Yksi yleisimpiä kommentteja mihin sivari törmää on "entäs jos Venäjä hyökkää tänne!!?".
Miksi Venäjä haluaisi Suomeen? Ennen oli toisin, kun eteneminen oli hitaampaa, mutta nykyisin pääsy Keski-Eurooppaa ei tunnu olevan kovinkaa hankalaa.
Miksi Venäjä haluaisi Suomeen? Ennen oli toisin, kun eteneminen oli hitaampaa, mutta nykyisin pääsy Keski-Eurooppaa ei tunnu olevan kovinkaa hankalaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Täällä Suomessa ei ollut ainakaan 60 vuotta sitten näin suomalaisille yhtään mitään, jotka ajattelevat tätä asiaa kuin silloiset suomalaiset konsanaan (vanhollinen suomalainen,minusta). Esimerkiksi nykyisin ajatellaan paljon sitä, että venäläisillä olisi joku tarve hyökätä Suomeen, eikä sit että se tekisi sen? Mikä täällä kiinnostaisi heitä, ellei se olisi jokin sellainen, mikä voisi varjostaa heidän vaurauteen ja tarve olisi hyökätä!? Se ei ole öjy, koska venäjällä on enemmän öljyä kuin Suomessa. Se ei ole myöskään uraani kun venäjän maaperä on kokonaisuudessaan uraanipitoista (lukuiset ydinvoimalat voivat sen todistaa). Ainut saattaisi olla "maailman puhtain juomavesi", mutta kuutioitakaan ei taida tulla yhtä paljon, mitä Venäjä tarvitsisi talousvetenään!?
Ja sitäpaitsi sanotaan Suomessa koko ajan uutisissakin, että pohjavedet on menossa yhä alemmas edellisvuoteen verrattuna ja talousvesi riittää juuri ja juuri suomalaisten käyttöön/vuosi!