SAK ja pimeä työ

Ruotsin kuljetusalan työntekijäliitto halusi tutkintaan ruotsalaisministeri Stegö Chilon pimeän työvoiman käytön.

Milloin SAK tutkituttaa poliisilla ministerien hartiapankkimenettelyllä toteutetut omakotitalohankkeet?
14450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ei koskaan, sillä SAKn jäsenistä ehkä 20% on rakentanut talonsa samalla menettelyllä.

Äänestä
  • Kyllä ne akavalaiset rakentavat talonsa samalla tavalla kuin muut ihmiset. Taloa tekemässä on työtovereita, sukulaisia jne.

    Yhtä oikein tai yhtä väärin ne siinä menettelevät, jos siitä nyt taas pitää kohua nostaa.

    Äänestä

saapa nähä milloin se verottaja tarkistelee omakotiyömaat .siitähän se vasta häly nousis. vai?

Äänestä

Suomessa on ollut ja on vieläkin ihan yleistä, että kun rakennetaan perheelle omakotitalo, sitä tehdään "hartiapankkimenettelyllä". Eli sukulaiset, ystävät ja naapurit auttavat talon rakentamisessa. Tällä tavalla taloja ovat tehneet niin kristilliset, kokoomuslaiset, kepulaiset, demarit, vasemmistoliittolaiset ym. puoluekantaan katsomatta.

Ruotsalaisministerin tekemisistä halutaan selvittää pimeän työvoiman käyttö, mikä on täysin eri asia. Eihän hartiapankkirakentamisessa rahaa käytetä, pitäisi se jo tuosta nimityksestä tajuta. Tietenkin se on vaikeaa sinulle, kun sinulla on keskellä kämmentä peukalo ja pidät sitä suussasi.

Äänestä
  • hartiapankit ovat menneentalven lumia.kuka se ilmakseksi tekee ei kukaan.ei edes sukslaiset.
    hartiapankkiasiaa käytetään vaan verottajan hämäämiseksi.

    Äänestä

  • sukulaisten hartiapankilla ja sitten myyn hirmuvoitolla.eihän se ole pakko sukulaisille sanoa että on myyntitarkoitus.tervetuloa raksamiehet sukuuni

    Äänestä

  • Talkootyöt on tehtävä täysin ilmaiseksi. Jos palkkaa maksetaan yhtään, niin siitä menee myös vero!

    Äänestä

  • Ei kai kukaan vakavissaan väitä, että luksustaloja marjamehupalkalla rakennetaan.

    Pimeässä palkan maksussa työntekijä välttyy veroilta ja työnantaja työnantajamaksuilta.

    Äänestä

  • Verotarkastus kirjoitti:

    Talkootyöt on tehtävä täysin ilmaiseksi. Jos palkkaa maksetaan yhtään, niin siitä menee myös vero!

    kukaan ei tarkistele talkootöitä.ja jos maksaa niin miten saat kiinni ,et mitenkään ?
    kun perjantai-ilta saapuu niin hämärämiehet alkaa töihin sukulaisten työmailla.ja osa tekee töitten jälkeen illalla.hartiapankkityö on suoraan sanoen porsaanreikä verotukseen.ja tuhansia työpaikkoja menetetään ja isot verorahat, summa on miljoonissa euroissa mutta mutta tämähän on tahallaan tehty porsaanreikä.eli jos teetän työt talkoolla ja myyn sitten isolla voitolla talon ,niin puhdasta voittoa tulee aikapaljon.

    Äänestä

  • Akawalainen kirjoitti:

    Ei kai kukaan vakavissaan väitä, että luksustaloja marjamehupalkalla rakennetaan.

    Pimeässä palkan maksussa työntekijä välttyy veroilta ja työnantaja työnantajamaksuilta.

    talkootyöllä.esim säätiöt ja uskonlahkot.sitten vaan myydään talo säätiön nimissä ja pestään rahat.

    Äänestä

SAK/SDP-mafia mahdollistaa harmaan talouden



Kirjoittanut: MattiLehtonen 20.9.2005 klo 17.35


Rakennuskohde on pääkaupunkiseudulla, ison urakoitsijan, vaikkapa YKSITYISEN, KUNNAN TAI VALTION työkohteena.
Mies X on kotoisin paikkakunnalta X, pääkaupunkiseudun ulkopuolelta. Hän on töissä rakennusalan alihankkijalla, joka on myöskin pääkaupunkiseudun ulkopuolelta.
Töitä tehdään reippaasti kunnes ”päästään” ANSIOSIDONNAISELLE, silloin tapahtuu jotakin, työt vähenevät ja mies x irtisanotaan, MUTTA NYT SE TAPAHTUU
Mies X jää edelleen töihin, mutta nyt ilman VEROKIRJAA, ANSIOSIDONNAISELLA TYÖTTÖMYYSTURVALLA, eli PIMEESTI 500 päivän ajaksi, jolloin kas kummaa mies X pääsee jälleen VEROKIRJALLA TÖIHIN.

TOTUUS ON ARMOTON

Tämä tulee halvemmaksi työntekijälle, sekä työnantajalle, myöskin liitoille, sillä eiväthän liitot , eikä kassat maksa kuin murto-osan ansiosidonnaisesta työttömyysturvasta.
Muistaakseni se meni jotenkin näin:
valtiokonttori 50 prosenttia
työnantajat 45 prosenttia
liitot(kassat)VAIN 5 prosenttia
Eli valtavat rahat pyörivät automaattisesti kassojen/liittojen tileillä KORKOA KASVAMASSA, niinkauan kuin työttömyys pysyy korkealla,
. SDP ja SAK VIIS VEISAA TYÖTTÖMYYDEN ALENTAMISESTA

ett sillei

Äänestä

Varmasti on useinkin Suomessa tapauksia,että ammattimiehet painavat kuutamourakoita varsinaisen työpäivän jälkeen iltaisin ja velvoitteet jää hoitamatta ja ilmoittamatta.

Äänestä
  • saa puuttua koska herrat etupäässä käyttää pimeää voimaa apuna.saa siinä sitten luoda työpaikkoja kun yhdet puskee kahtavuoroa toisen työvuoron rehellisestija toisen pimeästi.näin se vaan nykyään on ,mutta sak vaan pyörittelee päätään ei ole edes halua puuttua siihen.isommat urakat muka pitää ilmoittaa verottajalle, heh jakaa työt pienempiin urakoihin niin ei jää kiinni.laittaa vaikka yhden sähköjohdon kerrallaan.

    Äänestä

  • mutta ei siihen kirjoitti:

    saa puuttua koska herrat etupäässä käyttää pimeää voimaa apuna.saa siinä sitten luoda työpaikkoja kun yhdet puskee kahtavuoroa toisen työvuoron rehellisestija toisen pimeästi.näin se vaan nykyään on ,mutta sak vaan pyörittelee päätään ei ole edes halua puuttua siihen.isommat urakat muka pitää ilmoittaa verottajalle, heh jakaa työt pienempiin urakoihin niin ei jää kiinni.laittaa vaikka yhden sähköjohdon kerrallaan.

    siinä vaan käytetään ihmisiä hyväksi.maksetaan pimeästi pientä palkkaa ja tekijä ja teettäjä ovat sitten ansassa kun teet yhdelle niin tee sitten kaikille melkein ilmaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joku. kirjoitti:

Ruotsin kuljetusalan työntekijäliitto halusi tutkintaan ruotsalaisministeri Stegö Chilon pimeän työvoiman käytön.

Milloin SAK tutkituttaa poliisilla ministerien hartiapankkimenettelyllä toteutetut omakotitalohankkeet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu