Miten pitkä on C5:n ilmajousien huoltoväli, ts. pitääkö niitä yleensä rempata ennen 200 000 km vai pitääkö niitä huoltaa suurin piirtein vuosittain?
Vastaukset 10
- koska
Sellaisia ei C5:ssä ole.
- on jousituksessa.
Olikohan C5:ssa käytettävä neste nimeltään LDS? Minkä verran kyseinen neste maksaa? Pallot lienevät tuplakalvoisia, joten niistä ei pitäisi paineet hävitä.
Ei vitosessakaan nesteiden säännöllisestä vaihdosta mitään haittaa ole. Ainakin auton loppupään omistajat kiittävät sinua, jos olet nesteet säännöllisesti vaihtanut. Ei liene hommana kovin kummallinen.- jousipalloissa
Joista paineet vähenee ajan funktiona ihan satavarmasti. Varmaankin hitaammin kuin yksikalvoisista palloista, mutta kuitenkin...
- pompotipom
jousipalloissa kirjoitti:
Joista paineet vähenee ajan funktiona ihan satavarmasti. Varmaankin hitaammin kuin yksikalvoisista palloista, mutta kuitenkin...
Uusin kesällä takajousipallot vm 2001 femmaan. Ajettu pikksen vajaa 200 000 km. Takapää oli kuin pingispallo.
Hyvät ihmiset, vaihtakaa ne nesteet vuoden välein oli maahantuojan suositus mitä tahansa! Opin jo Xantian aikoina sen, että vuoden vaihtoväli pitää paikat kunnossa! Ei ole suuri investointi!
- Jepjep...
Huoltoväli on 5 vuotta/200.000km. Tuolloin vaihdetaan hydraylinesteet, ei mikään mahdottoman kallis operaatio.
- hydraulineste
LDS nestettä ei tarvitse ohjelman mukaan vaihtaa ollenkaan. Vanha LHM sen sijaan vaihdetaan muistaakseni 5 vuoden välein.
- Ville Vaitelias
hydraulineste kirjoitti:
LDS nestettä ei tarvitse ohjelman mukaan vaihtaa ollenkaan. Vanha LHM sen sijaan vaihdetaan muistaakseni 5 vuoden välein.
Vaihtoväli on 200 000km tai 5 vuotta. Varsinaisesti ei kuulu huolto-ohjelmaan, joten sitä ei automaattisesti tehdä määräaikaishuollossa. Sama juttu kuin jarrunesteiden kohdalla. Eivät varsinaisesti kuulu huolto-ohjelmaan, mutta pitää vaihtaa kahden vuoden välein. Mitä LHM-nesteeseen tulee, niin syytä vaihtaa 60 000km/2 vuotta välein.
- hmm.
vaihtoväli on 5 vuotta tai 100 tkm. Nesteen vaihtokustannukset jäävät selvästi alle ns. normaaliautojen iskunvaimentimien vaihtokustannusten.
Monessa japsissa on edessä ja takana McPhersonit eli et pysty itse vaihtamaan sinänsä halpoja iskareita, vaan kustannukset ovat pari sataa euroa per pyörä per 50-70tkm.
Lisäksi sitikassa vaihdetaan jousipallot uusiin noin 200tkm:n välein, kustannus n. 50 euroa per pyörä, työhön menee varttitunti per pyörä.
Älä kuuntele noita vanhoja DS-romantikkoja jotka vaihtavat varmuuden vuoksi kaikki nesteet joka vuosi, myös sen joka kuplii heidän päässään. ;)- O Sancta Andreas
Hydropneumaattinen jousitus, jossa neste (hydrauliikkaöljy LHM , LDS) välittää pyörien liikkeet typpikaasulla täytettyihin jousipalloihin.
Noihin palloihin voi asen(nut)taa venttiilit, joista voi lisätä kaasua tarpeen mukaan, joten pallot kestävät pitempään ja jousitusominaisuudet voidaan pitää optimissa.
Ihan hyvä vaihtoväli LHM-nesteelle on 2 vuotta. LDS: dunno.
- Anonyymi
onkos minkälainen homma jos laittaa uudet nesteet..onko ilmausta ja jos on niin miten ilmataan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen431930- 791341
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841311Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m151194Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291085Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.93990- 74979
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok151804Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast56782Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86717Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää58713Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13709Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27678- 43675
- 147661
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.95635Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93632- 28628
- 51627
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa24621