Tällaista jälkeä, tai paremminkin tarkkuutta katsastuksessa Oulun Konetien katsastuksessa.
http://ugly.blerp.org/~karvonen/konetienkatsastus/
http://ugly.blerp.org/~karvonen/konetienkatsastus/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
heh vähän sama juttu , muttei minunkannalta niin huono, kävin katsastamassa konetiella kolffin. katsastus mieheltä tuli kehuja auton kunnosta. no möin auton heti seuraavana päivänä hyvillä mielin. auton ostaja oli keksiny viedä auton auto-tohtorille kauppojen jälkeen(ei mitään järkeä). noh mutta eni vei,,, tohtori oli sanonut että auto ei olisi miteenkään voinut mennä katsastuksesta läpi. en nyt jaksa rueta vikoja luottellee mutta kumminni... palvelevaa katsastusta kkonetiellä!
Käytin omaa dieseliä katsastuksessa tuossa paikassa eräänä vuonna. Vein sinne ehdottomasti terveen auton. Ennen katsastusta kysyin miten katsastus tehdään - sitten selitettiin toiminta - ja sen perusteela otin katsastuksen ko. paikasta.
Mutta heti pakokaasuanalyysivaiheessa oli kuin piru olisi irti - "poika" polki kaasua kuin hullu ja räpläsi joka vipua ohjaamossa kuin ei olisi ennen m-autossa sisällä ollut.
Vit...nuin koko hommaan ja nostin metakan moisesta paska kohtelusta - mukamas n o i n pitää katsastuksessa toimia. Auto oli täysin virheetön ja onneksi kesti sen "nulikan" repimisen. Mutta kuuntelin pitkän aikaa sitä venttiilien kilinää jotka onneksi rauhoittuivat. Leima tuli - mutta jäi viimeiseksi kerraksi käynti siinä liikkeessä. Minua ei kiinnosta pätkääkään vaikka kuinka mainostavat pakomittauksen halpuutta jne. Haist ...oon mitä keskiävät.
Mikäli autoni olisi ollut kuten pääkirjoittajan kuvassa, olisi se ehdottomasti hajonnut siihen paikkaan.
Olen jo vuosia k a r t t a n u t ko paikkaa - eikä edes "minihameinen" ilmoituksen vastaanottaja korvaa moista 0-laatuista hommaa. Näkyy menevän laidasta laitaan.
Valittaen :( että tuollaisia paikkoja edes on olemassa. Konkurssiin koko pulju -TERVE MENOA
Samanen konttori on ennenkin joutunut kiinni katsastusepäselvyyksistä. Yksi asia jäänyt mietityttään: Tämän konttorin omistajalla on Ural moottoripyörä johon on ympätty dieselmoottori, joka ei ole edes ajoneuvoon tarkoitettu. Mitenkän sen katsastus on oikein onnistunut? Tyyppihyväksyntä? Pakokaasumittaukset? Luulen että kaikki puuttuu.
muutoskatsastus, kun laittaa ikivanhaan moottoripyörään dieselin. Ei tarvi mitään lupia, ei ole päästörajoituksia, ei ole dieselveroa jne. Löydät vain sopivan moottorin ja loppu sujuu kuin tyhjää vain. Onnistuu millä konttorilla tahansa.
Tarvitaan tyyppikatsastus tai vastaava. Eivät aikoneet kastastaa ajopeliä. Kyseessä oli ikivanha Range-Rover johon tarjosin Dieseliä. Oulussa ei onnistu mutta esim. Seinäjoella onnistuu.
siihen mitään tyyppikatsastusta tarvi. Ei mitään estettä muuttaa Rangea dieseliksi, jos muuten puitteet kunnossa (kiinnitys, painot, päästöt, jarrut, jousitus, moottorin alkuperä jne.).
Oulussa ajavat helvettiin jos tarjoaa Range-Roverin muutoskastastukseen jos on vaihtanut dieselmoottorin. Maahantuoja ei nimittäin ole antanut siihen kuulemma lupaa ja näinollen asian voi unhoittaa.
vaihto tarvi maahantuojan lupaa!!!!
Voi olla enemmän kyse katsastajan halusta tehdä ko. muutos.
Kyseisen katsastukonttorin vieressä on Ruskon automaalaamo, joka vetää maalit suoraan ruosteen päälle. Syvät kolot vain paklataan ja pakkelin pasuus lokasuojassa voi olla jopa 3 cm. Sitten tämän firman lähellä on Pohjolan lasi ja ruostesuojaamo, joka vetää ruostesuojauksen ruostuneiden palkkien päälle, josta seurauksena on ruoste-estoaineen irtoaminen kuukauden sisällä. Sitten ne pöllii autosta vararenkaan. Kerran vein tuulilasivaihtoon ja kun uusi oli pantu paikoilleen katon toppaukset roikkuivat alas. Kangasta ei ´viitsitty laittaa huulikumin alle eikä sitä enää jälkikäteen sinne saanutkaan. Sitten vielä rusina pullassa. Tien toisessa päässä oli aikoinaan autovarkaan varasto. Siellä purettiin liikkeistä koeajoon otettuja Mersuja osiksi ja markkinoitiin lehdissä varaosina. Kiinni joutui sekin konna.
Homma haisee, ihan yleisesti.
Helppoa rahaa.