laina autolla katsastuksessa.

käytin autoani (opel) katsastuksessa. Ei kelvannut, käsijarrussa ja päästöissä muka vikaa. No, kaverillani on onneksi melkein samanikäinen ja mallinen ehjä auto. Kilvet vaan kaverin autoon ja leimalle. Läpi meni. Jos asia olis huomattu miten olis käynyt?
62849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Johan oli järkevä temppu. Nyt sitten aiot ajella viallisella romullasi taas vuoden tyytyväisenä. Onhan se Opel, mutta kuitenkin...

Äänestä

Et ole oikeasti käynyt yhtään kertaa katsastamassa autoa.

Jos olisit, niin olisit kyllä tietänyt, että katsastusinsinööri tarkastaa auton runkonumerosta, että katsastukseen on tuotu todella se auto joka on merkitty rekisteriotteeseen.

Jos runkonumeroa ei ole näkyvisssä, katsastus keskeytetään.

Äänestä

Kyllä tämä asia tiedetään; mm. bemarituunaajat on toimillaan antanut aihetta tarkistaa valm.nro myös jälitarkastuksessa. Jos tavataan kilpien vaihtotapaus niin korjausmahdollisuutta ei anneta,vaan samantien kutsutaan poliisit paikalle.

Äänestä
  • katsastuksessa, eipä aina ole edes väri täsmännyt mutta läpi on mennyt. Kymmeniä autoja katsastaneena ja varmasti kolmekymmentä uusintakatsastusta, ikinä ei uusinnassa ole katsottu runkonumeroa. Pari viikkoa takaperin oli yksi auto jossa päästöt pielessä, pojat vaihtoi toiseen autoon (jota ei kahteen vuoteen ollut leimattu mutta päästöt ok) kilvet ja jälleen leima tuoksahteli kosteana otteessa.

    Äänestä

  • uusinta kirjoitti:

    katsastuksessa, eipä aina ole edes väri täsmännyt mutta läpi on mennyt. Kymmeniä autoja katsastaneena ja varmasti kolmekymmentä uusintakatsastusta, ikinä ei uusinnassa ole katsottu runkonumeroa. Pari viikkoa takaperin oli yksi auto jossa päästöt pielessä, pojat vaihtoi toiseen autoon (jota ei kahteen vuoteen ollut leimattu mutta päästöt ok) kilvet ja jälleen leima tuoksahteli kosteana otteessa.

    nii ost nu hyvä mersuu ei oo vanhaa kasikakkonen ja kato sie saat kahet kilveet suomen ja ruotsin kaupanpäälle niin ostaks sie?kyll kyösti tietää hyvät temput

    Äänestä

  • ootkin meikäläisii tummii kirjoitti:

    nii ost nu hyvä mersuu ei oo vanhaa kasikakkonen ja kato sie saat kahet kilveet suomen ja ruotsin kaupanpäälle niin ostaks sie?kyll kyösti tietää hyvät temput

    Mutta toisaalta, mielestäni tuo käppäristä/päästöistä hylkääminen on pelkkää vi**uilua...

    Vaikka "säänöt" näin määrävätkin, niin mielestäni kuitenkin noin pienet viat pitäisi kuitata korkeintaan korjauskehoituksella.

    Ja mitä tuohon alkuperäiseen tarinaan tulee, niin jos todellakin näin teit, niin kaikki pisteet siitä sinulle... Juuri noin itsekin luultavasti toimisin jos alettaisiin turhasta nipottaa!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ovela kuski kirjoitti:

käytin autoani (opel) katsastuksessa. Ei kelvannut, käsijarrussa ja päästöissä muka vikaa. No, kaverillani on onneksi melkein samanikäinen ja mallinen ehjä auto. Kilvet vaan kaverin autoon ja leimalle. Läpi meni. Jos asia olis huomattu miten olis käynyt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu