Mielenkiintoinen uutinen oli tänään uutisvälineissä. YK:n tutkimus naisten kohtaamasta perheväkivallasta 71 eri maassa. En tunne tutkimusta lähemmin mitä nyt lukenut tiedoitusvälineistä. Yksi asia kiinnitti huomioni. Näistä 71 maasta Japanissa ja Serbiassa naiset kokevat perheväkivaltaa vähiten. Itse en pidä kumpaakaan maata kovin tasa-arvoisena maana vaan hyvinkin patriarkkaalisena maana ja siksi niiden ykköstila tilastossa ihmetyttääkin. Pitäisikö tästä tehdä se johtopäätös että liika tasa-arvo lisää myös perheväkivaltaa? Eli menettääkö feminismi yhden hyvän syyn tasa-arvo asialle jota se sanoo edistävänsä?
YK:n tutkimus perheväkivallasta
Masatus
11668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jos kalan syöminen ja raju sisällissota vähentää perheväkivaltaa..
Pitäisiköhän meidän aloittaa raju kalan syönti ja pistää pystyyn pieni sisällissota. Vaikkapa kehäkolmosen sisäpuoli vastaan ulkopuoli.
Mutta Japani tunnetaan myös valaan pyydystämisestä. Ehkä se vähentää perheväkivaltaa.
Ehkä tässä on jotain... Kannattaa analysoida lisää.
Päättely. Se on monelle vaikeaa.
Tämä Japanin ja Serbian osuus koski seksuaalista väkivaltaa..josta voimmekin päätellä niin mitä?
Myös kumppanin harjoittama seksuaalinen väkivalta on yleistä. Maailman terveysjärjestö WHO:n tutkimista 11 maasta tilanne oli paras Japanissa ja Serbiassa, joissa kuusi prosenttia naisista oli joutunut seksuaalisen väkivallan uhriksi parisuhteessa. Etiopialaisnaisista seksuaalista väkivaltaa joutui puolestaan kärsimään peräti 59 prosenttia
Niin eikös seksuaalinenkin väkivalta ole väkivaltaa? Jos Japanin kaltaisessa patriarkaalisessa (miesten hallitsemassa) yhteiskunnassa naiset kokevat vähiten seksuaalista väkivaltaa kotonaan niin eikös meillä länsimaisissa demokratioissa joissa korostetaan tasa-arvoa ole jotain opittavaa Japanilaisesta yhteiskunnasta. Olisi todella mielenkiintoista tietää mihin esim pohjoismaat tällä tilastolla sijoittuivat, kärjessä ne eivät kuitenkaan olleet...
Kuinkahan paljon etiopialaiset syövät kalaa?
Jos kalan syönnillä tai valaan pyynnillä on yhtäläisyys ao asiaan niin kannattaisihan se ainakin periaatteessa tutkia, vai eikö?
niin mitenhän on tilanne Suomessa? Onko perheväkivalta vähentynyt suhteessa tasa-arvon/kalan syönnin nousuun/laskuun?
funtsimisen kyllä minua fiksuimmille ihmisille.
aivan olematon taas kerran. Kyllä saapi rastin piirtää seinään sinä päivänä kun YK:lta tai Amnestyltä tulee tutkimus, joka on oikeasti luotettavasti toteutettu.
tiedä miten moni miljoonaisessa kansassa nämä esimerkit purevat.. Mutta mutta..
Meillä oli töissä (vaihtoi toiseen paikkaan) serbimies, joka on kokenut sodan kauhut ja kokenut myös rauhan ennen sotaa. Hän oli hyvin määrätietoinen, millaisen naisen haluaa vierelleen. Ja sellaisen löysikin, ei siinä niin nyrkkiä tarvinnu kun molemmat ymmärsivät toisiaan. Ja nou nou, ei ko mies alistanut, on kertonut erittäin selkeästi mitä haluaa, millainen on ja mitä antaa.. Sai mimmi selkeän paketin.
Mitä japanilaisiin tulee niin eikös hetki sitten tullut dokkari joka selventää japanilaista kulttuuria aika paljon?? Eli, lain antama rangaistus ei ole likimainkaan niin paha kuin yhteisön rangaistus. Jos häpäiset yhteisösi, häpäiset samalla perheesi ja sinulla ei ole mitään. Ja perheväkivalta luetaan yhteisön tuomitsemaksi rikokseksi. Häpäiset itsesi, häpäitset perheesi, koko sukusi. Se on niin pelottava kohtaamus heille, ettei kuolemanrangaistuskaan ole niin paha kuin yhteisön hylkäämäksi jääminen. Ja kun et vain itse siihen joudu vaan koko suku, kunniamurhat eivät pelasta tilannetta, joten sitä ei tehdä!
Dokkarissa oli esimerkki japanilaisesta vankilasta, jossa oli ensikertalaisia. Heille opetettiin kuria, miten kävellään jonossa tönimättä, miten pyydät ruokasi kohteliaasti, miten kiität kunnioittavasti. Miten kunnioitat itseäsi ja lähimmäistäsi.. Sieltä oli mahdollisuus "valmistua" puhtain paperein, eli niin, että yhteisö antoi anteeksi ja sait uuden mahdollisuuden..
No tuossa oli nyt kaunisteltu versio, mutta sellainen oli myös dokkari, mutta selitti paljon ajatuksista. Ja niin, perheväkivalta, eli tilanne, jossa vahvempi alistaa heikompaa oli tilanteena pahempi kuin, että jonkun pikaistuksessa tapat.. Heikomman hakkaamista ei annettu anteeksi, vaikka sitä kuinka katuisi..
miksi Japani on tuossa listassa kärjessä. Eli siinä mielessä meillä olisi hyvää opittavaa Japanista, vai mitä? Miten saada yhteisöllisyyttä takaisin nykyisessä itsekeskeisyyttä ihannoivassa länsimaisessa kulttuurissa?
joko leskiä tai kokeneet perheen ulkopuolella jotain sellaista, ettei juuri enää jaksa valittaa.