Mitäs jos/kun jahve/zeus/spagettihirviö/klingonit/jokumuu pöllähtää maapallolle ja kertoo suunnitelleensa kaiken elämän. Pitääkö kaikkien välittömästi todisteiden esittelyn jälkeen kumartaa tuota entiteettiä vai voidaanko ruveta vaatimaan korvauksia huonosta suunnittelusta?
Millainen mahtaa olla Älykkään suunnittelun teoriaa rummuttavien asennoituminen tätä suunnittelijaa kohtaan? Vai onko tällaista pohdiskeltu lainkaan vai sivuutettu niin kuin Reinikainen siinä radioväittelyssä ("Johtuu syntiinlankeemuksista!")
"Juu ei kun Koloth oli yhtenä aamuna krapulassa ja laattasi tuonne alkuliemi altaaseen jota me oltiin edellisenä iltana kännissä kehitelty. Sitten Krog dumppasi sen moskan tuonne teidän planeetalle. Ei me mitään pahaa haluttu mutta ei käyty sitten jälkeenpäin kattomassa mitä tapahtu. Ollaan tosi pahoillaan. Mutta hei! Me ollaan nyt täällä joten korjataan tämä sotku. BUM"
Millainen mahtaa olla Älykkään suunnittelun teoriaa rummuttavien asennoituminen tätä suunnittelijaa kohtaan? Vai onko tällaista pohdiskeltu lainkaan vai sivuutettu niin kuin Reinikainen siinä radioväittelyssä ("Johtuu syntiinlankeemuksista!")
"Juu ei kun Koloth oli yhtenä aamuna krapulassa ja laattasi tuonne alkuliemi altaaseen jota me oltiin edellisenä iltana kännissä kehitelty. Sitten Krog dumppasi sen moskan tuonne teidän planeetalle. Ei me mitään pahaa haluttu mutta ei käyty sitten jälkeenpäin kattomassa mitä tapahtu. Ollaan tosi pahoillaan. Mutta hei! Me ollaan nyt täällä joten korjataan tämä sotku. BUM"
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Millainen mahtaa olla Älykkään suunnittelun teoriaa rummuttavien asennoituminen tätä suunnittelijaa kohtaan? Vai onko tällaista pohdiskeltu lainkaan vai sivuutettu niin kuin Reinikainen siinä radioväittelyssä ("Johtuu syntiinlankeemuksista!") "
Jos sinulla on uusi auto ja joku ateistinen huumehörhö lyö sen lekalla kurttuun, niin syytätkö
sinä siitä auton valmistajaa?
Siis sinä olet sivuuttanut pohdiskelun jos alat puhumaan, että syyllinen on se uskosta osaton huumehörhö.
Eikö autojen valmistajen tuotevastuu riitäkkään?
Ymmärsitkö? Edellisestä kirjoituksestasi päätellen
et ymmärtänyt? Ei voi mitään!
Tässä tapauksessa kyllä koska sama autovalmistaja tekee myös huumehörhöjä
>Jos sinulla on uusi auto ja joku ateistinen >huumehörhö lyö sen lekalla kurttuun, niin syytätkö
>sinä siitä auton valmistajaa?
Kristiano näytti oman tasonsa, hänet suunnitellut olio ei olekaan käyttänyt erityisen alykästä suunnittelua, voisimme puhua ennemminkin vaikkapa tyhmästä suunnittelusta.
ID = Intelligent design, SD = Stupid design.
Yli lepatti ja korkelta!
Mahdat säteillä vieläkin?
Universumin ehdottomasti älykkäin veto!
Konkrulateisson ju are KING!
Sekö vaan sulta pukkas tulemaan? Vauuu!
"Jos sinulla on uusi auto ja joku ateistinen huumehörhö lyö sen lekalla kurttuun, niin syytätkö
sinä siitä auton valmistajaa?"
Mitä ihmettä oikein haet tässä? Miten ihmessä tämä liittyy kirjoitukseen johon viittaat? Ei ymmärrä. Voisiko Kristiaano auttaa?
Kiitos.
PS. Ahaa, nyt tajusin että syytät ateisteja jostain, vai mitä? Mutta edelleenkään en oikein ymmärrä mitä yrität kertoa.
PPS. No niin, ajatus alkaa pikku hiljaa hahmottumaan, mutta jos olen ymmärtänyt oikein niin esimerkin ymmärtääkseni olisi pitänyt kuunnella jotain radiosta, vai?
Kristiaano kyllä kirjoitti nyt niin vaikeasti että toivottavasti voisi edes hiukan selventää.
No jos moppihäntä menee sarvineen ison J:n sandekopalle ja stailaa sen saviruukut uuteen uskoon, niin vähemmästäkin sitä imuroi palkot haistimiin jos saa siitä tekijänoikeus vaateita.
kiitoksia kun selvensit.
kysytään sitten suoraan jos saisi suoran vastauksen. Ovatko elinkelvottomat mutaatiot, epämuodostumat ym. myöskin suunnittelun tuloksia? Vai käpälöikö joku suunnittelijan töitä?
Suora vastaus tuohon olisi: Jumalan tahto, tuntemattomat ovat herran tiet, etc etc, plaa plaa.
...halpoja kopioita.
***
"--Suora vastaus tuohon olisi: Jumalan tahto, tuntemattomat ovat herran tiet, etc etc, plaa plaa.--"
Ei ole Jumalan tahto ihmisen henkinen ja fyysinen rappeutuminen, vaan ihmisen oma valinta luovuttaa
ikuinen terveys ja ottaa saatanan tarjoilema kuolema
vastaan ikuisuuden sijasta, mikä paratiisissa anettiin ehdollisena.
Eivätkä monetkaan Herran tiet ole tuntemattomia
niille jotka häntä seuraavat ja hänen opetuksiinsa
perehtyvät.
Kristianon rautalangan väännöstä huolimatta tämäkin asia tuntuu menevän edelleen ohi vai ylikö se oli. :)