Tapahtuipa kerran Tikkurilassa. Taisin olla 13-vuotias silloin, (nyt 21v) oli uudenvuoden aatonaatto eli 30.12. Seisoskelin parin kaverin kanssa siinä kävelykadulla lähellä supermarkettia, jossa on alko. Joku alkoholisoituneen näköinen keski-ikäinen mies tuli kysymään haluammeko että hän kävisi ostamassa meille viinaa. Eihän me niin nuorena sentään juotu... Hakupalkaksi hän kertoi heti että se tekee muistaakseni 50mummonmarkkaa! Kuulemma hänen mukaan seuraavana päivänä eli uudenvuodenaattona hinta olisi 100mk jo..
Onkohan näitä samoja juoppoja vieläkin siellä alkon lähellä jotka houkuttelee lapsia ostamaan viinaa että saisi hakupalkan?
Onkohan näitä samoja juoppoja vieläkin siellä alkon lähellä jotka houkuttelee lapsia ostamaan viinaa että saisi hakupalkan?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nythän sulla on jo ikää, niin voisit hakeakin hakupalkkion toivossa. Eikö sulle sossurahasi riitä?
Mitäs jos menisit töihin?
Uskomattoman yksipuolinen keskustelija häröilee
tällä palstalla.
Onko hänellä joku hoitamaton trauma, koska jokaiseen kysymykseen tulee lähes aina tuo sossurahoilla eläminen.
Toinen vaihtoehto on katkeruus, eli hän ei ole itse voinut hakea, tai ollut oikeutettu sosiaalitukeen viihteeseensä.......niin sehän tuon trauman on saattanut aiheuttaakkin.
Minusta niitä on ainakin kaksi. Molemmilla ongelmansa...
Toisella sossuongelma, toisella, vakavammalla tapauksella, itsetunto-ongelma, joka näkyy tarpeena vähätellä eri asuinpaikkoja tai erilaisia ihmisiä
Asiallista keskustelua on hankala käydä, jos vedetään heti itä-länsi asetelma syiksi, asiaan kun asiaan.
Kotikaupunkia saa ja täytyy voida tarkastella myös kriittisesti.
Täällä vaihdetaan mielipiteitä hyvin erilaisista asiosta ja ainoa ratkaisu, joita muutamat kirjottelijat tarjoilevat on "muuttakaa muualle sosiaalipummit" tai "lännessä valitetaan aina ja kaikesta".
Kumpikaan noista mielipiteistä ei edusta kovinkaan älyllistä ajatuksenvaihtoa, rakentavasta keskustelusta puhumattakaan.
kerran Tikkurilassa uudenvuoden aattona. Kävelin rauhassa kävelykatua Alkoon päin, kun kaksi selvästi humaltunutta n. 13-14 -vuotiasta tyttöä tuli vonkaamaan, että hakisin heille pulloa. Arvatkaapa, hainko. Kyllä tytöt lupasivat hakupalkaksi vaikka mitä, ja seuraavana päivänä saisi vielä enemmän, mutta en mennyt helppoon.....