Kun jätät todistajuuden

Moni pohtii mielessään eroa todistajista ja kokee sen hyvin vaikeaksi. Miten kertoa sen kavereille tai sukulaisille. Mitäs sitten kun olen jo eronnut.

Nämä tuntemukset ja ajatukset herättävät pelkoja ja ahdistusta. Veljesseurassa on uusi kirjoitus aiheesta.

http://www.veljesseura.org/?q=node/70

Voit jättää sinne kommentteja aiheesta, kenties omia vinkkejäsi. Ja kerro myös toki omista kokemuksistasi tänne palstalle.
4512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

StereoX kirjoitti:
>>Moni pohtii mielessään eroa todistajista ja kokee sen hyvin vaikeaksi. Miten kertoa sen kavereille tai sukulaisille. Mitäs sitten kun olen jo eronnut>>



"Kuinka kauan te onnutte kahden eri mielipiteen välillä? Jos Jehova on tosi Jumala, seuratkaa häntä, mutta jos Baal, seuratkaa häntä." (1.Ku.18:21 UM)


Ennen ratkaisua kannattaa vakavasti miettiä sitä, että minkälaiseksi elämä muuttuu, kun ei tule enää nauttineeksi Jehovan asettaman hengellisen ruokapöydän antimia.

"Ette voi juoda Jehovan maljaa [1] ja demonien maljaa, ette voi ottaa osaa "Jehovan pöytään[2]" ja demonien pöytään." -1.Korint.10:21 UM

[1]"13 Minä kohotan suuren pelastuksen maljan
ja huudan avukseni Jehovan nimeä." Ps.116:13 UM

[2]""Mutta te häpäisette minut sanomalla: 'Jehovan pöytä on saastunut, ja sen hedelmä, sen ravinto, on halveksittava.'"Mal.1:12 UM



Miten joku voisi nykyään syyllistyä siihen, että hän ottaa osaa demonien pöytään?

Siten, että hän edistää mitä tahansa, mikä on Jehovaa vastaan. Demonien pöytään sisältyy kaikki demoninen propaganda, joka on suunniteltu johtamaan harhaan ja kääntämään meidät pois Jehovasta.

Kukapa haluaisi ravita sydäntään ja mieltään sellaisella myrkyllä?

Aidot tosi kristityt kieltäytyvät osallistumasta uhreihin, joita useimmat uhraavat nykyään sodan ja rikkauksien jumalille.

"Kukaan ei voi olla kahden isännän orja, sillä hän tulee joko vihaamaan toista ja rakastamaan toista tai liittymään toiseen ja halveksimaan toista. Ette voi olla Jumalan ja rikkauden orjia"
-Matteus 6:24 UM


Meidän kaikkien edessä on valinta: kummassa pöydässä minä syön? Sillä joudumme väistämättä syömään jommassakummassa pöydässä. Herra Jeesus toi tämän hyvin selväsanaisesti esille sanoessaan: "Joka ei ole minun puolellani, se on minua vastaan, ja joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa."-Matteus 12:30 UM


Minkälainen ravintoarvoero on "Jehovan pöydän" antimilla verrattaessa demonien pöydän antimiin?

"Sen tähden Suvereeni Herra Jehova on sanonut näin: "Katso! Minun palvelijani saavat syödä, mutta te olette nälissänne. Katso! Minun palvelijani saavat juoda, mutta te olette janoissanne. Katso! Minun palvelijani iloitsevat, mutta te kärsitte häpeää. 14 Katso! Minun palvelijani riemuitsevat hyvän sydämentilan vuoksi, mutta te huudatte sydämen tuskasta ja joudutte parkumaan suoranaisen hengen murtumisen vuoksi." -Jesaja 65:13,14 UM

"Jehovan pöydän" antimet ovat hengellisesti monipuolisia ja ravitsevia. Ne tyydyttävät hengellisen nälän ja saavat aikaan hengellisen kasvun: Jumalan ja Herran Jeesuksen tuntemusta lisäävissä määrin.

Demonien pöydän antimet eivät ravitse hengellisesti, eivät tyydytä hengellisesti nälkäisiä. Eivät anna Jumalan ja Herran Jeesuksen tuntemusta.



Mikä lopputulos on sillä, että viihtyy "Jehovan pöydässä"?

"Tämä merkitsee ikuista elämää, että he hankkivat sinun tuntemustasi, ainoan tosi Jumalan, ja hänen tuntemustaan, jonka olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen." -Johannes 17:3 UM


Mihin ansaan demonien pöytään asettuneet ovat menneet?

"Mutta henkeytetty ilmaus sanoo nimenomaan, että myöhempinä ajanjaksoina jotkut luopuvat uskosta, kun he kiinnittävät huomiota eksyttäviin henkeytettyihin ilmauksiin ja demonien opetuksiin, " -1.Timoteukselle 4:1 UM

"Kokematon uskoo joka sanan, mutta terävänäköinen harkitsee askeleitaan." -Sananlaskut 14:15 UM

"Olkaa varuillanne: saattaa kenties olla joku, joka vie teidät saaliikseen filosofialla ja tyhjällä petoksella ihmisten perinteen mukaan, maailman alkeisasioiden mukaan eikä Kristuksen mukaan;" -Kolossalaisille 2:8 UM

"Mutta ne, jotka ovat päättäneet olla rikkaita, joutuvat kiusaukseen ja ansaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin haluihin, jotka upottavat ihmiset tuhoon ja turmioon." -1.Timoteukselle 6:9 UM

"Mutta pelkään, että jotenkin, niin kuin käärme vietteli Eevan viekkaudellaan, teidän mielenne saattaisi turmeltua pois siitä vilpittömyydestä ja siitä siveellisestä puhtaudesta, jotka kuuluvat Kristukselle." -2.Korinttilaisille 11:3 UM

Äänestä
  • "Kokematon uskoo joka sanan, mutta terävänäköinen harkitsee askeleitaan." -Sananlaskut 14:15 UM

    - Tämä myös tarkoittanee sitä, että jos havaitsee että on puutteellisen asioiden tutkimisen takia omaksunut jonkin valheellisen opetuksen, niin silloin terävänäköisyyden iän myötä lisääntyessä harkitsee askeleitaan uudelleen, ja ottaa elämälleen oikean suunnan, pois valheellisesta Vartiotorniseuran palvonnasta oikeaan Jehovan pöytään, eikö totta?

    Äänestä

  • ...mutta kun lukee tuota kirjoittamaasi, niin ei voi tulla mihinkään muuhun johtopäätökseen kuin että kyseessä on sairaaloisen aivopesun tuotosta.
    Ei tuollainen ole tervemielistä, etkö lainkaan itse näe sitä?

    Äänestä

  • Ei kun hoitoon...ja kiireesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


StereoX kirjoitti:

Moni pohtii mielessään eroa todistajista ja kokee sen hyvin vaikeaksi. Miten kertoa sen kavereille tai sukulaisille. Mitäs sitten kun olen jo eronnut.

Nämä tuntemukset ja ajatukset herättävät pelkoja ja ahdistusta. Veljesseurassa on uusi kirjoitus aiheesta.

http://www.veljesseura.org/?q=node/70

Voit jättää sinne kommentteja aiheesta, kenties omia vinkkejäsi. Ja kerro myös toki omista kokemuksistasi tänne palstalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu