Ainakin täällä Pirkanmaalla vihreillä on nyt melkoinen uskottavuusongelma. Soininvaara jättää eduskunnan - mikä ei meitä Tampereella suoraan koske, mutta on menetys koko puolueelle. Mutta paikallinen ongelma on Hassin ja Meriläisen jäänti pois ehdokaslistoilta. Ainoa huomionarvoinen on Tynkkynen, joka on hieman liikaa pelkkä ilmastoasiantuntija ja jotkut vierastaa häntä julkihomouden vuoksi. Näin ei pitäisi tehdä mutta realiteetti se kuitenkin on.
Puuttuu tukeva yleisehdokas. Välimäki se ei voi enää olla. Hän on jo menneen ajan ehdokas. Sosiaalityöntekijä ja lääkäri on jotenkin kapeita muutaman asian hokijoita. Loput on aika tuntemattomai. Pelkään että on tulossa paha vaalitappio. Vai onko muuta näkemystä perusteltavissa.
Puuttuu tukeva yleisehdokas. Välimäki se ei voi enää olla. Hän on jo menneen ajan ehdokas. Sosiaalityöntekijä ja lääkäri on jotenkin kapeita muutaman asian hokijoita. Loput on aika tuntemattomai. Pelkään että on tulossa paha vaalitappio. Vai onko muuta näkemystä perusteltavissa.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vihreät selvästi myös mielestäni kamppailevat Pirkanmaalla uskottavuusongelmissa,joka on vihreitten valtakunnallinen ongelma myöskin.
Kovasti ihmettelen kuka on päättänyt Pirkanmaan vihreiden ehdokkaista. Alueella olisi ollut hyviä ja päteviä ihmisiä listalle, mutta nyt siellä on enimmäkseen aika kummaa porukkaa. Vaatimuksena näyttää olleen jonkinlainen kylähullun pätevyys. Mm. lääkäri Kajan näytti viime talvena yleisötilaisuudessa afrikkalaisia visvaisia vitunkuvia ymmärtämättä jotta ei ne julkiseen tilaisuuteen sovi. Naisfilosofi jonka nimeä en nyt muista möliseen silkkaa feministijargonia ja listalla on vain yksinhuoltajien asioista tietävä naissossu. Nuori nainen tuntee vain vammaiset. Muutama fiksu mies voi olla mutta kaikki on mulle outoja. Välimäen nimen tiedän mutta taitaa olla jo vanhan liiton tyyppi.
Miksei järjestetty jäsenäänestystä vaikka sellaista kuulemma on joku toimittaja ehdottanutkin?
No eipä innosta tämän kerran lista. Kuka on se vitunkuvia näytellyt lääkäri? Pyytäisin meidän poikainiltaan esiintymään. Taitaa olla että Rosa on nyt parempansa löytänyt. Hänhän tyytyi vain roiskeläppiin mutta jätti sen varsinaisen esittämäti.
Välimäki taas on pelkkä viisasteleva aijä jolla puhetta piisaa mutta tekemiset on huomattavan vähissä. Hämeenkyröstä on aika hyvä miestyyppi ehdolla. Sitä ehkä äänestänkin.
Ei minustakaan ehdokasasettelu nyt ole Tampereen seudulla oikein onnistunut. Jotenkin puuttuu kunnon yleispoliitikot ja selkeät ympäristöihmiset. Liikaa yden jutun jupisijoita ja muutama kulunut kasvo. Olisin kaivannut pirteämpiä ja tuoreempia ehdokkaita. Ei tällä listalla vaaleja voiteta tai hyvin onnistuta.
Olin mukana Tampereen vihreässä toiminnassa sen alkuvaiheessa ja vielä jollakin lailla muutama vuosi sittenkin. Nyt toimintaan on tullut paljon piirteitä jonka vuoksi en ole enää ollut innostunut. Ympäristöasioista kannetaan olemattomasti huolta. Tynkkynen toki puhuu iomastosta mutta se on aika kapea juttu vaikka tärkeä. Luonnon tilasta Tampereella ei puhuta mitään, ei myöskään osallistuta rakennusperinnön ja kulttuurimaisemien suojeluun ehkä Outi-Päivikki Rautiota lukuunottamatta.
Muissa asioissa puhutaan ylenmäärin vammaisista ja yksinhuoltajanaisista, mutta muut asiat kuten terveys yleensä, sosiaalipalvelut ja kouluasiat on aivan hunningolla. Kasvatuskysymyksistä hieman on puhunut muistaakseni filosofinainen, jolle arkiset realiteetit on aivan outoja.
Demareista on tulossa vihreitä parempi ympäristöasioissakin. Tämä minua vanhaa vihreää kovasti harmittaa ja huolestuttaa.
Olen kuullut huhua jotta eduskuntavaaleihin olisi ollut muitakin ehdokkaita tarjolla kuin nyt valitut. Missään ei ole ollut tietoa keitä nämä olisivat olleet. Jos huhu on tosi listalta raakattiin joitakin aktiivisia ja mainioita tyyppejä. Pyövelinä oli tiettävästi toiminut toimistonhoitaja ja Veikko Halmetoja. Onkohan tämä totta? Kuka tietää kertoa.
Olisi pitänyt ehdottomasti jonkinlainen jäsenkysely tai äänestys tehdä asiassa. Nyt tuntuu jotta joku klikki hoitelee asioita aivan miten mieleen juolahtaa. Ainakin minun luottamus koko Pirviin horjuu todella pahasti. Tehdään aivan mitä sattuu joillakin perskohtaisilla tuntumilla.
Olen itse toiminut demarien porukassa jonkinlaisena ympäristöaktivistina. Aloitin joskus vähän vihreissä mutta sitten vaihdoin. Demareissa on jotenkin enemmän todellisia vaikuttamisen mahdollisuuksia ja vähemmän outoja sisäisiä käminöitä. Vihreissä kaverit oli jotenkin kampittamassa ja mitätöimässä koko ajan ja kuulostaa menon olevan sellaista edelleen.
Luonto- ja ympäristöasioissa saataisiin paljon enemmän aikaan jos fiksut vihreät hakeutuisi demareihin (tai minun puolesta vaikka muihinkin suuriin puolueisiin). Uho ja moralisointi ei tuota mitään vaan todelliset teot. Niitä on isolla porukalla helpompi tehdä.
Tampereella meillä on nuori ja taitava Joonas Lepistö ehdokkaana, jolla on tajua myös ympäristöjutuille vaikka ei niihin erityisesti keskity.
Eiköhän nyt demarit ole Suomen byrokratisoitunein valtionhoitajapuolue, mistä ei enää ole uusia visioita luomaan!
Joskus kolmisenkymmentä vuotta sitten heitä vielä äänestin - sen jälkeen on kyllä äänet mennyt vaihtoehtoliikkeille ja vihreille - hieman vaaleista riippuen.
Oras on muuten ihan hyvä ehdokas meille pirkanmaalaisille...
Mitään muuta kiinnostavaa tässä hiirulaisessa ei kerta kaikkiaan ole kuin homous.
Kyllä annan minäkin ala-arvoisen arvosanan Tampereen vihreiden ympäristöpolitiikalla. Pariin vuoteen ei ole tehty puolueena mitään. Oras on kyllä puhunut ilmastosta ja Outi-Päivikki Rautio Tahmelan alueen luontoarvoista, mutta siihen se on sitten jäänyt. On puhuttu vammaisista, homoista ja sossujen asioista, mutta ei mitään puolueen ydinjutuista. Linja näkyy myös ehdokasvalinnoissa. Lähinnä tyhjänjäkättäjiä ja marisijoita.
"Oras on kyllä puhunut ilmastosta "
Eikö sama, puhui eli ei. Mieluummin puhumatta! heh..heh..
Vihreät on pelkkä taloudellisen tehokkuuden este ja elintason parantamisen haitta. En ymmärrä mitä arvoa jollakin laholla metsällä tai joutokäytössä olevalla Tahmelan palsta-alueella on. Ei muuta kun tehoviljelyyn ja tonteiksi. Vihreys pitäisi lailla kieltää.
Meidän perheessa on surullisena seurattu Tampereen vihreiden alamäkeä. Hommasta on innostus ja puhti poissa, mutta pientä henkilökohtaista pyrkyä ja juonittelua on sitäkin enemmän. Itse olimme vielä 5 vuotta sitten paljon mukana, nyt on tulluvat vain vähän seurailtua tuttavia kuulemalla.
Ehdotamme päivän mittaista tuuletusseminaaria, jossa yritetäisiin löytää uusia parempia alkuja. Siihen myös pitäisi päästä, että uusia mukaan tulevia ihmisiä ei kohdeltaisi kuin nykytoimijoiden vihollisia. Roivainen ja Tuomaala voivat olla joissakin asioissa hyviäkin tyyppejä, mutta jonkinlaisia toimintaa tuhoavaa mallia heillä kyllä on liikaa. Jos on itseään täynnä ei osaa suhtautua oikein muihin. Lähtijöitä on tullu jotenkin liikaa. Tämä aivan ystävyydellä sanottuna.
Ihmeenkin pitkään kestänyt valtakausi, ehkä hyvätajat mahdollistannut. Kun ei ole annettavaa, kun jo vihdoin pitäisi sitä antopuoltakin esiintyä. Tie kuljettu loppuun muiden arvosteluilla. Katsokaa hassiakin miten pröystäilee, vaikka päiväkirjoistaan. Saa siinä sitten näytellä köyhää.
Tampereella ainakin vihreiden tilanne on nyt sellainen että jokin yleinen periaatekeskustelu pitäisi aloittaa ja käydä aivan julkisesti. Meitä on paljon joskus aktiivisena olleita ihmisiä, jotka on jotenkin sysätty sivuun. Suuri osa on luonnosta, ympäristö ja vähän rakennuksistakin kiinnostuneita. Näistä asioista ei kuitenkaan valtaa pitävä porukka kanna mitään huolta. Touhutaan vain seksi- ja yksinhuolta-asioissa. En sano jotteivatko nekin ole tärkeitä, mutta vihreä aate on mielestäni kuitenkin vähän muissa jutuissa. Jotakin ismaa on myös siitä, missä kohtaa oikeiston ja vasemmiston suhteen puolue oikein sijaitsee. Meriläinen on lähes vasemmistoliiton kohdalla ja sitten näyttää olevan niitäkin, jotka on samassa kuin kokoomuslaisten oikea laita. Tämäkin asia keskustelemattomana häiritsee.
Onhan meillä Tampereella , lentävä lähettiläs. Joka mennä viipottaa lentokoneellaan ympäri europpaa, ja väliin sen ylikkin. Mikähän hänenkin päässään liikkuu, uskookohan itsekkin asiaansa. Parantaa mielestään maailmaa. Uskokoon ken tahtoo.
Aika ovelia venkuloita ovat. Kommunismi kasvatti tuommoisiakin.
Minusta on hyvä ehdotus että Tampereella käytäisiin yleisempi keskustelu siitä mihin puolue pyrkii ja ketkä täällä voi ja saat toimia. Monia hyviä ihmisiä on minustakin suorastaan ajettu puolueesta pois kun he ovat uhanneet Isojen Tyttöjen asemaa. Miehethän meillä on pantu pelkän kuhnurin paikalle vaikka useita hyviä tyyppejä onkin. Homoja nyt sentään jonkinlaisina miehen puolikkaina vähän siedetään. Jos itse saisin päättää antaisin kenkää molemmille Kehräsaaren toimiston ihmisille. Kumpikaan ei ole tehtäviensä tasalla. Tämä tuli esiin sillä pienelläkin asioinnilla mitä keväällä jouduin tekemään.