kelialia, Laktoosi-intorelanssi vai mikä?

Mulla on ollu jo jonkun aikaa maha ihan sekasin, välillä toimii ihan normaalisti, joskus taas ummettaa ja pahasti, ilmaa kerääntyy jatkuvasti ja vatsa on löysällä ja uloste on kellertävää ja jotenkin "kuohkeeta" tarkotan siis että sinne sekaan jää ilmaa ja pökäle jää kellumaan joskus pönttöön...
Maha on koko ajan sen näkönen et olisin raskaana, eli turvotttaa... osaisiko kukaan kertoa mikäköhän mad. minua mahtaa vaivata?

vielä kysyisin että miten keliakia ja laktoosi-intorelanssi todetaan?

Kävin joskus viisi vuotta sitten laktoosi rasituskokeissa ja ne oli negatiiviset...
52095
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

osta hyviä maitohappobakteereita (7.erinlaista samassa) ota säännöllisesti useamman kuukauden, vatsassasi on kaaos (kun aloitat VOI ilmaa tulla enemmän ja wc käynnit lisääntyä mutta rauhottuu kyllä siitä 1-2 viikossa). syö ruokaillesasi myös puolukkaa. hedelmät, vihannekset ja tummat leivät ovat myös hyväksi. 2l vettä päivässä.

Äänestä

oli aivan samanlaisia oireita ennen keliakia-diagnoosia, vaikka varsinaisesti diagnoosin jäljille päästiin vasta pahan anemian selvittelyissä. Minulla myös vatsa välillä toimi normaalisti, välillä oli ummetusta ja välillä taas ripulia ja maha turposi TODELLA pahasti päivittäin ja muutenkin syönnin jälkeen oli ikävä tunne mahassa. Joten suosittelisin kyllä keliakiakokeita ja varsinkin jos suvussa on keliakiaa, mutta muutenkin. Minäkin olen koko suvun ainoa keliaakikko.

Keliakian toteamiseksi otetaan ensin verikokeita ja katsotaan onko keliakiavasta-aineet(transglutaminaasi, endomysium) koholla ja jos ovat lääkäri tekee lähetteen gastroskopiaan eli mahan tähystykseen. Keliakia voi tosin olla, vaikka vasta-aineet olisivat negatiivisetkin, mutta se on harvinaista.

Tähystyksen yhteydessä otetaan koepaloja ohutsuolen limakalvolta. Keliakia aiheuttaa suolinukan tuhoutumista (villusatrofiaa), joka näkyy koepaloissa. Ennen tähystystä ei missään nimessä saa aloittaa gluteenitonta dieettiä, koska silloin mahdollinen suolinukkavaurio voi ehtiä parantua ja keliakiaa ei todeta.

Äänestä

Itselläni on juuri samat oireet kuin sullakin. Tiistaina oiskin aika lääkäriin - on tätä jo pitkään kestettykin. Mulla ei ainakaan ole nuo maitohappobakteerit auttaneet, ei myöskään ruokavaliokokeilut(en kuitenkaan mitään gluteenitonta ruokav. ole kokeillut). Saa nähdä mitä lääkäri sanoo ja löytyykö mitään... :)

Äänestä

vielä, että keliakia aiheuttaa varsinkin pitkälle edettyään paljon muutakin kuin vatsavaivoja. Minulla siis oli todella voimakasta väsymystä ja verikokeissa löytyi alhainen Hb, jota sitten ruvettiin tutkimaan. Lisäksi tukka ja kynnet mevivät huonoon kuntoon ja luustooon tuli vähäisiä muutoksia. Raudanpuute aiheutti suupielten halkeilua. Lisäksi voi olla esim. laihtumista, masennusta. naisilla kuukautishäiriöitä ym. Oireet ovat hyvin moninaiset, mutta täysin oireetonkin voi olla.

Laktoosi-intoleranssin oireita en tiedä sen tarkemmin, koska kyseisestä vaivasta en tiettävästi kärsi.

Äänestä

Nykyään keliakia ja laktoosi-intorelanssi voidaan todeta verikokeilla. Ainakin yksityisellä puolella nää kokeet onnistuu. Olin viime maanantaina ko.kokeissa ja tänään lääkäri soitti, että laktoosi-intorelanssi on löytynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ann86 kirjoitti:

Mulla on ollu jo jonkun aikaa maha ihan sekasin, välillä toimii ihan normaalisti, joskus taas ummettaa ja pahasti, ilmaa kerääntyy jatkuvasti ja vatsa on löysällä ja uloste on kellertävää ja jotenkin "kuohkeeta" tarkotan siis että sinne sekaan jää ilmaa ja pökäle jää kellumaan joskus pönttöön...
Maha on koko ajan sen näkönen et olisin raskaana, eli turvotttaa... osaisiko kukaan kertoa mikäköhän mad. minua mahtaa vaivata?

vielä kysyisin että miten keliakia ja laktoosi-intorelanssi todetaan?

Kävin joskus viisi vuotta sitten laktoosi rasituskokeissa ja ne oli negatiiviset...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu