Karjala ei unohdu eikä keskustelu lopu.Venäjälläkin asia on tiedossa eikä se sieltäkään mihinkään katoa.Romahtanut vanha talokin toi taas mieliin keneltä se kaupunki väkivalloin ryöstettiin.Rauhaa rakastava kansamme koki väkivaltaisen hyökkäyksen marraskuussa 1939 ja sen seurauksena ajettiin yli 400000 ihmistä väkivalloin kodeistaan.Kaikki tietävät totuuden asiasta mutta meidän politiikkojen vaikeneminen jatkaa tuota käymistilaa jossa koko alue rapistuu kun oikeat omistajat eivät saa takaisin heille kuuluvia maita ja koteja.Tarton rauhan rajat ovat viimeiset rehellisesti tehdyt rajat.Pariisin "rauhansopimus" tehtiin kun muuten olisi edessä ollut miehitys ja sitä olisi seurannut tapahtumat jota nykypolvi ei osaa edes kuvitella.Täällä nämä nulkit jotka asiaa vääristelee eivät tiedä muuta kuin sen mitä nenästä suuhun menee.
KARJALAA PALAUTUU KUNHAN AIKA ON KYPSÄ
W I I P U R I N W I H T O R I
19707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
voorumilles vaan julistamaan evankeliumiasi :D
Määhä ny isseis ja usu et myö ollaa karjalaisii meit ei mikkää murra jot otaha onkees.
pullossa, pelle.
Älä ala viisaampaa neuvomaan kun et tiedä mitään.Karjala on jotain ihan muuta kuin pullo jotain paskalta maistuvaa keskiolutta.Sinä olet jäänyt paljosta paitsi jos pidät sitä olutta Karjalan vertaisena.
"Karjala on jotain ihan muuta kuin pullo jotain paskalta maistuvaa keskiolutta."
Voi olla, sinä sen varmaan tiedät, minä kun en ole paskaa koskaan maistanut.
Uusi raja (nykyraja) on ennen kaikkea sotilaallisein perustein määrätty hyökkyksellinen raja.
Stalin pyrki edelleen saamaan tavalla tai toisella koko Sumen kontrolliinsa. Tätä tarkoitusta varten Stalin perusti jo maaliskuussa 1940 Karjalais-suomalaisen neuvostotasavallan, jonka johtoon tuli Otto Wille Kuusinen. Tavoitteena oli koko Suomen liittäminen siihen. Näin olleen tasavallan perustaminen oli poliittinen jatkotoimi sotilaalliselle Talvisodalle, joka ei ollut johtanut toivottuun lopputulokseen.
...Tosiasia on, että nykyinen raja on luonut pelkkiä ongelmia molemminpuolin sitä.
Jukka Seppinen, Menetetty Karjala?, 2006.
NEUVOSTOLIITTO RIKKOI TÖRKEÄSTI IHMISOIKEUKSIA HYÖKÄTESSÄÄN 30.11.1939 SUOMEEN JA SEN SEURAUKSENA AJETTIIN KODEISTAAN YLI 400000 PAKOLAISEKSI TALVEN SELKÄÄN.HITLERIN SAKSAN TOIMET TUOMITTIIN MUTTA NEUVOSTOLIITON IHMISOIKEUSRIKKOMUKSET OVAT EDELLEEN SELVITTÄMÄTTÄ KANSAINVÄLISISSÄ OIKEUSASTEISSA.
Luuletko saavasi viestisi huutamalla paremmin perille? Ei onnistu :D
Tämä vaan on tosi kun katsoo tuota tekstiäsi.
Milloin sinä minun äitiäni olet alkanut vikittelemään? Älä unta näe, ei hän eläimiin sekaannu, peelo :D
Muistan sinut. Yritit leikkiä kovista, mutta lähdit piiloon kun sait liian paljon turpiisi. Oletko uskaltautunut ulos nyt?
"Muistan sinut. Yritit leikkiä kovista, mutta lähdit piiloon kun sait liian paljon turpiisi. Oletko uskaltautunut ulos nyt? "
Annappa linkki siihen keskusteluun missä "sain turpiini"? Hieman tuo muisti pätkii, minä muistelen että se olit sinä joka oli helisemässä, peelo?
Hyvä taktiikka tuo "kiistän kaiken".
Kaivellaanpas vähän esiin vanhoja haavoja ;)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000800&posting=22000000017237911
Sait tuolla kunnolla turpiin. Haluatko lisää?
Taas lähti poju pusikkoon.
Jos hän palaa leikkimään uhkarohkeata ja viisasta niin hän saanee taas isän kädestä.
Niin vietiin myös minun vanhemmiltani kotipaikat. Sinne jäi mm. uusi navetta ja kaikki muu. Myös työpaikat joillekin. Jos Karjala saataisiin takaisin, jopa sieltä avautuisi työpaikkoja ja rakennukset alkaisivat nousta. Joten turha on niiden, jotka asiasta eivät ymmärrä mitään eikä ole tunnesiteitä, täällä soittaa suutaan. Kunnioittaisitte niitä, jotka ovat tämän kärsimyksen ja vääryyden kokeneet. - Sinä Wiipurin Wihtori puhut asiaa. - Siunausta sinun elämääsi.
Täällä on paljon asiaa karjalasta
http://aluepalautus.net/
Filmi kertoo lyhyesti ja selkeästi mitä tapahtui noina aikoina.
Mahtava teos joka herättää ihmiset tosiasioihin.
Vielä koittaa aika kun jaetaan.