Vähän huono tuuri Suomella noiden Libanonin ja Israelin sotien kanssa; tahtoo aina tulla ikävyyksiä. Edellisessä sodassa 1985 Israelin aseistama SLA-armeija valvoi Libanonin eteläosaa ja YK-joukot olivat jossain välimaastossa. SLAsta loikkasi muutamia tyyppejä silloisen vihollisen, shiiamuslimien taistelujärjestö Amalin, puolelle. Sattuivat loikkaamaan Suomen YK-joukkojen valvoman kaistan kautta, ja Suomen pojat tekivät samaan aikaan harhautushyökkäyksen Israelin joukkoja kohti. SLA otti parin tusinan verran urhojamme vangiksi, mm. yhden everstin, pataljoonankomentaja Venni Hakalan.
Suomen pääesikunta, valtiojohto ja media valehtelivat kotimaassa suut silmät täyteen, mutta asiaa koskeva YK-raportti pääsi vuotamaan julkisuuteen ja karu totuus alkoi hiljalleen paljastua. Suomalaiset YK-joukot olivat olleet vankasti muslimien puolella, jopa aktiivisesti taistelutoimintaan osallistuen.
Presidentti Koivisto repi pelihousunsa pahemman kerran, mutta muutamien kriittisten päivien jälkeen suomalaisurhot vapautettiin. Tapahtuman seurauksena suomalaispataljoona joutui poistumaan rauhanturvaamistehtävistään vähintään nolosti.
Israelilaisilla on pidempi muisti kuin suomalaisilla ja luulen, että he muistavat hyvinkin nuo vuoden 1985 kesäkuun tapahtumat.
Suomi ja Libanon-sodat.
1
153
Vastaukset 1
- turha sinne on mennä
turvaamaan niin kauan kun Israel ei sellaiseen tosissaan ole halukas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466
