Arto Jt

Keskisormi ja pikkurilli

Kuinka sinusta tuli Jt?..kerrotko kuinka?

8

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arto-JT

      Jumalan viisaus ilmenee seurakunnastamme monin tavoin, meillä on maailman laajuinen yksimielinen joukko, joka seuraa Jeesuksen Kristuksen esimerkkiä kaikessa. Kuten hyvän uutisen puhumisessa.

      Kerrottin Jumalan ehdotus ja kysyttiin haluatko tulla hänen liittokansakseen. Kasteella kysytään sitä samaa, haluaako palvella Jumalaa Jehovaa ja kuulua hänen maanpäälliseen seurakuntaansa..

      Kysymys on vihkiytymistä Jumalan palvelijaksi.
      Jeesuksen sanoin:
      Johannes 17:17 Pyhitä heidät totuudessa; sinun sanasi on totuus.
      lisäksi..
      Psalmit 119:160 Sinun sanasi on kokonansa totuus, ja kaikki sinun vanhurskautesi oikeudet pysyvät iankaikkisesti.

      • >>Jumalan viisaus ilmenee seurakunnastamme monin tavoin, meillä on maailman laajuinen yksimielinen joukko

        Eli yhtenäisyys hinnalla millä hyvänsä, kuten on jo tullut ilmi:

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000020091299


        >>joka seuraa Jeesuksen Kristuksen esimerkkiä kaikessa.

        Missäs kohtaa Jeesus käski karttaa verisukulaisiaan jos ei tämä kuunnellut vartiotorniseuraa? Tai karttamaan ylipäätään ihmisiä?

        Missäs kohtaa Jeesus sanoi viisitoistavuotiaana yhtä ja kolmikymppisenä ihan toista, kuten vartiotorniseuralla on tapana?

        Missäs kohtaa tuo Jeesus käski raportoida saarnaamisensa paperille kuukausittain? Ja jos tuota ei joka kuukausi tehnyt niin missä kohtaa Jeesus käski nimittelemään sellaista ihmistä toimettomaksi? Tai josko saarnasi "vain" yhden tunnin kuukaudessa niin missäköhän kohtaa hän käski nimittelemään sellaista ihmistä tolppjulistajaksi?

        Kyllä kuules vartiotorniseura tekee aivan jotain muuta kuin seuraa Jeesusta. Se tekee ihan mitä sitä huvittaa.


        >>haluaako palvella Jumalaa Jehovaa ja kuulua hänen maanpäälliseen seurakuntaansa..

        Mikä määrittää vartiotorniseuran Jehovan maanpäälliseksi seurakunnaksi? Sekö että tehdään mahdollisimman paljon päinvastoin kuin Jeesus teki?


      • sitten..

        ..tuohon "päivän testi" kysymykseen joka esitetiin 6.10...


      • Ohdake

        >>Jumalan viisaus ilmenee seurakunnastamme monin tavoin>>

        Kuten esimerkiksi millä tavalla? Ihan rehellisesti kysyn, koska en ole tällaista viisautta havainnut ja mielestäni oppinne on sekä epälooginen, raamatunvastainen että kirjallisuuslähteitä väärinkäyttävä (tietoinen valehtelu), pakottava ja manipuloiva.

        Useimmat tapaamani jt:t ovat sitä mieltä, että hallintoelimen nykyinen käsitys verestä on täysin pielessä. Onko rivijäsenten "viisaus" siis suurempi kuin itse "voidellun elimen", mitä tulee veren fraktioihin nähden?

        *****

        >>meillä on maailman laajuinen yksimielinen joukko,>>

        Mistähän tämä johtuu?

        Siitäkö, että kaikkien omien mielipiteiden esittäminen kielletään rangaistuksen uhalla ja jos joku uskaltaa kritisoida "yksimielisyyttä" taikka oppia, niin hänet tuhotaan henkisesti ja eristetään yhteisöstä rangaistukseksi.

        En ylpeilisi yksimielisyydellä, joka on seurausta kiristämisestä, pakottamisesta ja pelotteista.

        Sinä ylpeilet. Miksi?

        >>joka seuraa Jeesuksen Kristuksen esimerkkiä kaikessa.>>

        Jälleen eri mieltä. Jeesus sanoi, että sille, joka tekee pahaa lapselle, olisi parempi kuin myllynkivi laitettaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin syvyyteen.
        Te kieltäydytte edes tutkimasta pedofiiliaepäilyjä, jos kahta todistajaa ei asialle löydy.

        Jeesus ei olisi hyssytellyt pahantekijöitä.


    • Arto-JT

      Näillä palstoilla ei yleensä kannata kajota luterilaisen kirkon hengelliseen tilaan, onhan se niin kovin hyvin kaikkien tiedossa. En Jehovan todistajana nauti tippaakaan siitä, että muilla menee huonosti. Tunnen henkilökohtaisesti jopa myötätuntoa tämänkin foorumin nimimerkkien kaltaisia kansankirkon jäseniä kohtaan, jotka sinnikkäästi pysyvät uskonnollisessa kodissaan, vaikka melkoiset opintuulien myrskyt raivoavatkin jo sisään ikkunoista ja ovista. Sympatiaani ja empatiaani vaikuttaa myös se, että itsekin minulla aikanaan kirkon jäsenenä oli toleranssi melko korkealla.

      Nyt asiat näyttävät etenevän kohisten kirkon piirissä. Esimerkiksi monet Kotimaa-lehden lukijat tietävät millaisista sovittamattomista ristipaineista on kyse naispappeusasiassa. Koko kansa on saanut lisäksi oikein tv-uutisisten välityksellä seurata piispojen keskustelua itse Raamatun auktoriteetistä. Ja mitä se on paljastanut, se on todella huolestuttavaa.

      Hyvin monien tiedossa on piispa Riekkisen ehdotus muille kirkon paimenille: "Eikö meidän olisi jo aika tunnustaa Raamatun vanhanaikaisuus...esimerkiksi moraalikysymyksissä"?!

      Oletteko evankelisluterilaiset huomanneet, kuinka Raamatun arvovallasta alkaa viimeisetkin rippeet nakertua kirkossasi, siis siinä virallisessa "liturgiassa"? Käytäntöhän on ollut jo kauan varsin liberaalia. Miten suhtaudut tilanteeseen, jossa vain pienen pieni vähemmistö luterilaisista pitää Raamattua sinun tavoin Jumalalta tulleena ilmoituksena? Jaksaisitko ihan itse?
      Kuinka suuri on sinun tällaisen epäkristillisyyden sietokykysi? Voitko kasvaa sellaisessakin maaperässä, jossa hyväksytään kaikki se, minkä me kaikki tiedämme olevan selkeästi Raamatun ohjeiden vastaista? Voisiko kirkkolaitoksessa olla koskaan sellainen meno päällä, että itsekin sanoisit: "Minä en halua kuulua tähän joukkoon, nyt alkavat minun juureni irrota"?

      • Eikös olekin kuningasta kun jehovantodistajana ei tarvitse(/saa) miettiä sen oman uskonnon tuomia epäkohtia ollenkaan. Siitähän piru vie heitetään pihalle koko järjestöstä...

        Siksipä onkin tervehenkistä keskittää kaikki voimavaransa naapuriuskonnon parjaamiseen. Ei tule sitten turhia epäilyjä mieleen.


      • Ohdake

        >> En Jehovan todistajana nauti tippaakaan siitä, että muilla menee huonosti.>>

        Monet jt:t joiden kanssa keskustelen kyllä nauttivat siitä, että luterilisessa kirkossa on epäkohtia. Jos kirjoitat rehellisesti, kuulut mielestäni jt:en vähemmistöön tällä mielipiteelläsi.

        >>Tunnen henkilökohtaisesti jopa myötätuntoa tämänkin foorumin nimimerkkien kaltaisia kansankirkon jäseniä kohtaan, jotka sinnikkäästi pysyvät uskonnollisessa kodissaan, vaikka melkoiset opintuulien myrskyt raivoavatkin jo sisään ikkunoista ja ovista.>>

        Ome uskoni perustuu ainakin Kristukseen - ei ev.lut. tunnustuskirjoihin. En pidä luterilaista kirkkoa millään tavalla pyhempänä taikka oikeampana kuin muitakaan kristillisinä pitämiäni seurakuntia.
        Samaa yhtenäisyyttä on myös tuntemillani helluntailaisilla, adventisteilla, vapaakirkkolaisilla ... jne.

        Siitä olen tyytyväinen, että asiat uskalletaan sanoa niin kuin ne ovat. Pahempaa on, jos mielipiteitä ja epäilyjä ei saa tuoda julki ja ihminen joutuu näyttelemään roolia jota hän ei sisimmässään hyväksy.
        Rehellisyys siis tässäkin.

        *******

        >> Miten suhtaudut tilanteeseen, jossa vain pienen pieni vähemmistö luterilaisista pitää Raamattua sinun tavoin Jumalalta tulleena ilmoituksena? Jaksaisitko ihan itse?
        Kuinka suuri on sinun tällaisen epäkristillisyyden sietokykysi?>>

        Kuten jo edellä sanoin, niin oma uskoni perustuu Kristukseen - ei luterilaisuuteen.

        Tämä on juuri kristityn ja jt:n ero. Teille tärkeintä on kuulua JÄRJESTÖÖN, muu tulee vasta sitten.
        Minulle tärkeintä on kuulua Jeesukselle ja ulkoiset puitteet tulevat vasta sitten.

        ********

        >>Voitko kasvaa sellaisessakin maaperässä, jossa hyväksytään kaikki se, minkä me kaikki tiedämme olevan selkeästi Raamatun ohjeiden vastaista?>>

        Miksi valehtelet? Jos muutamat henkilöt esittävät omia mielipiteitään kirkon opista, se ei kuitenkaan tarkoita, että kirkko hyväksyy tällaiset opit.
        Tunnen itse monta pappia, enkä ole kuullut kenenkään vielä kertaakaan puolustavan esim. homoutta taikka lesboutta Raamatun hyväksymänä elämäntapana.

        Kirkossa ei kehoteta tekemään syntiä, mutta SE on totta, että synnistä ei puhuta tarpeeksi.

        ********

        Tiedän toki, että kirkossani ja seurakunnassani on paljon epäkohtia.

        Mutta vertailun vuoksi, kerropa sinä nyt meille, mitä vikoja ja epäkohtia löytyy omasta opistasi ja teidän uskonnostanne?

        Ja sen jälkeen voisit varmaan kertoa, että miksi Jumala olisi odottanut noin 1900 vuotta "kädet ristissä" ennen kuin toi maan päälle "tosi uskonnon"?
        Ja miksi sittenkään, koska kaikki jotka eivät ole kuulleet teistä saavat mahdollisuuden ja pääsevät paratiisiin. Siis jos oppinne ei olisi levinnyt Suomeen - olisi kaikilla meillä "logiikkanne" mukaan toiveita päästä uusintakokeeseen tuhanneksi vuodeksi.

        Oliko Jumalan tarkoitus siis vain tappaa mahdollisimman monta ihmistä harmageddonissa, sillä siellähän tapetaan tietääkseni kaikki ne, jotka ovat teistä kuulleet, mutta eivät ole ottaneet JÄRJESTÖÄNNE vastaan.

        Sillä mitä enemmän oppianne levitätte - sen useampi siitä saa tietää ja hylkää sen. Joten ... tiedät mitä hallintoelimenne tästä opettaa ...

        Jeesuksen vastaanottamisella kun ei teikäläisten tulkinnassa ole mitään merkitystä, jos se tapahtuu teidän "ohjeistustanne" vastaan.
        Eikö totta?


      • karavaanareilla
        t-i-u-k-u kirjoitti:

        Eikös olekin kuningasta kun jehovantodistajana ei tarvitse(/saa) miettiä sen oman uskonnon tuomia epäkohtia ollenkaan. Siitähän piru vie heitetään pihalle koko järjestöstä...

        Siksipä onkin tervehenkistä keskittää kaikki voimavaransa naapuriuskonnon parjaamiseen. Ei tule sitten turhia epäilyjä mieleen.

        ..ympäri maapallon kielestä ja paikasta riippumatta on parempaa kuin J. T:jilla..ja monilla muilla yhdistyksillä.. ollaan "veljiä ja sisaria"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      914
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      848
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      788
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      698
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      488
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      476
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe