Jos ostaa käytetyn auton autoliikkeestä, onko takuuta ja miten kauan ja mitä se koskee?
Vastaukset 5
- täsmällinen ja
hyvä kysymys. Noin tulee kyssäri laatia. Nyt kaikki asiantuntijat voivat laatia yksityiskohtaisen vastauksen.
- kulutajansuojalaista
Siellä se sanotaan, äläkä ohita sitä kohtaa jossa velvoitetaan asiakasta tutkimaan huolella käytetty tavara. Automyyjä ei ole holhoojasi, jos itse teet tyhmiä niin itse olet tekemisistäsi vastuussa, jollet ole holhouksen alainen.
- NISSANFANI
Kiitos vaan kaksi töllöä vastauksista!
tAIDATTE OLLA HOLHOUKSEN ALLA ITSE.
eTTE EDES YMMÄRTÄNEET MITÄ KYSYIN;haha:hahaa
eN OLE EDES OSTAMASSA AUTOA töllöt!!!!!!!!!!!!! Käytetyssä voi olla tehdastakuuta tai sitten se on jo päättynyt. Saattaa koskea korin ruostumista tai muutakin.
Takuu on kuitenkin aina tehtaan/myyjän myöntämä vapaaehtoinen ostoturva, jota ei ole pakko antaa. Uudenkin auton voi myydä aivan laillisesti ilamn mitään takuita.
Laki sen sijaan velvoittaa myyjää tuotteessa olevien piilevien virheiden varalta, niin sanottu virhevastuu sitoo myyjää aina, oli tuotteella takuuta tai ei.
Kysymykseesi ei voi vastata kukaan muu, kuin juuri sen nimenomaisen auton myyjä. Eri autolle saattavat olla eri pelisäännöt. Eri liikkeessä taatusti eri säännöt. Mikset kysyisi liikkeestä, etkä täältä?
Master Eq- Elvis oli kala
Tätä aihetta ei ole vielä koskaan käsitelty keskustelupalstoilla. Hyvä, että joku otti asian viimein esille! ! ! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491258Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13995- 93967
- 77663
- 37658
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53430- 23417
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15409