Olen vasta siirtynyt suodatinkahvista pannukahviin. Vielä en osaa tehdä todella maistuvaa pannukahvia. Siksi haluan kysyä kokeneemmilta ohjeita hyvään pannukahviin.
Paljonko lisäätte puruja suhteessa veteen? (itse olen käyttänyt samaa määrää kuin suodatinkahvissa ja tulos mielestäni vähän liian laihaa).
Kauanko annatte hautua? (suositushan on 3-5min pannujauhatuksella)
Kuinka kuumassa vedessä haudutatte?
Kiitoksia vastauksista!
Paljonko lisäätte puruja suhteessa veteen? (itse olen käyttänyt samaa määrää kuin suodatinkahvissa ja tulos mielestäni vähän liian laihaa).
Kauanko annatte hautua? (suositushan on 3-5min pannujauhatuksella)
Kuinka kuumassa vedessä haudutatte?
Kiitoksia vastauksista!
Vastaukset 6
Vanhimmat
määrä vettä, otetaan hetkeksi levyltä, lisätään porot, mitallinen/kuppi ja mitta tai pari ylimääräistä, niin sanotusti pannua varten, kiehautetaan, sillaisten että miltei kuohuu yliäyräitten, otetaan levyltä, lirautetaan hiukka kylmää vettä selvikkeeksi ja sitten annetaan selkeytyä vaihteleva aika, mutta n. 5-10 min. riittää kyllä, sitten kaadetaan parikupillista ja hulautetaan ne takaisin pannuun, eli selitellään kahvi, ja vot pitäisi olla valmista.
Olen ymmärtänyt että liian kuuman (kiehuvan) veden käyttäminen lisäisi kitkeryyttä. Mutta samapa tuo on kokeilla ->
Kiitoksia vastauksesta!
>Olen vasta siirtynyt suodatinkahvista
>pannukahviin
Tuollaista käännynnäistä nyt ei usko erkkikään!
Jokainen kahvinautintoja harrastava joutuu todistamaan täydellisen tietämättömyytesi asiassa.
Häpeä.
Kyllä oma suu on _minulle_ mittareista paras. Pannukahville sanon mieluummin ei kiitos, olipa se kenen keittämää tahansa.
Ja presso kelpaa, totta kai!
Kyllähän osa pitää äyriäisistäkin jne. Tärkeintä on oma maku.
Ei tarvitse silti kutsua provoksi, varsinkaan jos oma maku on yleistä mielipidettä vastaan. Se on fakta että suodatinpussissa suodattuu osa kahvin aromeista, mikä tekee siitä mm. terveellisempää kuin pannukahvista.