Uskonnon perustaminen on ilmaista. Jos perustaisi kristityn seurakunnan, rikastuisin! siihen kun saisi mukaan hyväuskoisia ihmisiä, voisi vaikka periä kaikenmoisia maksuja lähetystyöhön ja papin palkaksi, varmaan Jumala sitten siunaisi minulle vaikka uuden autonkin kun olen hyvän työn asialla!
rahakas homma olisi..
..perustaa uskonto!
4149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Uskonnon perustaminen ei ole kovinkaan hyvää bisnestä. Okei, saisit ehkä muutamia roposia, mutta joutuisit kustantamaan lähes kaikki kustannukset omasta lompakostasi..
Seurakunnat ovat köyhiä.
Kyse on kustannuksien kattamisesta jossa onnistutaan vaivoin, eikä busineksesta.
Etai tuottavampaa hommaa.
Siunausta
jari laurkila
aika huonoja luopumaan mistään omastaan.
Mittee sie vikiset, kirkko pystyyn, sinne näköinen usko ja eikun kolehtia keräämään.
Sitten autokauppaan. Mikähän tuo hyvä merkki olisi?
Niin, ja oikein komee kivitalo, pihasauna järjenrannalta ja vielä keskeltä kaupunkia. Kyllä käy katteeks. Vilunkiveljien seurakunta Moelasen johol.
Eiköhän tuo puolenvuoden saarnan ja kolehdin tuotto jo tuo.
Ei sitä pidä puhua ääneen noin hyvää liikeideaa, katsos iflaatio tulee kun jokainen perustaa sen kirkon.