4 vuotiaalla lapsellani todettiin alle vuoden iässä koira-allergia, muita ei silloin edes testattu. Luovuimme koirasta ja ihottuma hävisi. Nyt perhesuhteiden muuttuessa, lastamme altistetaan joka viikko koirille ja mielestäni oireilee.. tukkoinen, yskii, silmät punoittaa. Nyt otetut testit näytti voimakasta koira- ja kissa allergiaa, hevonen lievä. Joskus on jouduttu mennä polille hengittelemään avaavaa lääkettä, kun lapsella oli vaikea hengittää (olimme kylässä kodissa, jossa kaksi kissaa).
Elikkäs kun noita hengitysoireita on, eikö voisi olla aika todennäköistä että astma kehittyy, jos ei erossa elukoista pysy? Onko kenelläkään ihan omakohtaisia kokemuksia?
Allergialääkäri lausunnossaan pyysi välttämään tiloja, joissa allergisoivia eläimiä (kissa ja koira).. Itse sen tekisin, mutta asiat eivät aina ole niin yksinkertaisia kun vanhempia on kaksi.. Itse yritän tässä lapseni parasta ajatella ja pelkään että lapselle vielä tästä jatkuvasta altistamisesta kehittyy astma tai jotain..
Voiko puhjeta astma altistamisesta?
2
509
Vastaukset
- kotoa pois päässyt
No meillä oli sellainen tilanne, että äiti olisi minut mieluummin heittänyt pellolle kuin koiran. Astma kerkisi puhjeta ennen kuin pääsin kotoa muuttamaan pois. On arvot joillakin vanhemmilla kohdallaan :-(
- karhunpalvelus lapselle
Ihan varmasti olet aihettamassa lapsellesi astman, joka ei sitten paranekaan koskaan! Miten joku vanhempi voi tehdä sen omalle lapselleen?
Itse olin myös lapsena allerginen koirille ja silti vanhempani sellaisen meille hankki, no aikakin oli eri, silloin ei allergioista tiedetty niin paljoa. Koira oli meillä parisen vuotta ja tottaki myös kiinnyimme siihen. Minua vietiin harva se yö sairaalaan piikille, jotta henki olisi kulkenut, silloin vasta koirasta luovuttiin.
Kiitokseksi tästä sain astman ja vaikean sellaisen. Nykyään, 30 vuotta myöhemmin, lääkitykseni on tosi vahva, en voi mennä kyläilemään sellaiseen paikkaan missä on eläimiä. Sillä listalla on kavereita ja myös anoppi, mutta valinta täytyy tehdä.
Älä siis vie lastasi paikkoihin, missä on eläimiä. Hän ei taatusti kiitä sua aikuisena asmansa kanssa, jos et nyt tee asialle jotakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1236059Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745532142Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk281398Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111263Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861133Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481025- 64991
- 65941
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.27928Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59925