Elämme 'sian aikaa'

”Ruotsalainen sosiologi G. Adler-Karlsson on kutsunut tätä taloudellisen kamppailun aikaa ’sian ajaksi’. Läntinen ihminen on hänen mielestään ’passiivinen ja tyytymätön sika, joka jatkaa vuosisadasta toiseen aineellisen sonnan tonkimista’. Silti joskus tulee aika, jolloin ihmiskunta ymmärtää korkeimman päämääränsä, vita kontemplativan, ja silloin tonkiminen loppuu.” (Mikko Heikka, Paratiisi ajattelee meitä)
--------
Helppo havaita että sian aika todella meneillään, myös Kallis vahvistaa tämän tekopyhyydellään.
2264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Puolustan humanistista näkemystä politiikasta, jossa se nähdään vallan, ei elitistisen tai edustuksellisen herruuden ja ylemmyyden, välineenä tai keinona, jolla edistetään oikeuden-mukaisuutta, tasa-arvoa, hyvyyttä ja ylipäätään humaanisia arvoja, ei siis vain materialistisia tuloksia ja tehokkuutta lisäävänä toimintana. Humanistinen näkemys merkitsee demokratian suoristamista vasta-painona ’teknosysteemin’ edustukselliselle ja osin ammattimaiseksi muuttuneelle kapitalistiselle demokratialle, jota von Wright kutsuu ’valedemokratiaksi’, ja jossa eliitit päättävät vain kansan näennäisellä – ei aidolla ja syvemmän jakamisen mahdollistavalla – tuella ja talouden (rahan) intressien painostamina kehityksen suunnasta.
-------- Vastuunalaisen poliitikon tuli Sokrateen mukaan olla totuuden ja viisauden rakastaja. Hän oli viisas vain mikäli tunsi rajoituksensa eikä omannut vallanhimoa. Toisin kuin Platonin ihanne (ylpeä totuuden omistaja), jossa kiteytyy maaginen asenne tiedettä ja tiedemiestä kohtaan, Sokrateen ihannefilosofi oli totuuden etsijä; hän suhtautui epäillen ammattimaiseen oppineisuuteen ja kannusti ihmisiä itsensä kehittämiseen ja omaan ajatteluun. Hän vertasi itseään kätilöön, joka halusi auttaa ’henkisen synnyttämisessä’. Hänen oppinsa ytimenä oli usko yksilöön ja hän korosti ihmisten välistä älyllistä sidettä ja kykyä yhteistyöhön. Hän oli siis hyvin demokraattinen.
---------
”Patriarkaalinen demokratia toistaa kaikilla tasoillaan vanhoja maskuliinisen jumalan käskystöjä. Armeijat, hierarkiat puolueiden sisällä, puolueiden ja maiden väliset sodat; kaikki ne pitävät yllä patriarkaatin jatkumoa. Patriarkaatin jatkumo on fyysisestä ylivoimasta taistelemisen jatkumo – materiasta, rahasta, äänestäjistä taistelemisen, jotka kaikki merkitsevät valtaa. (Heidi Liehu, Perhosten valtakunta)

Äänestä

että Kallista syytetään tekopyhyydestä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


....vielä kirjoitti:

”Ruotsalainen sosiologi G. Adler-Karlsson on kutsunut tätä taloudellisen kamppailun aikaa ’sian ajaksi’. Läntinen ihminen on hänen mielestään ’passiivinen ja tyytymätön sika, joka jatkaa vuosisadasta toiseen aineellisen sonnan tonkimista’. Silti joskus tulee aika, jolloin ihmiskunta ymmärtää korkeimman päämääränsä, vita kontemplativan, ja silloin tonkiminen loppuu.” (Mikko Heikka, Paratiisi ajattelee meitä)
--------
Helppo havaita että sian aika todella meneillään, myös Kallis vahvistaa tämän tekopyhyydellään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu