ovat vaan jarruna työtätekeville stadilaisille ajelkaa niitä ketjukolareita siellä kyläteillä kun sattuu muutama kulkuneuvvo liikenteeseen on se kumma kun on pari autoa savossa saatu liikkeelle niin heti pitää olla kasassa ootteko homoja
maalaiset pois stadista
stadi
211393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ketkä pökkelöt ne siellä heti kolaroi kun sataa pari hiutaletta lunta.. Kyllä ootte pellejä kun ette osaa edes ajaa autoa. Kyllähän sen kuitenkin ymmärtää kun olette nii rajoittuneita ameeboja!! Työnnä se stadis isoos ahteriis!!!!!
Emmä kyllä ymmärrä ku ajetaan perään ku nyt on niinku melkein kaikilla lukkiutumattmat jarrut ja ajon hallinta järjestelmät uusissa autoissaan että heittääkö se liukas keli ojaan vai?
kun maalla satoi lunta, niin jopas tuli kolareita. Ja vielä joku kuolikin. Joten se siitä. Ette te maalaiset ole sen parempia kuskeja kuin muutkaan, teillä vain on vähemmän liikennettä. Niin se kolarihan oli Kuopiossa ja siihen osallistui kymmeniä autoja.... Tais kerrankin olla liikennettä maallakin...
Kuule todellinen stadilainen ajelee skurulla ja taksilla. Mitä vittua se menis kehäteille. Tornin baarissa katselee merelle ja ryystää mustaamonoa!
Jos vaikka kaikki 80-luvun jälkeen tulleet savolaiset tunkettas pönttövuorentunnein kautta takas. Sdadissa kaduilla vain tuuli puhaltelisi.
Tarkoitat varmasti 1880-luvun jälkeen tulleita ja heidän jälkeläisiään... Kyllä stadilaisella riittää suvaitsevaisuutta tänne muuttaneille, mutta tuollaiset tänne muuttaneiden savolaisten/hämäläisten/pohjalaisten/karjalaisten/lappalaisten/ym jälkeläiset, jotka ovat sukunsa ensimmäisiä kehäteiden sisäpuolella syntyneitä, ovat tarkkoja omasta stadilais-statuksestaan. Oletko muuten Tornissa selannut Hesarin tutkimusta siitä, missä kaupunginosissa asuu eniten syntyperäisiä Helsinkiläisiä? Kärjessä oli näitä kehien välisiä lähiöitä kuten Pakila, Jakis ja Tuomarinkylä. Suhteessa eniten junan tuomia asuu Kaivarissa ja Bärtsissä. Todellinen stadilainen menee siis kehäteille ja motareille kotiin ajaessaan. Taksi on maalaisille, jotka eivät osaa skurulla kulkea.
Tosi stadilaiset on myyneet kantakaupungin kämppänsä hyvällä hinnalla tukkikaupoilla rikastuneille böndeille ja ostaneet liitosalueilta tilaa ja rauhaa.
Loppuun staditrivia, jonka kyssärit ovat suunnilleen isoisän nuoruudesta, mutta vastatkaa nyt lunttaamatta:
-nimeä helsingin moottoritiet?
-montako katua Helsingissä ylittää Mannerheimintien?
-nimeä metron pysäkit ja kerro mitkä niistä olivat käytössä metron auetessa yleisölle?
Heh hauskat kysymykset. Olen syntyperäinen espoolainen ja stadissa asunut vasta 10v, mutta yritetään ja haluaisin sitten kuulla oikeat vastaukset...
- Länsiväylä, Tarvontie, Hämeenlinnanväylä, Tuusulanväylä, Lahdenväylä ja Porvoonväylä. (En ole varma, onko kehä 3:lla nykyään pätkä moottoritietä)
- jotain 5...10 väliltä kenties, yllättävän harva kuitenkin, sanotaan 7.
- huh... ruoholahti, Kamppi, Rautatientori, kaisaniemi, Hakaniemi, Sörkkä, kulosaari, hertsikka, siilitie, itis, puotila, rastila, vuosaari, mellunmäki, kontula, myllypuro (alkup. isolla alkavat, ei muista, oliko kulosaaresta alkaen aivan alusta asti...)
Ja sitten vielä, että omasta mielestäni pahiten täälläpäin ajelee juuri nämä wannabe-statilaiset, joiden juuret ovat jossain ihan muualla ja jostain syystä häpeävät sitä. On ihan konkreettisia esimerkkejä.
Joo ajellaan näillä keleillä vaan rauhallisesti kaikkialla.
Jep, hyvin vastasit.
-motareissa oli pieni knoppi, hämeenlinnanväylällä moottoritie alkaa vasta Vantaan puolella. Kehillä ei ole motaripätkiä.
-Nordenskjöldinkatu on ainoa Manskun ylittävä väylä, muut alkavat Manskusta tai loppuvat siihen. Knoppi tässäkin, kun avainsanana on "ylittää".
-Nyt kysyjä joutuu häveten toteamaan, että en osaa vahvistaa tai kumota tuota alkuperäisten listaasi. Olin aika nuori poika metron avatessa. Sanon, että linja oli Rautatientorilta Itikseen, poislukien tuo Kaisaniemi (Kaisaniemen puolivalmiilla asemalla paloi muistaakseni usein jotkut valot, joista näki aseman olevan olemassa joskaan ei käytössä. Kamppiin rataa jatkettiin hyvin pian.
Pari muutakin tuli mieleen, nämä osin muutakin kuin staditriviaa:
-onko vantaa merenrantakaupunki?
-onko Helsingissä järviä?
-luettele suomalaiset merenrantakaupungit, joilla on merenrantaa Helsinkiä idenpänä.
Nämä ja edelliset kysymykset ovat sitten ihan "nice-to-know", niillä ei kategorisoida ihmisiä stadilaisiin ja muihin.
HKL:n saitilla kerrottiin että metro avasi 1.6.82 reitillä Hakaniemi-Itis. Rautatientorin asema otettiin käyttöön vasta heinäkuussa ja Kamppi hieman myöhemmin.
Koska seuraaviin kolmeen kyssäriin ei tullut vastauksia, vastaan itse:
-Vantaalla on pieni pätkä rantaviivaa.
-Helsingissä ei ole järviä. Silvolan tekoallasta ei kai voi laskea järveksi, ja Töölönlahti on merta, tosin lähes merestä erkaantunut.
-Porvoo, Loviisa, Kotka, Hamina ja Oulu. Helsingillä on rantaviivaa Vantaata idenpänä Porvarinlahdella.
Luukinjärvi, halkolampi, kaitalampi ovat helsngin. Taidat olla savosta..
Vilase karttaasi uudestaan. Ko. lammet saattavat olla Helsingin, mutta eivät Helsingissä. Se että Helsingin kaupunki omistaa maata tai vettä jossain Espoon perukoilla, ei tee niistä alueista Helsinkiä. Eli Helsingissä ei edelleenkään ole järviä. Katsotaan tilannetta uudestaan sitten, kun töölönlahti on lopullisesti erkautunut merestä pieneksi kluuvijärveksi.
En ole Savosta, enkä katso savolaisuuden vaikuttavan kovin voimakkaasti Helsingin järvitilanteeseen.
Et oo tainnu tutustua maantietoon. Oululla ei todellakaan ole merenrantaa idempänä kuin Helsingillä.
Vilkase karttaa niin näet kummalla on merenrantaa idempänä.
oulu 65.01N, 25,01E
helsinki 60.13N, 25,03E
Me Helsingin juntithan olemme niitä elämässään epäonnistuneita jotka on lähetetty lapista pois, koska emme tule toimeen vaativissa olosuhteissa.
Alunperin meidät lähetettiin Turkuun, mutta siistinä kaupunkina Turkukaan ei meitä huolinut.
Mutta pian Lappi kuuluu kuitenkin taas oikeille omistajilleen eli Saamelaisille.
Ei niitä maalaisia kannata sieltä stadista pois ajaa. Joidenkinhan ne työt sielläkin pitää tehdä, jotta alkuasukkaat voivat maata Jakomäen vuokrakaksioissaan sossun rahoilla ostettua kaljaa juomassa. Sitäpaitsi siellä stadissa on ihan hyvä satama. Homoseuraa löytänet ihan siihen tarkoitukseen suunnatuista kontaktipalstoista ja klubeista.
No, näin tietysti puhuu asian elännyt ja käytännössä kokeillut. Mielenkiintoinen paljastus elämästäsi!
Luulin, ettei noin läpinäkyvä ja huono provo osuisi keneenkään. Kas kummaa, johonkin osui. Mistähän hänkin on kotoisin? =)
kuin "stadissa", jossa älyttömän pitkät työ-, koulu-, kerho-, harrastus-, jne. -matkat.
Eipä ihme, että pinna käyristyy, kun joka päivä joutuu ajamaan jonossa tunteja, kiinni toisen perseessä. Haistele vaan siinä toisen pakokaasuja ja rehentele sitten, että onhan meillä täällä kansallisoopperat ja museot ja kaikki on täällä, meillä "stadissa". Jees.
Että on jokaisen oma asia missä ajaa.
"Rahalla saa ja hevosella pääsee"
olis muuten tumpula kylä tää helsiki jos me maalaiset lähettäis pois, oisko asukkaita sataa tuhatta...?mistäs muuten rallikuskimme ovat kotoisin(mäkinen,vatanen.kankkunen jne????)
Joo rallikuskit tulevat maalta ja siksi osaavatkin ajella yksinään metsässä kovaa.
Mistäs formula-kuskit tulee?
asiaan. Eikös Keke Ruusunenkin ollut savosta kotoisin, ainakin lapsuutensa/nuoruutensa ajoi Pohjois-Savossa kovasti mikroautoilla ja voitti usein kisat.
Niin, kyllä jos aikoo harjoitella suuremmilla vehkeillä, niin jossain vaiheessa on laadusta tingittävä ja muutettava tunkkaiseen ja ruuhkaiseen Suomenosaan, jossa kaikki palvelut on kaukana ja kaikilla on aina kiire.
Eipä ennen Vantaalla ollut muuta kuin lantaa, nyt se on täynnä niitä surkimuksia, jotka eivät itse osaa elantoansa tehdä/tuottaa.