Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Suojaako Kondomi 100%:sti taudeilta ?

Suojaako kondomi täysin kaikilta sukupuolitaudeilta, HIV:ltä, tippurilta, kupalta jne.. ? Voiko tauti tarttua jos koskettelen sormillani tartuntaa kantavaa naista emättimestä ?
Olisin kiitollinen jos joku osaisi vastata asiallisesti.
61374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luin Lääkäri David Reubenin kirjoittaman kirjan: Kaikki mitä olet aina halunnut tietää seksistä, mutta et ole koskaan uskaltanut kysyä.

Tässä kirjassaan Reuben kertoo faktana lääketieteen näkökulmasta, että kondomikaan ei ole täysin 100% suoja sukupuolitauteja vastaan koska se ei peitä täysin naisen sukupuolielimien aluetta. Kyseisen kirjan voi saada lainaan kirjastosta ja sitä myydään kirjakaupoissa suosittelen, sillä siinä on paljon hyödyllistä asiaa eikä moraalisaarnoja.

Äänestä
  • Jos koskettelet naisen emätintä ja heti sen jälkeen penistäsi väitetään olevan mahdollista, että kondylooma voisi tarttua. Hivin tarttumiseen tarvitaan jo huomattavasti enemmän eli verikontakti.

    Todennäköisesti David Ruben on ihan oikeassa, tuskinpa mikään suojaa miltään 100% - aina on poikkeuksien poikkeuksia, mutta olisi mielenkiintoista tietää miksi hän päätyi väitteeseen siitä, että taudit tarttuvat, koska kondoomi ei peitä juuri naisten sukupuolielimiä?
    Peittäähän se nyt kuitenkin miehen? (joillei nyt sitten palleista jotain tartu - tuskin ainakaan hiv)

    Äänestä

Kondomi suojaa naista paremmin kuin miestä. Mies voi kondomista huolimatta saada esim. herpestartunnan peniksen juureen, jos naisella on herpes vulvan alueella. Kortsu voi myös mennä rikki.
Kannattaa hiukan miettiä ketä panee kortsunkin kanssa. Hiukan vituttaisi saada tauti joltain merkityksettömältä yhden illan hoidolta.

Äänestä

Mutta kun normaalisti kosketuksissa on myös kehon muita osia kuin se mikä on kondomin suojassa. Mieti kuinka paljon erilaisia eritteitä rakastelun aikana syntyy ja niitä myös sormissa jne. siirtyy paikasta toiseen.

Äänestä

Edellä mainittiin seikka joka oli David Reubenin perusteluna siinä, että kondomi ei anna täysin 100% suojaa sukupuolitauteja vastaan. Lisäksi mainitsin, että tämä kirja oli kirjoitettu puhtaasti lääketieteellisestä näkökulmasta.

Se kuinka todennäköistä on saada sukupuolitauti vaikka käyttää kondomia on sitten tilastotieteilijöiden kiistan aihe. Kirjassa ei otettu kantaa siihen. Kerrottiin vain kylmä fakta että se on mahdollista.

Äänestä

Kondomi antaa lähes 100% suojan kaikkia sukupuolitauteja vastaan, jos se vain pysyy ehjänä ja sitä käytetään oikein.

Taudit eivät tartu, kun "koskettelet sormillasi tartuntaa kantavan naisen emätintä", koska bakteerit eivät kauaa pysy elossa elimistön ulkopuolella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kristian kirjoitti:

Suojaako kondomi täysin kaikilta sukupuolitaudeilta, HIV:ltä, tippurilta, kupalta jne.. ? Voiko tauti tarttua jos koskettelen sormillani tartuntaa kantavaa naista emättimestä ?
Olisin kiitollinen jos joku osaisi vastata asiallisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu