Yle: " Tampere-Helsinki -moottoritien talvikunnossapitoa aiotaan tehostaa yhteistyöllä. Hämeen ja Uudenmaan tiepiirit, moottoritietä hoitavat aliurakoitsijat, YIT ja Tieliikelaitos ovat sopineet yhteistyön tiivistämisestä ja keskinäisen tiedottamisen lisäämisestä.
Näin parannetaan mm lumen aurauksen ja liukkauden torjunnan ajoitusta ja laatua valtatie kolmella.
Tulevana talvena aiotaan tehostaa myös keliennusteiden käyttöä ja torjua liukkautta jo ennakolta, mikäli se keliolosuhteiden puolesta on mahdollista. "
Näin parannetaan mm lumen aurauksen ja liukkauden torjunnan ajoitusta ja laatua valtatie kolmella.
Tulevana talvena aiotaan tehostaa myös keliennusteiden käyttöä ja torjua liukkautta jo ennakolta, mikäli se keliolosuhteiden puolesta on mahdollista. "
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moottoriteiden auraus on 98% tapauksista turhaa. Autot pitävät ajolinjat puhtaina, aura vain levittää lumen tehden tien liukkaaksi kunnes ajolinjat taas puhdistuvat.
Suolaus taas on 99% turhaa. Varsinkin moottoriteillä.
Rotta moro, yleensä olen kanssasi samaa mieltä, mutta nyt en.
Minusta suolaus pitäisi Suomessakin lisätä jonnekin Ruotsin ja Norjan tasolle, eli ainakin kaksinkertaiseksi, varsinkin Helsingin lähistöllä, jossa on vähän tärkeitä pohjavesialueita.
Kunnolla tiet vaan auki, niin se liikenne sujuu.
Moottoriteitä tosiaan harvoin aurataan, yleensä liikenne ja suola riittää.
Mitään suolaa maantiellä ei kaivata. Piste.
...sitten juntti.
samaa mieltä. Pysykööt kotona ne jotka eivät pysty ajamaan normaaleilla talviolosuhteilla. Sillä talviajoon kuuluu aina liukkautta myöskin. Nykyinen liikennemäärä putsaa ajourat muutamassa tunnissa paljaaksi. Mutta jos se suolataan menee runsas viikko ennenkuin tie on kunnolla kuiva. Ja suolapaska kuivuu alta aikayksikän tuulilasiin kiinni.
Asiaa !!!!!
sun kommentteja.No et ainakaan tiehoitoalalla työskentele.