Minä "hölmö" onnistuin sitten kadottamaan työpaikan avaimen. En ymmärrä missä ja milloin avain on taskustani pudonnut, mutta mistään sitä ei tunnu nyt löytyvän. Mitä "kivaa" tästä sitten seuraa? Onko kokemuksia, miten on käynyt?
Sarjoittavatko lukot uudestaan, vai antavatko olla, avaimen käyttöaika umpeutuu, työsuhteen loputtua, joten tuskin tässä mitään, pitää vaan "olla ihan hissun kissun".
Sarjoittavatko lukot uudestaan, vai antavatko olla, avaimen käyttöaika umpeutuu, työsuhteen loputtua, joten tuskin tässä mitään, pitää vaan "olla ihan hissun kissun".
Vastaukset 6
Vanhimmat
>avaimen käyttöaika umpeutuu, työsuhteen loputtua
jos se oli sellainen RFID-läpyskä, niin sehän on helppo kuolettaa ja ottaa käyttöön uusi.
ja eihän tavallinen mekaaninen avainkaan mitään haittaa, jos se jonnekin tippuu kunhan ei ole esim avaimenperää, joka paljastaa minne se avain kelpaa..
läpyskäavain juuri sellainen se on :0
Harmittaa vaan, kun joutuu sitten avaimen luovuttamisen yhteydessä sanomaan, että: "Sori, ei mulla sitä avainta enää olekaan. Se hävisi, tippui taskusta".
kyllä sun kannattais mennä heti ilmoittamaan ja vaihtamaan avain, niin saavat kuoletettua nykyisen läpyskäsi.
ainahan on pieni riski että tuota avainta käytetään väärin ja sinun vastuullasihan se on jos et ilmoita.
tuollainen läpyskä ei paljoa kustanna jos joudut maksumieheksi sen kadottamisesta. jos joku sillä tunkeutuu työpaikallesi, saattaa tulla huomattavasti kalliimmaksi!
Tuumasta toimeen...
Turhaa kirjoitat hölmö-sanaa lainausmerkkeihin, sillä idioottihan sä oot! Toisekseen, mitäs tänne ilmoitat, mene keskustelemaan tonne nuorten palstalle.
joku neropatti viisastelee ja sinulle ei koskaan satu virheitä ja tykkäät siitä, kun toisille sattuu vahinkoja? Mene työntämään pää perseeseesi siitä >:(