Lestadiolaiset tekevät lähetystyötä 37 maassa. Muistaakseni näin. Syntyvyyden säännöstely koetaan ongelmaksi monessa maassa ja jossain sitä rajoitetaan aika kovin ottein. Lestadiolaiset eivät hyväksy ehkäisyä. Mitä mieltä olette, onko tässä ristiriitaa kohdemaan kulttuurin ja tapojen kanssa?
Lestadiolaiset lähetystyössä
8
2502
Vastaukset
- sinunki
muistaa kuka loppujen lopuksi on se elämän antaja...ei niitä lapsia vaan "tehä" näin kansankielellä,syntyy ne lapset mitkä Jumala sallii. Välttämättä ei synny ollenkaan jos se on Jumalan tahto. Turhaan murehdit tällaisia asioita ja otat huolia omille niskoillesi.
- Huhhahhei
jumalasi tahtoo köyhimpiin maihin valtaisaa väkimäärää, vaikka siellä ei ole vara ruokkia puoltakaan? Sama jumala tahtoo länsimaihin taas niin paljon ruokaa, että siellä asuvista jo yli puolet alkaa olla tukehtumaisillaan omiin läskeihinsä?
Melkoinen vesseli tuo teidän jumalanne. - huolta
Lestadiolaiset eivä ota hulta omille niskoilleen kun eivät kanna vastuuta maapallon kehityssuunnasta. Jumala on mielestäni antanut meille maapallon elääksemme täällä kaikki kansakunnat mahdollisimman tasapainoisesti.
Siksi lisäisin kehitysmaihin enemmän ensimmäiseksi terveydenhuollon valistusta kuin lestadiolaisten lähetystyötä. - mitä mieltä
huolta kirjoitti:
Lestadiolaiset eivä ota hulta omille niskoilleen kun eivät kanna vastuuta maapallon kehityssuunnasta. Jumala on mielestäni antanut meille maapallon elääksemme täällä kaikki kansakunnat mahdollisimman tasapainoisesti.
Siksi lisäisin kehitysmaihin enemmän ensimmäiseksi terveydenhuollon valistusta kuin lestadiolaisten lähetystyötä.Onko mielestäsi ristiriitaa lestadiolaisten lähetystyössä, joka suuntautuu kehitysmaihin? Meillä Suomessa toivotaan lapsia lisää ja he täyttävät tätä maata ahkeraan ja hoitavat sen monen perheen "puolesta".
- ristiriitaista
mitä mieltä kirjoitti:
Onko mielestäsi ristiriitaa lestadiolaisten lähetystyössä, joka suuntautuu kehitysmaihin? Meillä Suomessa toivotaan lapsia lisää ja he täyttävät tätä maata ahkeraan ja hoitavat sen monen perheen "puolesta".
Lestadiolaisuus ei käsittääkseni hyväksy ehkäisyä.
Kehitysmaissa suurimmat ongelmat tulevat väestön suuresta kasvusta, aliravitsemusta, sairauksia, alhainen kuolleisuusikä jne. Lestadiolaisuuden leviäminen kehitysmaihin ei ainakaan edesauta näiden ongelmien vähentämisessä.
Mutta enpä usko, että lestadiolaisuus saa sellaista jalansijaa jolla suuremmin olisi näiden asioiden kannalta merkitystä, ristiriitaista kuitenkin - omistaan
ristiriitaista kirjoitti:
Lestadiolaisuus ei käsittääkseni hyväksy ehkäisyä.
Kehitysmaissa suurimmat ongelmat tulevat väestön suuresta kasvusta, aliravitsemusta, sairauksia, alhainen kuolleisuusikä jne. Lestadiolaisuuden leviäminen kehitysmaihin ei ainakaan edesauta näiden ongelmien vähentämisessä.
Mutta enpä usko, että lestadiolaisuus saa sellaista jalansijaa jolla suuremmin olisi näiden asioiden kannalta merkitystä, ristiriitaista kuitenkinhuolen pitää...
- totta?
omistaan kirjoitti:
huolen pitää...
että lestadiolaisten seurakunta huolehtisi Kiberan slummissa tai Kiinassa omistaan?
- rebekka
Tiedän,että lestadiolaiset ovat yksi luterilaisuuden herätysliike....mutta ovatko lahkolaisia??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662438Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1842122Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.462062Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1191868Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣311781Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1901516Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2151425Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261235Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171031En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.91012