voinutkaan,muutoinhan hän olisi asettunut itseään vastaan,sillä Isä ja Poika ovat yhtä.
Jeesus ei tullut lakia kumoamaan,vaan täyttämään.
Rakkaat ja Ihanat Jumalan käskyt tulevat olemaan loppuun asti voimassa.Ilm.14:12.
Ne eivät ole meitä vastaan,vaan meidän parhaaksi!
Ei Jeesus tullut ostamaan meitä vapaaksi Isänsä käskyiltä,vaan synnin orjuudesta ja SAATANAN VALLASTA.
Ei kukaan voi tulla Jumalan lapseksi,ellei hän synny uudesti ylhäältä.
Silloin Jeesus itse antaa VOIMAN tulla JUMALAN LAPSEKSI.
Niin ettemme enää elä ruumiin vanhassa tilassa,vaan HENGEN UUDESSA!Sitä tarkoittaa uudesti syntyminen,että Pyhän Hengen avulla voimme vastustaa kaikkea pahaa,
ja Hän Jeesus on luvannut olla kanssamme joka päivä maailman loppuun asti.
Hän ei jätä eikä hylkää.
Jeesus ei tullut lakia kumoamaan,vaan täyttämään.
Rakkaat ja Ihanat Jumalan käskyt tulevat olemaan loppuun asti voimassa.Ilm.14:12.
Ne eivät ole meitä vastaan,vaan meidän parhaaksi!
Ei Jeesus tullut ostamaan meitä vapaaksi Isänsä käskyiltä,vaan synnin orjuudesta ja SAATANAN VALLASTA.
Ei kukaan voi tulla Jumalan lapseksi,ellei hän synny uudesti ylhäältä.
Silloin Jeesus itse antaa VOIMAN tulla JUMALAN LAPSEKSI.
Niin ettemme enää elä ruumiin vanhassa tilassa,vaan HENGEN UUDESSA!Sitä tarkoittaa uudesti syntyminen,että Pyhän Hengen avulla voimme vastustaa kaikkea pahaa,
ja Hän Jeesus on luvannut olla kanssamme joka päivä maailman loppuun asti.
Hän ei jätä eikä hylkää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On olemassa kaksi liittoa.
Toisen liiton Jumala teki vain Israelin kanssa ja Uudemman liiton Jeesus teki koko ihmiskuntaa varten.
Teillä ei täsmää mikään Raamatussa kerrottu asia.
Jeesus ei tullut kumoamaan tuotakaan liittoa, joka oli tehty Israelin kanssa. Teidän kirkkonne opin perusta on se, että Jeesus kumosi Israelin liiton.
Jos Jeesus olisi kumonnut sen, olisi siinä mennyt myös liitossa kiinteästi ollut lakikin.
2.Mooseksen kirja:
19:5 Jos te nyt kuulette minun ääntäni ja pidätte minun liittoni, niin te olette minun omaisuuteni ennen kaikkia muita kansoja; sillä koko maa on minun.
Tuossa on mainittu niin selvästi asia, ettei tarvita lakimiesten apua asian selittäjäsi.
Profeetoille Jumala vielä vakuuttaa, ettei Hän riko liittoaan koskaan.Jeremia:
11:10 He ovat kääntyneet takaisin ensimmäisten esi-isiensä pahoihin tekoihin, niiden, jotka eivät tahtoneet kuulla minun sanojani, ja he ovat seuranneet muita jumalia ja palvelleet niitä. Israelin heimo ja Juudan heimo ovat rikkoneet minun liittoni, jonka minä tein heidän isiensä kanssa.
33:20 "Näin sanoo Herra: Jos saatte rikotuksi minun liittoni päivän kanssa ja minun liittoni yön kanssa, niin että päivä ja yö eivät enää tule ajallansa,
33:21 niin rikkoutuu myös minun liittoni palvelijani Daavidin kanssa, niin ettei hänellä enää ole poikaa, joka istuu kuninkaana hänen valtaistuimellansa, ja minun liittoni leeviläisten pappien, minun palvelijaini, kanssa.
33:25 Näin sanoo Herra: Jos minun liittoni päivän ja yön kanssa on olematon, jos en ole säätänyt taivaan ja maan lakeja,
Jumalan ja Israelin välisen liiton rikkomisesta oli luvattu karkoitus KAIKKIEN KANSOJEN joukkoon lopun aikaan asti.
Liittoa ei oltu uhattu lopettaa.
Te puhutte Raamatun vastaisesti vanhan liiton päättymisestä Israelille.
Roomalaiskirje:
11:1 Minä sanon siis: ei kaiketi Jumala ole hyljännyt kansaansa? Pois se! Sillä olenhan minäkin israelilainen, Aabrahamin siementä, Benjaminin sukukuntaa.
Liittoja on kaksi. Mutta yhtään kymmenen käskyn lakia ei ole kumottu, eikä muutettu.
Ei kumottu ei.
Nehän ovat siellä ennallaan kenelle ne annettiinkin.
Kymmenen käskyn laki on voimassa loppuun asti Israelille, ja niiden rikkomisen vuoksi he ovat vieläkin hajoitettuina "kaikkien kansojen joukkoon".
Mikään ei ole siis muutettu.
Muille kansoille on Voimassa Jeesuksen opetukset joita Hän edellytti kastekäskyssään opetettaviksi "kaikille kansoille".
ADventikirkon opetukset eivät kuulu Jeesuksen käskemien opetusten joukkoon.Ne ovat heidän oman profeettansa käskyjä.
Eikö olekin hassua, että voi olla montakin melkein samanlaista oppia, joissa on samojakin käskyjä. mutta se oppi muuttuu vääräksi jos siinä on yksikin oppivirhe. OIKEAN OPIN vaatimukset ovat EHDOTON TÄYDELLISYYS.
Adventtikirkon oppi suorastaan viliseen vääriä opinkohtia. Ja pahinta siinä on, että se on ihmisoppi.
jokaiselle ihmiselle. Ei ainoastaan Israelilaisille!
Ei niitä ole tarkoitettu ihmistä vastaan,vaan hänen parhaakseen.Kysympä tässä nyt,että mikä käsky on teistä ihmistä vastaan,että ihmiselle olisi hyväksi tehdä toisin kuin neuvotaan?
Ilm.14:12.No niin vielä silloinkin Jumalan käskyt ovat oikeuden mitapuuna niille jotka Jumalaa rakastavat.