Jumalan olemassaolo ja pahuus

Ei millään pahalla mutta aion hiukan parodioida ajatusta että miksi maailmassa on pahaa jos on Jumala olemassa.

Mulla on yksi ärsyttävä työtoveri Jussi, mähän vedän sitä turpaan.Älkää nyt mua katsoko noin eihän se minun vikani ole jollei Jumala.
A)pysäytä minun nyrkkiäni ilmassa
B)tee Jussia vähemmän ärsyttäväksi
C)kasvata Jussille teräsleukaa
On Hänen syynsä että Jussi saa turpaan, ei minun.

Auton rattiin minulla on oikeus mennä missä kunnossa tahansa.Jos ajan jonkun päälle, se on Jumalan syy koska ei ole kiskaissut sitä pois tieltä,ei minun.

Lisäksi jos aion vähän leikkiä tulitikuilla ja bensiinillä huoneistossani ja talo syttyy tuleen on Jumalan vika, ettei antanut riittävästi älliä olla tekemättä niin.

Voisin vielä sitten soutaa pitkälle ulapalle josta en jaksa uida maihin.Enkä jaksa välttämättä soutaa takaisin, mutta mähän teenkin niin että kiskaisen tapin pois veneestä, katsokaas menen vieläkin pidemmälle. heitän sen tapin mereen.Nyt ollaan oikein kunnolla liemessä.
Ja Jumalan vika jos hukun, samaten se että heitin tapin menemään.

No mutta oikeasti vaikka Jumala onkin olemassa niin onhan ihmisellä oma-vastuu asioista.

11

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moraalinetsijä

      ”Ei millään pahalla mutta aion hiukan parodioida ajatusta että miksi maailmassa on pahaa jos on Jumala olemassa.

      Mulla on yksi ärsyttävä työtoveri Jussi, mähän vedän sitä turpaan.Älkää nyt mua katsoko noin eihän se minun vikani ole jollei Jumala.
      A)pysäytä minun nyrkkiäni ilmassa
      B)tee Jussia vähemmän ärsyttäväksi
      C)kasvata Jussille teräsleukaa
      On Hänen syynsä että Jussi saa turpaan, ei minun. ”


      Ehkä, mutta lyödessäsi Jussirukka leukaan saat rystysesi ikävästi ruvelle se on kyllä jo sit ainakin Jussin vika, eli voit aivan hyvin sitten lätkästä sitä juippia toistamiseen kostoksi, se jos mikä on oikeutettua.

      ”Auton rattiin minulla on oikeus mennä missä kunnossa tahansa.Jos ajan jonkun päälle, se on Jumalan syy koska ei ole kiskaissut sitä pois tieltä,ei minun. ”

      Niimpä, katsoi vain pilvenreunalta että oho,kävipäs ohrasesti tolle pikkutytölle joka oli juuri ylittämässä suojatietä.

      ”Lisäksi jos aion vähän leikkiä tulitikuilla ja bensiinillä huoneistossani ja talo syttyy tuleen on Jumalan vika, ettei antanut riittävästi älliä olla tekemättä niin. ”

      Niimpä

      ”Voisin vielä sitten soutaa pitkälle ulapalle josta en jaksa uida maihin.Enkä jaksa välttämättä soutaa takaisin, mutta mähän teenkin niin että kiskaisen tapin pois veneestä, katsokaas menen vieläkin pidemmälle. heitän sen tapin mereen.Nyt ollaan oikein kunnolla liemessä.
      Ja Jumalan vika jos hukun, samaten se että heitin tapin menemään. ”

      Ilmiselvästi juuri näin.

      ”No mutta oikeasti vaikka Jumala onkin olemassa niin onhan ihmisellä oma-vastuu asioista.”

      Missä on Todellisen Jumalan vastuu ? onko sitä ensinkään, koskeeko vastuukysymykset Kaikkivoipaa Jumalaa joka tietää kaikesta kaiken ja jolta ei mikään ole salassa ?

      Eikö Jumalalla ole edes moraalista vastuuta siitä että maailmassa on kärsimystä ?, eihän ilman hänen luomisiaan ihmistä edes olisi, jos sinulla olisi koira ja se koira tekisi pahuuksia naapurin puutarhassa tai pahimmassa tapauksessa raatelisi jonkun hengiltä, onko koira vastuussa vai sen omistaja….miten on ?

    • -----

      Niin. tarkoitako sitä että sinulla ei ole minkäänlaista vastuuta omista tekemisistäsi?

      Vastuuttomuus on oikeastaan lapsen ajattelua. Lapselle ei ole vielä kehittynyt ksäitystä vastuullisuudesta. Jos aikuinen ihminen vierittää syyn omasta typerästä käyttäytymisestään aina jonkun toisen niskoille, hän on infantiili, ja jäänyt henkisesti lapsen tasolle. Et kai sinä ole jäänyt henkisesti lapsen tasolle?

      Jos lyöt jotakin tai ajat jonkun päälle tai käyttäydyt törpösti, niin kuule kyllä se on sinun vikasi, eikä kenenkään muun. Sinä olet vastuussa itse tekemisistäsi tai tekemättä jättämisistäsi, eikä kukaan muu.

      • En tosissani tai oikeasti aio tehdä noin.


      • :::
        L.J.H kirjoitti:

        En tosissani tai oikeasti aio tehdä noin.

        Hyvä juttu! :)


    • Jumala

      haluaa testata valmistamiaan tuotteita, hän tekee sen oman testiohjelman mukaisesti.

      • Mephistopheles.

        Jumala on pelkkä raukkamainen, pateettinen runkkari, joka ie uskalla ottaa vastuuta teoistaan. Jos Jumala olisi halunnut estää syntiinlankeemuksen, hän olisi luonut ihmisen paremmin.

        Mutta ehkäpä hän haluaakin nähdä ihmisten kärsivän?

        Siinä tapauksessa siirryn sen toisen osoitteen kaverin puoleen...!


      • Mephistopheles. kirjoitti:

        Jumala on pelkkä raukkamainen, pateettinen runkkari, joka ie uskalla ottaa vastuuta teoistaan. Jos Jumala olisi halunnut estää syntiinlankeemuksen, hän olisi luonut ihmisen paremmin.

        Mutta ehkäpä hän haluaakin nähdä ihmisten kärsivän?

        Siinä tapauksessa siirryn sen toisen osoitteen kaverin puoleen...!

        tiedoksi että Jumala antoi Jeesuksen Kristuksen puolestamme.Hän kuoli ristillä jotta ihmiset pelastuisivat.Jumala on rakkaus.


      • Cain
        Mephistopheles. kirjoitti:

        Jumala on pelkkä raukkamainen, pateettinen runkkari, joka ie uskalla ottaa vastuuta teoistaan. Jos Jumala olisi halunnut estää syntiinlankeemuksen, hän olisi luonut ihmisen paremmin.

        Mutta ehkäpä hän haluaakin nähdä ihmisten kärsivän?

        Siinä tapauksessa siirryn sen toisen osoitteen kaverin puoleen...!

        Jos sitä paatua ylipäätäs on olemassa, ni tää on sen joku sairas kokeilu. Vähä niinku pikkupoika, suurennuslasi ja muurahaiset... Haistas paskan.


      • on mikä
        Cain kirjoitti:

        Jos sitä paatua ylipäätäs on olemassa, ni tää on sen joku sairas kokeilu. Vähä niinku pikkupoika, suurennuslasi ja muurahaiset... Haistas paskan.

        Mikä "tämä" on sen kokeilu? En usko että sä näet maailmaa sellaisena millaiseksi jumala sen loi... sulla on ihan sun oma maailmasi...


    • hoitoon

      idiootti

    • on jumalan tahto

      koska se on sinun tahtosi.
      Jumala ei tuomitse ketään mistään pahasta.
      Jumala toivoisi sinun löytävän jumaluus itsestäsi.
      Jumala kuitenkin hyväksyy sinun tahtosi.
      Kaikki maailmassa on luotu niin ettei kenenkään tarvitsuisi kärsiä.
      Ihmiset eivät osaa käyttää näitä luotuja asioita niin ettei pahaa tapahtuisi.
      Siksi että hyvälle on oltava vastakohta jotta voisimme kokea hyvän tunteen.
      Jos olisi vain hyvää emme tietäisi mitä hyvä on.
      Ei syntyisi kokemusta hyvästä.
      Jos ei olisi kylmää ei olisi kuumaa.
      Jos et olisi siellä en olisi täällä.
      Mitä siinä välissä on?
      Kaikki mitä ei ole on Jumala.
      Jumala on ja ei ole.
      Sinä itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      27
      3996
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2055
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      42
      1303
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      79
      1168
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1118
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1096
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1027
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      915
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      833
    Aihe