Jumalan olemassaolo ja pahuus

Ei millään pahalla mutta aion hiukan parodioida ajatusta että miksi maailmassa on pahaa jos on Jumala olemassa.

Mulla on yksi ärsyttävä työtoveri Jussi, mähän vedän sitä turpaan.Älkää nyt mua katsoko noin eihän se minun vikani ole jollei Jumala.
A)pysäytä minun nyrkkiäni ilmassa
B)tee Jussia vähemmän ärsyttäväksi
C)kasvata Jussille teräsleukaa
On Hänen syynsä että Jussi saa turpaan, ei minun.

Auton rattiin minulla on oikeus mennä missä kunnossa tahansa.Jos ajan jonkun päälle, se on Jumalan syy koska ei ole kiskaissut sitä pois tieltä,ei minun.

Lisäksi jos aion vähän leikkiä tulitikuilla ja bensiinillä huoneistossani ja talo syttyy tuleen on Jumalan vika, ettei antanut riittävästi älliä olla tekemättä niin.

Voisin vielä sitten soutaa pitkälle ulapalle josta en jaksa uida maihin.Enkä jaksa välttämättä soutaa takaisin, mutta mähän teenkin niin että kiskaisen tapin pois veneestä, katsokaas menen vieläkin pidemmälle. heitän sen tapin mereen.Nyt ollaan oikein kunnolla liemessä.
Ja Jumalan vika jos hukun, samaten se että heitin tapin menemään.

No mutta oikeasti vaikka Jumala onkin olemassa niin onhan ihmisellä oma-vastuu asioista.

11

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moraalinetsijä

      ”Ei millään pahalla mutta aion hiukan parodioida ajatusta että miksi maailmassa on pahaa jos on Jumala olemassa.

      Mulla on yksi ärsyttävä työtoveri Jussi, mähän vedän sitä turpaan.Älkää nyt mua katsoko noin eihän se minun vikani ole jollei Jumala.
      A)pysäytä minun nyrkkiäni ilmassa
      B)tee Jussia vähemmän ärsyttäväksi
      C)kasvata Jussille teräsleukaa
      On Hänen syynsä että Jussi saa turpaan, ei minun. ”


      Ehkä, mutta lyödessäsi Jussirukka leukaan saat rystysesi ikävästi ruvelle se on kyllä jo sit ainakin Jussin vika, eli voit aivan hyvin sitten lätkästä sitä juippia toistamiseen kostoksi, se jos mikä on oikeutettua.

      ”Auton rattiin minulla on oikeus mennä missä kunnossa tahansa.Jos ajan jonkun päälle, se on Jumalan syy koska ei ole kiskaissut sitä pois tieltä,ei minun. ”

      Niimpä, katsoi vain pilvenreunalta että oho,kävipäs ohrasesti tolle pikkutytölle joka oli juuri ylittämässä suojatietä.

      ”Lisäksi jos aion vähän leikkiä tulitikuilla ja bensiinillä huoneistossani ja talo syttyy tuleen on Jumalan vika, ettei antanut riittävästi älliä olla tekemättä niin. ”

      Niimpä

      ”Voisin vielä sitten soutaa pitkälle ulapalle josta en jaksa uida maihin.Enkä jaksa välttämättä soutaa takaisin, mutta mähän teenkin niin että kiskaisen tapin pois veneestä, katsokaas menen vieläkin pidemmälle. heitän sen tapin mereen.Nyt ollaan oikein kunnolla liemessä.
      Ja Jumalan vika jos hukun, samaten se että heitin tapin menemään. ”

      Ilmiselvästi juuri näin.

      ”No mutta oikeasti vaikka Jumala onkin olemassa niin onhan ihmisellä oma-vastuu asioista.”

      Missä on Todellisen Jumalan vastuu ? onko sitä ensinkään, koskeeko vastuukysymykset Kaikkivoipaa Jumalaa joka tietää kaikesta kaiken ja jolta ei mikään ole salassa ?

      Eikö Jumalalla ole edes moraalista vastuuta siitä että maailmassa on kärsimystä ?, eihän ilman hänen luomisiaan ihmistä edes olisi, jos sinulla olisi koira ja se koira tekisi pahuuksia naapurin puutarhassa tai pahimmassa tapauksessa raatelisi jonkun hengiltä, onko koira vastuussa vai sen omistaja….miten on ?

    • -----

      Niin. tarkoitako sitä että sinulla ei ole minkäänlaista vastuuta omista tekemisistäsi?

      Vastuuttomuus on oikeastaan lapsen ajattelua. Lapselle ei ole vielä kehittynyt ksäitystä vastuullisuudesta. Jos aikuinen ihminen vierittää syyn omasta typerästä käyttäytymisestään aina jonkun toisen niskoille, hän on infantiili, ja jäänyt henkisesti lapsen tasolle. Et kai sinä ole jäänyt henkisesti lapsen tasolle?

      Jos lyöt jotakin tai ajat jonkun päälle tai käyttäydyt törpösti, niin kuule kyllä se on sinun vikasi, eikä kenenkään muun. Sinä olet vastuussa itse tekemisistäsi tai tekemättä jättämisistäsi, eikä kukaan muu.

      • En tosissani tai oikeasti aio tehdä noin.


      • :::
        L.J.H kirjoitti:

        En tosissani tai oikeasti aio tehdä noin.

        Hyvä juttu! :)


    • Jumala

      haluaa testata valmistamiaan tuotteita, hän tekee sen oman testiohjelman mukaisesti.

      • Mephistopheles.

        Jumala on pelkkä raukkamainen, pateettinen runkkari, joka ie uskalla ottaa vastuuta teoistaan. Jos Jumala olisi halunnut estää syntiinlankeemuksen, hän olisi luonut ihmisen paremmin.

        Mutta ehkäpä hän haluaakin nähdä ihmisten kärsivän?

        Siinä tapauksessa siirryn sen toisen osoitteen kaverin puoleen...!


      • Mephistopheles. kirjoitti:

        Jumala on pelkkä raukkamainen, pateettinen runkkari, joka ie uskalla ottaa vastuuta teoistaan. Jos Jumala olisi halunnut estää syntiinlankeemuksen, hän olisi luonut ihmisen paremmin.

        Mutta ehkäpä hän haluaakin nähdä ihmisten kärsivän?

        Siinä tapauksessa siirryn sen toisen osoitteen kaverin puoleen...!

        tiedoksi että Jumala antoi Jeesuksen Kristuksen puolestamme.Hän kuoli ristillä jotta ihmiset pelastuisivat.Jumala on rakkaus.


      • Cain
        Mephistopheles. kirjoitti:

        Jumala on pelkkä raukkamainen, pateettinen runkkari, joka ie uskalla ottaa vastuuta teoistaan. Jos Jumala olisi halunnut estää syntiinlankeemuksen, hän olisi luonut ihmisen paremmin.

        Mutta ehkäpä hän haluaakin nähdä ihmisten kärsivän?

        Siinä tapauksessa siirryn sen toisen osoitteen kaverin puoleen...!

        Jos sitä paatua ylipäätäs on olemassa, ni tää on sen joku sairas kokeilu. Vähä niinku pikkupoika, suurennuslasi ja muurahaiset... Haistas paskan.


      • on mikä
        Cain kirjoitti:

        Jos sitä paatua ylipäätäs on olemassa, ni tää on sen joku sairas kokeilu. Vähä niinku pikkupoika, suurennuslasi ja muurahaiset... Haistas paskan.

        Mikä "tämä" on sen kokeilu? En usko että sä näet maailmaa sellaisena millaiseksi jumala sen loi... sulla on ihan sun oma maailmasi...


    • hoitoon

      idiootti

    • on jumalan tahto

      koska se on sinun tahtosi.
      Jumala ei tuomitse ketään mistään pahasta.
      Jumala toivoisi sinun löytävän jumaluus itsestäsi.
      Jumala kuitenkin hyväksyy sinun tahtosi.
      Kaikki maailmassa on luotu niin ettei kenenkään tarvitsuisi kärsiä.
      Ihmiset eivät osaa käyttää näitä luotuja asioita niin ettei pahaa tapahtuisi.
      Siksi että hyvälle on oltava vastakohta jotta voisimme kokea hyvän tunteen.
      Jos olisi vain hyvää emme tietäisi mitä hyvä on.
      Ei syntyisi kokemusta hyvästä.
      Jos ei olisi kylmää ei olisi kuumaa.
      Jos et olisi siellä en olisi täällä.
      Mitä siinä välissä on?
      Kaikki mitä ei ole on Jumala.
      Jumala on ja ei ole.
      Sinä itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe