Mielestäni järkyttävin

sotaelokuva,

jonka olen nähnyt on Elem Klimovin Tule ja katso (1985). Todella järkyttävä ja ahdistava. Onko kukaan muu katsonut, on tullut tietääkseni vain kerran teeveestä, joskus 80-luvulla.

3

867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harasoo

      Muistan hyvin tuon saman leffan! Muistaakseni käänsin kanavaa sattumalta, jolloin elokuva oli jo kestänyt jonkin aikaa. Loppuun asti tuli kyllä katsottua. Oli tosiaan järkyttävä ja puhutteleva leffa! Siinä oli sodan kauneus ja sankaruus kaukana!!

      Toinen yhtä vaikuttava venäläiselokuva on Aleksandr Rogozhkinin "Karaul" , jonka suomenkielistä nimeä en nyt muista. Tämä leffa kertoi junasta, joka kuljetti vankeja. Vankeja oli vahtimassa sotilaita, joiden joukossa simputus sai aikaan ikävät seuraamukset!

    • basher

      se on itkettävä raina, ehkä kaikkein rankin näkemäni. Tällaisia muistutuksia sodan raakuudesta me tarvitsemme aika ajoin, koska muutumme muuten tunteettomiksi kyynikoiksi.

    • huhu

      ajattelin illalla katsoa kyseisen leffan. Toivottavasti ei vaan ole liian järkyttävä, olen joskus hieman herkkä raa'alle väkivallalle.. Pitäisköhän sittenkin katsoa jonku kaverin kans eikä yksin, pian ei saa yöllä unta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      273
      2834
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      40
      2259
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1977
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1697
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1355
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1297
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1169
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1126
    Aihe