Microsoft alistuu EUn vaatimuksille!.

5340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • vain kerran.Tarkoittaa sitä,että jos olet ajatellut päivittää konettasi uudella emolla tai grafiikkakortilla tai jollain muilla komponenteilla niin kannattaa tehdä se ennen vistan asentamista sillä jos emon vaihtaa niin vista ei tunnista konetta samaksi enään.Se tutkii kokoonpanon niinkuin muutkin käyttöjärjestelmät yleensäkkin

    Äänestä

  • onkin saa siirtää kirjoitti:

    vain kerran.Tarkoittaa sitä,että jos olet ajatellut päivittää konettasi uudella emolla tai grafiikkakortilla tai jollain muilla komponenteilla niin kannattaa tehdä se ennen vistan asentamista sillä jos emon vaihtaa niin vista ei tunnista konetta samaksi enään.Se tutkii kokoonpanon niinkuin muutkin käyttöjärjestelmät yleensäkkin

    kai sen kuitenkin pystyy asentamaan soittamalla jonnekkin palvelunumeroon ja todistamalla että on tämä saman henkilön kone, vain osat vaihdettu? muuten on kyllä aivan uskomattoman surkea systeemi.

    Äänestä

Oliko tässä nyt kyse siitä, että Vistan ominaisuuksia tulisi karsia, jotta kilpailijoilta ei menisi markkinaosuuksia Vistaan integroitujen ominaisuuksien tehdessä nämä kolmannen osapuolen ohjelmat osaltaan tarpeettomiksi?

Kuluttajan näkökulmasta riippumattomat kolmannen osapuolen ohjelmat takaisivat korkean laadun ja riippumattomuuden, mutta osaltaan tuovat lisäkustannuksia. Osaltaan kolmannen osapuolen ohjelmat myös hajauttavat hakkereiden kohteita viitaten siihen, että Vistaan integroidut keskitetyt turvaominaisuudet joutuisivat luultavimmin terävämmän hyökkäyksen kohteeksi.

Tietoturvaosaston tehtävien delegoiminen 3rd partyille ei myöskään ole kitkaton vaihtoehto:

Joko kilpailijat syyttäisivät heidän kilpailijoidensa suosimisesta, tai lopulta tästä yhteistyöhön otettu 3rd party -firma sulautuisi itse delegoijaan?

Äänestä
  • taidan siirtyä Linuxiin!.
    Toimii ainakin varmemmin,eikä tarvitse pelätä minkäänlaisia haitta-ohjelmien pesiytymistä netistä kovalevylle!.
    Ubuntu 6.06 LTS (RULES)!.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Microsoft SUCKS!!. kirjoitti:

http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=10&news_id=200617887

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu