minä vuosina esitettiin sarjaa Kovaa peliä Bostonissa? Pääosassa edesmennyt Robert Urich, nyt en muista mikä hänen nimensä oli siinä sarjassa, muistaako joku muu?. Hänellä oli kaverinaan ihana Hawk. Tosi hyvä sarja mielestäni.
Ei ole tainnut tulla uusintana vai onko?
Eikö se tullut MTV3:lta?
Jos joku sattuisi muistamaan. Kiito etukäteen =0)
Ei ole tainnut tulla uusintana vai onko?
Eikö se tullut MTV3:lta?
Jos joku sattuisi muistamaan. Kiito etukäteen =0)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Spencer eli Robert Urich ja Hawk eli Avery Brooks...muistan toki tuon sarjan...
Silloin kun tuo sarja tuli, ei ollut MTV3:sta, oli vain MTV ja Kolmonen, siis erikseen. MTV esitti silloin omat ohjelmansa TV1:stä ja TV2:stä eli sille oli varattu omat ohjelma-ajat ykköseltä ja kakkoselta.
en kyllä tiedä kumpi tuli ensin.Sarja vai kirja?
vihriällä -66 fastback mustaankilla,oli hyvä sarja.
...se Mustang vihreä? Miten mä muistin, että se oli tummansininen? Taisi olla luodinreikäkin kyljessä.
Bullittilla ainakin oli vihreä Mustang...
oli tumman metallihohto vihriä,en mee vannomahan.
Tuossa kuvia Spenserin autosta... Väri voi olla kumpi vain, kuvia ei saa avattua suuremmiksi, sivusto ei vastaa...
http://images.google.fi/images?svnum=10&hl=fi&lr=&q=spenser mustang&btnG=Hae
Hetken näkyy tässä
Spenser for Hire Promised Land (Pilot) Cohasset, MA scene
https://www.youtube.com/watch?v=_H9a83vUhPE
Meil katottiin silloin viel mustavalkotöllötintä, niin en mee minäkään vannomaan. Joku semmonen tummempi väri siinä oli ja se Mustangi oli semmonen vanha ja rupunen. Kerran kun se nousi autoonsa, niin taisi näkyä ruostettakin katonrajassa. Tai sit se oli jokin kolhu. Sittenhän se vanha Mustangi vaihtui uudempaan. Se oli sitä 1980-luvun loppupuolen rumaa Mustangin korimallia. Spenceri oli kiivennyt tolppaan, mistä se katseli autorivistöä ja löysi tämän uuden "helmen". Ja se oli vaaleansininen? Olin kaiketi kaverin luona katsomassa sarjaa väritelevisiosta, kun pystyn muistamaan sen auton värin melko tarkkaan. Kotona kun oli se mustavalkotöllötin.
Spencerin kaverilla, mustalla tyypillä, oli tumma Bemari, joka joutui eräässä jaksossa ilkivallan kohteeksi. Se varastettiin ja sitten se löydettiin jostain hämärältä kujalta. Oli renkaat viety ja tehty kaikkea muutakin hyvää.
Tämä sarja jos mikä kaipaisi uusintakierrosta!
Alunperin sitä esitettiin 1980-luvun lopussa. Jos sanon, että 1986-1989 niin tuskin menee pahasti pieleen.
Robert B. Parker kirjoitti ensin Spenser-dekkareita. Sitten kirjojen hahmoista tehtiin tv-sarja. Eli kirjat olivat ensin, mutta niitä suomennettiin vasta tv-sarjan alkamisen myötä.
Avery Brooksin esittämä Hawk sai myöhemmin oman sarjansa joka sekin on nähty meillä. Siinä Hawk oli muuttanut Bostonista Washingtoniin. Ei todellakaan vetänyt vertoja alkuperäiselle sarjalle.
Spenserin ystäville suosittelen Dennis Lehanen dekkareita. Varsinkin Kenzie-Gennaro-terinat ovat sukua Spenser-tarinoille.
Laitoin MTV3 ohjelma kyselyyn, että onko mitään mahdollisuutta sarjan uusintaan. Pistän tänne sitten viestiä mitä vastaavat (jos nyt vastaavat).
eivät oo siten vissiin vastanneet? vai?
Joo, ei oo 11 vuodessa ehditty näköjään mitään vastailee.
YHDESSÄ JAKSOS OLI BOBBY ORR...
Kovaa peliä Bostonista sarjan kaikki kolme tuotantokautta löytyy fmoviesin sivuilta suoratoistona kun hakee sarjaa vain sen alkuperäisellä nimellä SPENSER FOR HIRE.
Itse juuri katselen ensimmäistä kautta ja verestelen nuoruuden muistoja.
Suomalainen versio on tekeillä ensi vuodeksi. Nimeksi tulee Kovaa piliä ostarilla.
Kyllähän tätä sarjaa seurattiin. Mökillä ollessa tätä katsottiin ja edesmennyt enoni totesikin jakson katsottuaan, että tämähän oli hyvä sarja, tätä täytyy ruveta katsomaan! Isäni vuorostaan "risti" Spenserin erääksi naapuritalon asukkaaksi, koska tällä oli samantyylinen Opel Manta, kuin Spenserin Ford Mustang.