Förstien pariskunta

häätöä pakkolunastetusta omakotitalostaan Espoossa

Myöhäistähän se oli jo panna vastaan kun talo on pakkolunastettu
10584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

kukaan mielellään lähde viimeistä kertaa omakotitalosta jossa on asunut kymmeniä vuosia

Äänestä
  • hinnan. Saamallaan hinnalla nämä vanhukset eivät
    saaneet edes kaksiota seudulta.
    Vastauksestasi huomasin samaa välinpitämättömyytttä vanhuksia kohtaan, joka nykyään on vallalla.
    Ahneet eivät malta odottaa vanhuksen kuolemaa, ovat jo kiirehtimässä sitä.

    Äänestä

Olen ollut siinä uskossa, että pakkolunastus voidaan toimeenpanna mikäli yleinen etu sitä vaatii esim. tien rakentaminen. Olin ilmeisesti väärässä. Ison ruotsalaisen firman etu meni ihmisoikeuksien edelle. Jos laki on tuollainen niin sitä pitää muuttaa. Laki ja oikeus pitäisi olla yhtenevät vaikka kaikki tiedämmekin, ettei niin läheskään aina ole. Oikeuslaitos hurskastelee, että laki on aina heikomman puolella eli siis tässä tapauksessa ilmeisesti heikon NCC:n puolella.

Äänestä
  • Turhaan tuo pariskunta pyristeli vastaan, sillä Suomessa on samalla tavalla jouduttu muuttamaan satoja kertoja , jos yleinen etu vaatii ja esim. rakennetaan rautatie, taikka pikatie ym.
    Uuden Lahden radan alta joutui lähtemään monin verroin väkeä, eikä kukaan järjetänyt tuollaista huvittavaa sirkusta, joka oli tietenkin Karpon idea.
    Vanha röttelö, jolla ei ollut kuin lähinnä tunnearvoa ja siitäkin maksettiin vielä kunnon korvaus.

    Äänestä

tähän vääryyteen.
Eikö kukaan voinut auttaa vanhoja ihmisiä?
Kyllä ulosmittauskin pitäisi keskeyttää inhimillisistä syistä?
Gryndereille apua kyllä annetaan.

Äänestä

Kyllä täällä perkele maahanmuuttajia ja muita ählämsählämhuijareita autetaan. Mutta kun on kyse omasta kansasta niin syljetään päälle ja viedään kodit ja kaikki. HÄVETKÄÄ VIRANOMAISET! Jum..ta
eikö tässä maassa saa oikeutta ellei ole joku saatanan rikas riistäjä?! Vittu mulla paloi käämit täysin tähän viranomaispaskaan! Te riistäjät, toivottavsti kuolette hitaasti ja kiduten, olette todellisia luusereita!

Äänestä

Ruotsalaisomisteinen NCC pani tuulemaan, kun maanomistajat eivät suostuneet luovuttamaan maaomaisuuttaan ilmaiseksi, kuten keskiajan Ruotsi-Suomessa oli tapana.

Äänestä

Joka tuntee sympatiaa pariskuntaa kohtaan tai synkkää vihaa rakentajaa kohtaan voi ottaa käyttöön ainoan markkinataloudessa toimivan lääkkeen. Pitää laittaa NCC boikottiin sekä tarinoida lisäksi kaikenlaista tuubaa ko. firmasta kaikille kuuleville. Uhkana oleva promillen lasku tuloksessa saa ncc.n omistajien polvet notkumaan ja paskat valumaan nilkkoihin.

Pelko rahan menetyksestä on ainoa syy mikä saa yhdenkään yrityksen nykypäivänä pohtimaan ja harkitsemaan tekemistensä mielekkyyttä ja moraalia.

Itse näen asian siten, että tuolla tontilla oli kaksi omistajaa joista ncc tietysti suurempi ja omisti enemmistön siitä. Isommalla osakkaalla on enemmän äänivaltaa ja se haluaa rakentaa tontille tukevasti voittoa tuottavan hökötyksen, ns kerrostalon. Ncc.n olisi kuitenkin kannattanut maksaa vanhuksille hiukan enemmän kahdesta syystä. Jos ncc olisi maksanut reilusti olisi ohjelmalta pudonnut suurelta osin pohja pois ja toisekseen siksi, että tulevassa myyntivoitossa vaikkapa 50.000 tai 100.000 lisää ei olisi juurikaan tuntunut.

Ahneus ja tunne ylemmyydestä vanhuksien rinnalla sai ncc.n paskomaan omille portailleen.

Äänestä
  • NCC jäi mieleen negatiivisesti. Vähin mikä olisi voitu tehdä olisi ollut maksaa vanhuksille kunnolla paikasta. Mitä maksaa pelkkä tontti tuolla alueella? Ja olihan tuossa rakennuksiakin. Tontin arvo rakennusoikeuksineen on NCC:lle monin kerroin arvokkaampi kuin tuo 148.000 €.
    Tässä oli oikein opetusohjelma, miten yrityksen julkisuuskuvaa EI kannata hoitaa. Mikähän mahtaa olla NCC:n uusien kerrostaloasuntojen suurin kohderyhmä? Vanhukset, ikäihmiset, jotka myyvät omakotitalonsa ja haluavat uuden, remonttivapaan keskusta-asunnon läheltä palveluja. Ja jos eläkeläiset nyt näkivät ohjelman... huhhuh. Sanoisinko, että NCC:n asuntomyynti romahtaa. Minun vanhempani eivät ainakaan NCC:ltä osta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pani hanttiin kirjoitti:

häätöä pakkolunastetusta omakotitalostaan Espoossa

Myöhäistähän se oli jo panna vastaan kun talo on pakkolunastettu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu