Miksi helluntalaiset pitävät tupakan polttoa syntinä.
miksi
baby.s
7195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Terveisin
Potifar II
varmaankin mutta et perustellut kun kysyin.
...hyvältä on syntiä.
Potifar II
synnit, esim. parjailu, juoruilu, ylensyonti, valehteleminen, kynien pihistely tyopaikalta jne.
Synti on orjuutta, tupakoiminen tuhoaa ihmisen ruumista, kuka haluaa olla sellaisen vankina?
Vapauteen Kristus vapautti meidat. Jos haluat ylistaa Jeesusta ja samalla polttaa tupakkaa, kokeile ja tulet saamaan ymmarrysta ja vastauksen kysymykseesi.
Raamattu puhuu Pyhän Hengen temppelistä ja siitä miten sitä tulee pitää hyvä huoli.
Jokainen tiedämme että tupakka ei ole ihmiselle hyväksi, ihan lääketieteen kannaltakin jo tutkailtuna. Mutta kaikki muu, niinkuin tuo Ossila tuossa kirjoitettu, kuuluu ihan samaan gategoriaan.
I korinttolaiskirje kertoo näistä asioista jotain.
6:12 Kaikki on minulle luvallista, mutta ei kaikki ole hyödyksi; kaikki on minulle luvallista, mutta minä en saa antaa minkään itseäni vallita.
6:13 Ruoka on vatsaa varten ja vatsa ruokaa varten; ja Jumala on tekevä lopun niin toisesta kuin toisestakin. Mutta ruumis ei ole haureutta varten, vaan Herraa varten, ja Herra ruumista varten;
6:14 ja Jumala, joka herätti kuolleista Herran, on herättävä meidätkin voimallansa.
6:15 Ettekö tiedä, että teidän ruumiinne ovat Kristuksen jäseniä? Ottaisinko siis Kristuksen jäsenet ja tekisin ne porton jäseniksi? Pois se!
6:16 Vai ettekö tiedä, että joka yhtyy porttoon, tulee yhdeksi ruumiiksi hänen kanssaan? Onhan sanottu: "Ne kaksi tulevat yhdeksi lihaksi."
6:17 Mutta joka yhtyy Herraan, on yksi henki hänen kanssaan.
6:18 Paetkaa haureutta. Kaikki muu synti, mitä ikinä ihminen tekee, on ruumiin ulkopuolella; mutta haureuden harjoittaja tekee syntiä omaa ruumistansa vastaan.
6:19 Vai ettekö tiedä, että teidän ruumiinne on Pyhän Hengen temppeli, joka Henki teissä on ja jonka te olette saaneet Jumalalta, ja ettette ole itsenne omat?
6:20 Sillä te olette kalliisti ostetut. Kirkastakaa siis Jumala ruumiissanne.
on kielteinen suhtautuminen tupakointiin tullut vasta viime vuosikymmenillä. Muistan kuinka vielä 60-luvulla evl-pappi poltti, puhumattaakn edesmenneestä sodankäyneestä sotilaspastorista, joka poltteli Työmiestä varuskunnassa iltahartauksen jälkeen. Tarjosipa vielä varusmiehillekin.
Mikä menee suusta sisään ei saastuta ihmistä, vaan se joka tulee ulos ?
jotka menevät Jumalan edelle on syntiä. Siispä, tupakanpolttaminen saa aikaan himoa tupakkaan ja siitä tulee suurempi kuin Jumala, silloin se lasketaan synniksi. Mutta jos voit lopettaa tupakoinnin, se ei ole sinun himosi (tai voihan se olla, että ajattelet sitä koko ajan, mutta olet voitolla siitä, kun et polta). On myös muistettava, että tupakki vaurioittaa sinun Pyhän Hengen temppeliä eli sinun fyysistä olemustasi.