nykyisen biologisen tietämyksen mukaan synti ei ole periytynyt, koska vain genoman sisältä eli perintöaines vain periytyy, ja perisynnillä ei ole geneettisitä koodia.
Kun Luoja teki aadamin, oli ensin aadami synnitön ja puhdas ja Jumalanhan loi aadamin omaksi kuvakseen, kun aadam sitten valitsi sellaista jota Luoja ei hyväksynyt, silloin vasta hän teki syntiä , mutta kun aadamille tuli jälkeläisiä,niin ei heissä ollut perimässä syntiä, koska aadamin perinä eli genoma oli syntyessään täysin puhdas, ja vain genoman perintöaines vain siirtyy sukupolvelta toiselle, siksi koko synti on sosiaalinen normi ja on edennyt sukupolvelta toiselle vain toimintamallina, ei perimän kautta, kirkkoisä Augustinus keksi perisynnin, mutta Hän ei tiennyt nykyisen genetiikan antamaa vastausta että synnillä ei ole geomassa omaa geneettistä koodausta.Mutta ihminen teki syntiä siten, että poikkesi Luojan antamasta normista ja valitsi siten synnin, mutta tuo valita kulkee muuta tietä ihmiskunnassa kuin ihmisen perimässä eli genomassa.
Kun Luoja teki aadamin, oli ensin aadami synnitön ja puhdas ja Jumalanhan loi aadamin omaksi kuvakseen, kun aadam sitten valitsi sellaista jota Luoja ei hyväksynyt, silloin vasta hän teki syntiä , mutta kun aadamille tuli jälkeläisiä,niin ei heissä ollut perimässä syntiä, koska aadamin perinä eli genoma oli syntyessään täysin puhdas, ja vain genoman perintöaines vain siirtyy sukupolvelta toiselle, siksi koko synti on sosiaalinen normi ja on edennyt sukupolvelta toiselle vain toimintamallina, ei perimän kautta, kirkkoisä Augustinus keksi perisynnin, mutta Hän ei tiennyt nykyisen genetiikan antamaa vastausta että synnillä ei ole geomassa omaa geneettistä koodausta.Mutta ihminen teki syntiä siten, että poikkesi Luojan antamasta normista ja valitsi siten synnin, mutta tuo valita kulkee muuta tietä ihmiskunnassa kuin ihmisen perimässä eli genomassa.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Sentähden, niinkuin yhden ihmisen kautta synti tuli maailmaan, ja synnin kautta kuolema, niin kuolema on tullut kaikkien ihmisten osaksi, koska kaikki ovat syntiä tehneet" Room.5
-vauva tekee syntiä ja jo äitinsä,kohdussa ?!
Synti tarkoittaa sitä ihmisen ja Jumalan väliin tullutta juopaa, joka tuli jo paratiisissa, kun ensimmäinen ihminen lankesi syntiin (=perisynti). Kollektiivinen synti, mikä koskee koko ihmiskuntaa. Ei ole yhtään vanhurskasta ei yhden yhtäkään. Kaikki ovat vailla Jumalan kirkkautta. Kaikki ovat luonnostaan vihan lapsia. Mikä lihasta syntyy on liha.
Ihminen kuoli hengellisen kuoleman. Lapsi syntyy tuohon hengellisesti kuolleeseen tilaan. Lihasta syntyy liha. On synnyttävä uudesti.
Ero Jumalasta on synnin olemus. Synnin palkka on kuolema ja iankaikkinen ero Jumalasta. Synnytyskivut, sairaudet ja otsasi hiessä leipäsi syöminen on kaikki niitä kirouksia, joita ihminen kohtasi synnin tähden. Sodomasta ei löytynyt kymmentä Jumalalle kelpaavaa ihmistä (vanhurskasta).
"Katso, minä olen synnissä syntynyt, ja äitini on minut synnissä siittänyt."
Lisäksi on vanhmmilta ja esivanhemmilta (3-4polvea) perittyä syntiä eli syntivelkaa. Daavidin 7 pv. ikäinen lapsi kuoli isän synnin murhan ja aviorikoksen vuoksi.Valit. 5:7
"Meidän isämme ovat syntiä tehneet; heitä ei enää ole. Me kannamme heidän syntivelkaansa." Mitä ihminen kylvää, niin sitä hän kerran myös niittää on aina voimassa.
Kaikki vääryys ja tottelemattomuus Jumalan sanaa vastaan on syntiä. Rakkaudettomuus on syntiä jne. on myös salaista syntiä. Eri synnin muotoja ja lajeja, joita ihminen voi tehdä joko tietoisesti tai tietämättään.
-lankesivat syntiin he käsittääkseni ei olleet vauvoja?
-vaikka lapsi syntyisikin hengellisesti kuolleeseen tilaan niin,-hän ei voi edes uudestisyntyä ennen kuin tajuaa hyvän ja pahankin,-se on mahdottomuus !
-eihän hän voi tajuta myöskään uudestisyntymistä ja sen merkitystä,vauvana eikä kokea sitä!
-ei sen paremmin hyvää kuin pahaakaan...
-ja tuonkin että tajuaa itse olevansa synnissä,-synnistä syntynyt, voi tajuta vasta aikuisiässä..
-kylläpä Jumala olisi melkoinen sadisti jos tappaisi lapset jotka ei ole niin mitään,pahaa tehneet,-kenellekkään...
-Paavali sai anteeksi jopa srk:n vainoamisen ja uskovien tappamisen sekä kaiken muun,-josta hän itse totesi:KOSKA MINÄ OLIN TEHNYT SITÄ TIETÄMÄTTÖMÄNÄ JA EPÄSUSKOSSA !
-enpä menisi lapsia helvettiin kovin heppoisin perustein ja fraasein laittamaan,vetoamalla johonkin perisyntiin jne..
-Misä on ihmisen laupeus,tässäkin asiassa?
-JEESUS SANOI:LAUPEUTTA MINÄ TAHDON,ENKÄ UHRIA!
-täälä puhutaan suu vaahdossa siitä perisynnistä ja että viattomat kakarat,joutuu helvettiin vain jonkin ihmisten luomien oppirakennelmien ja Raamatunlauseiden perustalla..HERÄTKÄÄ !!!
-tuolla lailla ne Jehovatkin oppeja tekee,-mitä eroa on?
-Täytyy ottaa huomioon koko Raamatun ilmoitus,Hengellisestikin eikä vain lukea niitä fraaseja sieltä,-milloin kenenkin tuomioksi!
-tuomita nyt lapset helvettiin...voi hyvänen aika
jos Jumala todella on sellainen,-mihin en todellakaan, usko niin sitten saa olla koko uskon juttu!
Jumala sanoi selvästi, mitä tulee tapahtumaan jos ihminen tottelemattomuudessaan lankeasisi syntiin: 1. Moos.2:16-17
16. Ja Herra Jumala käski ihmistä sanoen: "Syö vapaasti kaikista muista paratiisin puista,
17. mutta hyvän- ja pahantiedon puusta älä syö, sillä sinä päivänä, jona sinä siitä syöt, pitää sinun kuolemalla kuoleman".
Tämä osoittaa, että perisynti on olemassa, koska KAIKKI ihmiset kuolevat, myös syntymättömät vauvat, jotka eivät ole vielä syntisessä maailmassa käyneetkään.
Käärme ehätti kieltämään ensimmäisenä perisynnin vaikutukset "ette suinkaan kuole...mahtoiko Jumala todella sanoa niin..." ja tuota rataa pikkukäärmeet sitten ovat tehneet jo tuhansia vuosia...niin ne uskoivat vanhemmat lapsiensa viattomuuteen ja kielsivät perisynnin Sodomassa ja Gomorassakin sanoen: Mitäs syntiä se meidän vauva on ehtinyt tehdä?
Perisynti ja tekosynti on kuin emäsika ja porsas. Turmelus on emäsika ja tekosynnit ovat porsaita. Siis älä nyt etsi vielä varsinaisia tekosyntejä sikiöltä. Tietysti lähelle tullaan tapauksissa, joissa vanhempien suussa on kaiken aikaa kirosanat ja sukupuolielinten pilkkasanat. Lapsi on näet todettu kuulevaksi ja ymmärtäväksi jo sikiövaiheessa. Siis pienikin voidaan vietellä pois totuudesta.
-uskovaiset on dillee porukkaa,-jos pieni vauvakin on teidän OPPIRAKENNELMIENNE TAKIA TUOMITTU KADOTUKSEEN,-olette kaikki psykiatrisen hoidon tarpeessa,-mitä? eikö polla pelaa enään ollenkaan?
-en ihmettele uskonsotia ja muita hulluuksia kun jo pienet vauvatkin on teidän mukaanne helvettiin menossa...no siinä tapauksessa olette,-samassa kelkassa !
Missä sanon niin ymmärtäen, että voit sanoa: "OPPIRAKENNELMIENNE TAKIA TUOMITTU KADOTUKSEEN".
Eikö ole aika raisua vetäistä lonkalta diagnosis: "olette kaikki psykiatrisen hoidon tarpeessa".
Raamattu on uskonopin perusta, mutta ongelma on siinä, ettei turmeltunut järkemme voi ymmärtää Jumalan sanaa.
-samaa mieltä kanssasi..ihminen on viaton syntyessään..määrätyssä iässä kehittyessään alkaa lapsikin tajuta hyvän ja pahan,sekä myöskin omatunto herää ja alkaa sanomaan,mikä on hyvää ja mikä pahaa
-en usko koko perisyntijuttuun ollenkaan, se on ihmisen keksintö,ketjussa viitattiin VT:n paikkoihin joissa kuitenkin,ihmisen pitäisi itse käsittää,syntisyytensä..pienelle vauvalle ja lapsellehan tämä on mahdotonta..vasta kun oppii ymmärtämään, hyvän ja pahan !
-ja sitten on paljon eri kehitysasteissa olevia ihmisiä jotka ovat aivan lapsia vielä liki parikymppisinäkin jne..vain Jumala tietää itsekunkin kohdalla,-mikän on ns.lapseutemme aste ja tilanne,-samoin kehitysvammaisten jms ,kohdalla!
Mitä syntiä ne lapset olivat Nooan aikana tehneet?
Ihan samanlaisia lapsia kuin nytkin. Silloinkin vanhemmat luottivat lapsiensa viattomuuteen ja kielsivät perisynnin, kun arkkia rakennettiin.
20 jotka muinoin eivät totelleet Jumalaa, kun hän Nooan päivinä kärsivällisesti odotti sen ajan, kun arkkia rakennettiin. Vain muutama ihminen, kaikkiaan kahdeksan, pelastui arkissa veden kantamana. [1. Moos. 6:5-8,17-22]
21 Tuon esikuvan mukaisesti teidät pelastaa nyt kaste, ei siksi että te siinä luovuitte saastaisesta elämästä, vaan koska Jumala teki kanssanne hyvän omantunnon liiton. Sen perustuksena on Jeesuksen Kristuksen ylösnousemus, [Ef. 5:26; Hepr. 10:22]
Lapset eivät saa mitään erityiskohtelua Ihmisen Pojan tulemuksen päivänä.
37 Sillä niinkuin oli Nooan päivinä, niin on Ihmisen Pojan tulemus oleva.
38 Sillä niinkuin ihmiset olivat niinä päivinä ennen vedenpaisumusta: söivät ja joivat, naivat ja naittivat, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin,
39 eivätkä tienneet, ennenkuin vedenpaisumus tuli ja vei heidät kaikki; niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva.
-uuden testamentin aikana on sama asia ?
jos lapsi syntyessään olisi ilman perisyntiä, niin hän olisi samassa asemassa kuin Aatami, eli kuolematon.
Miten te selitätte kuolleena syntyneen lapsen, joka ei ole vielä ehtinyt "saastuttaa" itseään maailman synneillä. Jos ei olisi perisyntiä, niin kaikki lapset syntyisivät elävinä, he olisivat kuolemattomia.
uudessa testamentissahan ne sanotaan.
8 sielua pelastui arkissa
Ihmisen Pojan Päivänä sama näytelmä toistuu.
lasten viattomuuden varaan ja perisynnin kieltämisen varaan ei kannata ranentaa oppia, koska se ei ole silloin Raamatun oppi
niin myöskään sana perisynti ei sellaisenaan ilmene Raamatussa. Kun ihminen on tutkiessaan Raamattua todennut, että ensimmmäisen ihmisen tekemä rikos Jumalaa vastaan aiheutti kuoleman, niin se tulee jatkossa koskemaan jokaista.
Ehkä siinä vaiheessa on keksitty myös nimitys perisynti, joka kuvaa sitä, että kaikkien on kuoltava Aatamin takia, vaikkei hän sitä fyysisillä geeneillä periyttänytkään jälkipolville.
sanontoja perisynti tai alkusynti ei raamatussa käytetä, mutta sama asia on monin sanoin ja monissa kohtaa meille selitetty hyvin perusteellisesti, mistä synti tuli maailmaan, joten kyllä me sen kaikki tiedämme, emmekä voi sitä paeta; ihmisen on vain niin vaikea hyväksyä Raamatun ilmoitusta synnistä ja kuolemasta, joka on tullut kaikkien osaksi. Pyhä Henki tuo julki ihmisen synnin, tuomion ja pelastuksen tien.
15:22
Jos minä en olisi tullut ja puhunut heille, ei heillä olisi syntiä; mutta nyt heillä ei ole, millä syntiänsä puolustaisivat.