Miten juutalaisten juhla- ja arkipäivien vietto muuttui Riemuvuonna, verrattuna normaali vuoteen ?
Eikö Riemuvuotta edeltänyt sapattivuosi ?
Tällöinhän ymmärtääkseni tuli kaksi sapattivuotta peräkkäin, vai tuliko/tuleeko ?
Eli, esim. jäikö joitakin vuosittaisia juhlia ja myöskin uhreja tällöin suorittamatta ?
Kiitos.
Eikö Riemuvuotta edeltänyt sapattivuosi ?
Tällöinhän ymmärtääkseni tuli kaksi sapattivuotta peräkkäin, vai tuliko/tuleeko ?
Eli, esim. jäikö joitakin vuosittaisia juhlia ja myöskin uhreja tällöin suorittamatta ?
Kiitos.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ole, jos oot terroristivaltion ystävä.
olla juutalaisten ystävä. Shalom, Israel! Teillä on paljon ystäviä, ei kannata noiden vainoajien ja asioita tuntemattomien solvaajien viesteistä välittää. - Sinä, juutalaisia solvaaja, tulet vielä tuntemaan nahoissasi, kun joudut tilille Jumalan eteen sanoistasi. Sillä kerran kaikki ihmiset tuomitaan senmukaan, miten ovat suhtautuneet juutalaisiin ja Israeliin. Tämän totuuden löydät Raamatusta, joten tutustu tarkasti siihen ja pyydä Jumalaa avaamaan Sanansa sinulle.
Jos luulette olevanne oikeita kristittyjä, niin ootte hyvin väärässä. Te ootte fundamentalisteja aivopestyjä. Juutalaiset oikeesti vaan nauraa teille pellet. Ja enhän mä juutalaisia solvannu.
Parannusta vaan teille!
"Sillä kerran kaikki ihmiset tuomitaan senmukaan, miten ovat suhtautuneet juutalaisiin ja Israeliin. Tämän totuuden löydät Raamatusta"
Raamatun mukaan kaikki ihmiset tuomitaan sen mukaan miten he ovat kohdelleet lähimmäisiään. Tämän voisi iskostaa myös terroristivaltion mieleen. Ei toisen maan varastaminen, lisäksi nöyryytys ja väkivaltainen miehittäminen talojen tuhoaminen ole lähimmäisenrakkautta. Ja jenkit maksaa tän kaiken.
keitten nimissä esität tuon näkemyksesi 'juutalaiset vain nauraa teille', puhutko juutalaisten puolesta, vai mikä idea tässä nyt on? voi sinua
En minä ole täällä nähnyt mitään tuollaiseen viittaavaa, ellei sitten joku juutalaisuuden takia piinattu provo ole esittänyt 'kristityille nauravaa juutalaista'
löytyy täällä hassumpiakin juttuja *kohauttaa olkapäitään*
voi voi
keskustella tavallasi ilman puoleen tai toiseen tapahtuvaa kiihkoilua. Voiko joku kommentoida Joel 3 kirjasta:
1. Sillä katso, niinä päivinä ja siihen aikaan, kun minä käännän Juudan ja Jerusalemin kohtalon,
2. minä kokoan kaikki pakanakansat, vien ne alas Joosafatin laaksoon ja käyn siellä oikeutta niitten kanssa kansani ja perintöosani, Israelin, tähden. Sillä he ovat hajottaneet sen pakanakansain sekaan, ovat jakaneet minun maani
Miten on mahdollista, että tällaista tekstiä on kirjoitettu niin kauan aikaa sitten?