaan ole mikään "BBC:n näkemys Helsingistä" eli
säälittävä provo from some poor jerk :D

Äänestä
  • jos päätoimittaja jutun päästää läpi, se on sillloin BBC:n juttu ja sitä myöten sen kanta.

    Äänestä

  • BBC:hän vaan provoilee joo...

    Äänestä

Tottahelvetissä perjantai-ilta on joka puolella toista kuin maanantai...
Ja tossa puhutaan koko maata koskevasta juomakulttuurista, samaa ellei pahempaa olisi ollut toisessakin suomikaupungissa mutta pääkaupunkia pidemmälle tuskin monikaan haluaa lähteä tässä maassa tarpomaan. Capital is capital.

Äänestä

vielä senkin jälkeen kun ollaan oksennettu, on kaikille muista maista tulleille yllätys! Suomalainen juo liikaa, aivan liikaa. Liika on siis se kun ei pysy pystyssä, ei osaa käyttäytyä tai oksentaa. Jos menee viikonloppuiltoina Helsingin keskustaa näky on juuri tällainen. Suorastaan välillä helvetillinen. Eräs rockartisti sanoikin käydessään Helsingissä että "sink in hell". Ilmeisesti suomalainen ei osaa hävetä oman kännisen toilailun jälkeen, koska umpikännin ottaminen on sosiaalisesti hyväksyttävää. Lapset jo oppii että kuinka teinit tai vanhemmat kehuskelee kuinka ovat vetänyt niin ja niin paljon viinaa viikonloppuna.
Ja Suomi on eu:n väkivaltaisimpia maita. Ja miten kummaa kun lehdestä lukee , niin väkivaltaisuudet yleensä on kytköksissä alkoholiin. Kaikille jotka sanoo muuta, niin: Strutsi luulee olevansa piilossa kun se laittaa päänsä hiekkaan!

Äänestä

Kun katsoo meininkiä perjantaisin tai lauantaisin. En sitten tiedä onko muualla sen rauhallisempaa.

Äänestä

Aika todenmukainen !

Aina on Stadin illassa joitakin jotka ei osaa juoda.

Tallinnassa he tulisivat ryöstetyiksi alle aikayksikön,

mutta onneksi kukaan heitä ei sinne kehota lähtemään !

Helsingissä on ns Lieksa syndrooma, että kun meillä kotona ei tapahdu mitään

- niin en anna sitten täälläkään !

Äänestä

Hmm...aika realsimia, tahdoimme tai emme.

Monasti ulkomaalaisten silmiin osuvat juuri nuo harvat juopot. Ja ujot suomalaiset kun eivät tule juttelemaan - ainoana poikkeuksena örveltävät pummit ja juopot.

Suomen kielen taitamattomuus ulkomaankorrespondenteilla täällä johtaa siihen, että juttujen aiheet rajoittuvat siihen, mitä kadulla tuli nähtyä sen sijaan mitä kadulla tuli kuultua tai ihmisiltä haastateltua.

Tämä jutuntekijä - hatunnosto hänelle - oli kuitenkin joko tulkin välityksellä tai haastatellun kelvollisen oman englannintaidon asemasta todella jutellutkin jonkun kanssa eikä vain flaneerannut ja kirjoittanut näkemästään silläkin uhalla ettei sitä ymmärtänyt.

Ja onhan alkoholin kulutus Suomessa kasvanut. Kaikkine lieveilmiöineen.

Äänestä
  • Tämä oli kuin Tallinnasta suoraan ?

    Minusta kaikki ymmärtävät kielitaidon merkityksen - vapaassa lehdistössä - !

    Tuskin kukaan edes olettaa että tälläinen matkakertomus johtaisi mininkään !

    Äänestä

Olispa mennyt tuonkin jutun tekijä perjantai-iltana tekemään juttua Kuopion torille missä notkuu kymmennittäin alaikäisiä ja vanhempia ympäripäissään tai Turun keskustaan.... Olis saattanut pyörähtää silmämunat uudemmankerran.

Äänestä
  • kärpäsestä torninosturia - heheeeeeee!
    Joku reppana saa kiksit noista noloista topiceista!

    Äänestä

Olin kesällä reisussa Skotlannissa ja satuin kerran katsomaan hotellissa BBC Scotland - kanavalta samantyyppisen ohjelman. Ongelma koetaan sielläkin pahaksi. Ohjelmassa haastateltiin useitakin nuoria (lapsia, nuorin haastateltava oli 12 vuotias ja kertoi vetävänsä kännit joka viikonloppu. Kyllä ihmisten juominen Skotlannissakin oli melkoisen humalahakuista.

Äänestä
  • Ainakin Briteissä, Irkuissa ja Pohjoismaissa on samanlainen humalahakuinen juomakultturi yhä nuoremmilla, joten turha sitä on BBC:n toimittajan kummastella...

    Äänestä

Suomi johtaa PISA tutkimusta sekä on vähiten korruptoitunut maa maailmassa vs Great Britain !

Tarkoituksena oli varmaan nostaa suomlaisten itsetuntoa Euroopassa.

Nyt kun ollaan oltu EU puikoissa ja kaikki paineet ja kokoukset painavat päälle !

Äänestä

Luulisi että BBC maailmassa tietäisivät enemmän Suomesta !

Äänestä
  • kuin joku englantilainen BritishBullshitCorpus-kökköjengi.
    Mitä moisen tönkkö-kanavan jutuista kannattaa välittää :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


<<< kirjoitti:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/from_our_own_correspondent/4384992.stm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu