Kauan olet ollut Jt?..kuinka sellaiseksi tulit?
Lähimmäinen
Etusormi
10528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen ollut JT 25v, JT kävivät ovellani joitakin kertoja, aloin tutkimaan Raamattua heidän kanssaan ja tutkin 6v ennenkuin menin kasteelle.
Osaatko vastata tuohon "päivän testi"-kysymykseen joka esitettiin 6.10...
Näyttää siltä että Pasi Turunen on Luopioiden uusi Profeetta johon he uskovat sokeasti!
Parempaan?
Nimim"lähimmäinen" on prototyyppi omaan järjestöönsä sulkeutuneesta todistajasta.
Siksi kommentit ovat aina hiekkalaatikkoluokkaa.
Ilmeisesti lähimmäinen on tottunut siihen että järjestön omassa kirjallisuudessa tekstit on manipuloitu ja muunneltu.Näin ei kuitenkaan ole Turusen kirjassa.Jos olisi,varmasti vartiotorniseura olisi ottanut asiakseen kumota tuollaiset alhaiset väitteet.Näin ei kuitenkaan ole tapahtunut.Kerro minulle lähimmäinen miksi ei?
Miksi pitäisi kuluttaa kallista aikaa Turusen höpinöiden kanssa, on tärkeämpääkin tekemistä!
Kyseessä ei ole Turusen höpinät, vaan nk. Walsh-oikeudenkäynnin virallista tallennetta.
Ovilla tuollainen käytöksesi menee täydestä, täällä se kääntyy edustamaasi asiaa vastaan. Jatka ihmeessä tuolla tyylillä.
Onko sillä aina viimeisen päälle merkitystä, jos vaikka joku tietääkinkin miten joku asia todella on ja omaa ' absoluuttisen totuuden' asioista?
"sinun tietosi välityksellä joutuu turmioon se, joka on heikko, veljesi, jonka tähden Kristus on kuollut. Mutta kun näin teette syntiä veljiänne vastaan ja haavoitatte heidän omaatuntoaan, joka on heikko, teette syntiä Kristusta vastaan. Jos siis ruoka kompastuttaa veljeni, en ikinä enää syö lihaa, jotten kompastuttaisi veljeäni". 1 kor 8:11-13
Ei tieto ja tosiasioiden kiistaton ja perusteellinen asiantuntemus ole pahasta, mutta ne voivat viedä epätäydellisten ja 'kokemattomien' veljesseuraan kuuluvien yksilöiden rauhan ja ykseyden.
"Mutta minä kehotan teitä, veljet, Herramme Jeesuksen Kristuksen nimen kautta, että puhuisitte kaikki yhtäpitävästi ja ettei keskuudessanne olisi jakaumia, vaan että olisitte sopivasti yhteen liittyneitä samanmielisinä ja samassa ajatussuunnassa." 1 kor 1:10
Hayden Covingtonin lausunto puoltaa siis täysin paikkaansa :
" Niinpä siis pyrkikäämme siihen, mikä edistää rauhaa ja mikä on rakentavaa toisillemme." room 14:19
PG - Jehovan järjestö edustaa tässä valistunutta dynaamista konservatismia.
Sivistyneisyydessään se on edistynyt epämääräisestä, hajanaisesta
samankaltaisuudesta kohti määrättyä, yhtenäistä
heterogeenisyyttä.
Onko Valkila jäänyt virastaan pois.
Täällä chatissä asiat pyörii oravan pyörää. Aina kun selittää yhden asian. Johon on esitetty väitös. Hetken päästä on jo sama väite pyörimässä.
Onko tämä jokin elämän tehtävä joillakin tehdä asioista väitöksiä?