Suomi ja Libanon-sodat.

Vähän huono tuuri Suomella noiden Libanonin ja Israelin sotien kanssa; tahtoo aina tulla ikävyyksiä. Edellisessä sodassa 1985 Israelin aseistama SLA-armeija valvoi Libanonin eteläosaa ja YK-joukot olivat jossain välimaastossa. SLAsta loikkasi muutamia tyyppejä silloisen vihollisen, shiiamuslimien taistelujärjestö Amalin, puolelle. Sattuivat loikkaamaan Suomen YK-joukkojen valvoman kaistan kautta, ja Suomen pojat tekivät samaan aikaan harhautushyökkäyksen Israelin joukkoja kohti. SLA otti parin tusinan verran urhojamme vangiksi, mm. yhden everstin, pataljoonankomentaja Venni Hakalan.

Suomen pääesikunta, valtiojohto ja media valehtelivat kotimaassa suut silmät täyteen, mutta asiaa koskeva YK-raportti pääsi vuotamaan julkisuuteen ja karu totuus alkoi hiljalleen paljastua. Suomalaiset YK-joukot olivat olleet vankasti muslimien puolella, jopa aktiivisesti taistelutoimintaan osallistuen.

Presidentti Koivisto repi pelihousunsa pahemman kerran, mutta muutamien kriittisten päivien jälkeen suomalaisurhot vapautettiin. Tapahtuman seurauksena suomalaispataljoona joutui poistumaan rauhanturvaamistehtävistään vähintään nolosti.

Israelilaisilla on pidempi muisti kuin suomalaisilla ja luulen, että he muistavat hyvinkin nuo vuoden 1985 kesäkuun tapahtumat.

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha sinne on mennä

      turvaamaan niin kauan kun Israel ei sellaiseen tosissaan ole halukas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1925
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      100
      957
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      727
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      564
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe