Ensiksikin... älä antaudu vihollisen käsiin.
Toisin sanoen:Älä anna kohtaloasi vihamiestesi käsiin.
Älä laske 'Luojan' varaan pelastumistasi.
Kannattaa olla se tuiki 'tavis' eikä kuvitella itsestään profeettoja.
Mitä Jeesuksesta
13
551
Vastaukset 13
- avoinna Jesselle
Jeesukselle kai tarjottiin liian monta vaihtoehtoja ja meni poika tainnoksiin. Oli maailman keisarin virka ja sitten taivaiden valtakunnan hallitsija, joista J sitten valitsi viimeisen.
Hmm. Ei se puusepän ammattikaan olisi ollut hullumpi virka? Olisit voinut kertoa jutut symboolikielisesti taiteella. :D- asiassa
kaikki tieto Jeesuksesta on toisenkäden tietoa. Joten ei ihme että uskoa vaaditaan.
- on.
asiassa kirjoitti:
kaikki tieto Jeesuksesta on toisenkäden tietoa. Joten ei ihme että uskoa vaaditaan.
kommentti keskustelun avaukseen.
- siino
Erityisesti Jeesuksesta oppi:
- Älä osta viiniä, koska voit tehdä sitä itsekin.
- Puhu päivät pitkät paskaa kavereittesi kanssa.
- Elä huoleti. Isä kyllä raataa verstaassaan.
- Älä leiki marttyyria, koska jotkut paukapäät yrittävät tappaa sinut omien syntiensä verukkeella.
- Varo saamasta reikiä kellukkeisiin, sillä silloin et kykene kävelemään vetten päällä.
- Jos joku sivaltaa toiselta korvan irti miekalla, liimaa se takaisin vaikkapa kontaktiliimalla.
- Muista aina vittuilla fariseuksille.
- Pidä silloin tällöin vuorisaarna esimerkiksi torilla.
- Jakele kalakukkoa. Saat tuhansia ystäviä.- siino
purje kirjoitti:
vaan ole Kuopiosta kalakukkoinesi?
"Ethän sinä vaan ole Kuopiosta kalakukkoinesi?"
En toki, vaikka eipä tuokaan häpeä olisi. Tarkoitus oli löytää asioita, joita voi oppia Jeesuksen "elämästä". Tarinan mukaan hän jakeli kalakukkoa ja kavereita riitti, sillä kalakukkohan on leipää ja kalaa.
"Onks Mikkeliin mänijöitä. Juna läks justiinsa." - Yksi tyttö
siino kirjoitti:
"Ethän sinä vaan ole Kuopiosta kalakukkoinesi?"
En toki, vaikka eipä tuokaan häpeä olisi. Tarkoitus oli löytää asioita, joita voi oppia Jeesuksen "elämästä". Tarinan mukaan hän jakeli kalakukkoa ja kavereita riitti, sillä kalakukkohan on leipää ja kalaa.
"Onks Mikkeliin mänijöitä. Juna läks justiinsa."Joka tykkäsi kikkelistä......
- siino
Yksi tyttö kirjoitti:
Joka tykkäsi kikkelistä......
"Mikkelistä...
Yksi tyttö
Joka tykkäsi kikkelistä......"
Kirjoitat, että tykkäsit. Et siis tykkää enää. Olet ilmeisesti saanut tarpeeksesi.
Minä taas olen mies, joka on kiertänyt jopa Virttaalla vatustamassa. - siino
Nas.se kirjoitti:
ja Jo Jesse tiesi että poikaporukassa on mukavmpaa :D
Näinhän tuo tarina kertoo. Toisaalta Maria Magdalena kuivasi Jessen varpaitten välit hiuksillaan. Sekin on vissiin opetus oikeista pesutavoista, joten naiset vaietkoon seurakunnassa ja hoitakoon hommansa :)
siino kirjoitti:
"Ethän sinä vaan ole Kuopiosta kalakukkoinesi?"
En toki, vaikka eipä tuokaan häpeä olisi. Tarkoitus oli löytää asioita, joita voi oppia Jeesuksen "elämästä". Tarinan mukaan hän jakeli kalakukkoa ja kavereita riitti, sillä kalakukkohan on leipää ja kalaa.
"Onks Mikkeliin mänijöitä. Juna läks justiinsa."Kuopiosta. Tuli vaan lapsuus mieleen. Ne äidin ihanat kalakukot, you know :)
- siino
purje kirjoitti:
Kuopiosta. Tuli vaan lapsuus mieleen. Ne äidin ihanat kalakukot, you know :)
Kyl määki kalakukosta pirän, vaikken oo ikinä Kuopios muuta ku suurinpiirtein äkkiä sen läpi ajanu.
Jaa nii, kerran multa tyäkkärissä kysyttiin, halusisinkos mää työn. Ja mää vähä hämmästysi, mimmosta se työ o. Mut sit mää muistin, et Kuapion toril yks poliisi kysys multa, et mitä työ siinä seisotte. Työ on niinku savolainen persoonapronomini.
- HAIMA
VOI ETTÄ MÄ RAKASTAN TÄTÄ PALSTAA. SAA NAURAA VÄÄRÄNÄ MUIDEN SYNTISTEN -MUN LISÄKS - TERÄVILLE HEITOILLE! :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861391
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka181780Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm50654- 43620
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28613Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät373599- 30521
- 18505
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19486Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11482