Media on suurituloisten vaikuttajien ja heidän ohjauksessaan olevien suurituloisten päättäjien työrukkanen!Se tulee taas näkymään eduskuntavaaleissa.Taas lanseerataan "pääpuolueita" ja "totuuksia",jotka eivät salli muutoksia poliittiseen suuntaukseen,jonka vuoksi hyvinvointimme on tilastoistakin jo kadonnut.Rahaa on,aseita ostetaan,maksetaan EU:lle järjettömästä kehityssuunasta,suunnitellaan kallista NATO jäsenyyttä jne!!!Mutta ihailla pitää kuinka nopeasti tämä valtaklikki sai suomen kansan rähmälleen ja talutusnuoraansa.Eräs olennainen strategia on ollut kaikista vaihtoehdoista vaikeneminen,kaikenlaisen kriittisen ajattelun pilkkaaminen ja sen esittäjien asiantuntemuksen kyseenalaistaminen "sosialistiseksi" probagandaksi",epärealistiseksi "idealismiksi"!Tätä asenteellista töhkää ei edes perustella ja siitä syntyy mielikuva että tuo teilaaminen on faktoihin perustuvaa uutisointia,koska mediat ovat kannassaan niin yksimielisiä!!!!
VAALIKARJAA
PAIMENNETAAN
4131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joko olet perehtynyt Mauno Saaren kirjaan "Näkymätön käsi. Sinivalkoisen pääoman romahdus."
Näkymätön käsi on ainutlaatuinen kuvaus ajasta, jolloin Suomi roikkui rotkon reunalla. Lähteinä ovat maan hallituksen sisäisimmät muistiinpanot ja ihmiset, jotka päättivät mitä meille tapahtuu. Kirja avaa häkellyttävän näkymän kriisiajan päätöksentekoon. Maa on suistumassa poikkeustilaan, Kansallispankki kaatumassa. Sankarit, uhrautujat ja konnat näyttäytyvät.
Suosittelen lämpimästi varsinkin kaikille SDP:n kannattajille ja SAK:n jäsenille, jotka vieläkin pitävät Esko Ahon hallitusta syyllisenä 90-luvun alun lamaan, kun todellinen syyllinen löytyy Mauno Koiviston luomasta sinipunahallituksesta ja sen vahvan markan politiikasta. Iiro Viinasen merkitys Suomen talouden pelastajana SAK:n yleislakkouhan alla saa myös ansaitsemansa arvostuksen.
Ei Esko Aho lamaan syyllinen ollut.
Syyllinen on Harri Holkeri.
Jos muistat vuoden -87, jolloin porvarit voittivat vaalit ja kun Holkerista tuli pääministeri.
Hyvin pian alkoi Holkerin aloittama "hallittu rakennemuutos", joka johti tahallisesti aiheutettuun lamaan.
Asko Eho joutui laman työrukkaseksi. Kylläkin hyväksyi Holkerin tekemät aiemmat toimet.
niin se tuo kaikille hyvinvointia. niin naivia, niin naivia. Minä juon nyt kahvia. Kansa voi syödä silakkaa.
Kuinka kauan todellakin ryvetään tässä "suomalaisessa sosialismissa". Kestääkö sosialistinen krapula vielä kauan? Baltian maat selvinnee yhteistuumin nopeammin kuin Suomi Neuvostoliiton romahtamisen jälkeisestä henkisestä krapulasta. EU onneksi on aukaissut ainakin nuoremman polven silmät. Milloin päästään vanhan polven sosialismikauden politikoista, (erkki tuomiojat kumppanit)? Saavatko he jarruttaa Suomen poliittista kehitystä vielä eläkeikäänsä asti? Asioista pitäisi voida puhua nyt jo oikeilla nimillä ilman painostusta myös Suomessa. Lähihistoriaa pitää voida käsitellä myös kriittisesti ja päästä "suomettumisen aikakaudesta" tasavertaiseksi eurooppalaiseksi EU-maaksi ensin suomalaisten omissa silmissä ja myös tulevaisuudessa muiden maiden silmissäkin. Onko suomalainen rehellisyyskin vain itsepetosta ja klise?