Selainyhteensopivuus / Javascript

Mika0800

Selainyhteensopivuus / Javascript

Mistä hyviä vinkkejä, kuinka käyttää Javascriptia oikein siten, että se toimii kaikissa järkevästi tehdyissä selaimissa ?

Itse tein joskus sivun, jossa editboxiin syötetään kysymyksen koodinumero, ja nappia painamalla selain ohjataan MSDN:ään asianmukaiselle sivulle.

esim, jos syötät koodin 246818, napinpainallus ohjaisi tänne:

http://support.microsoft.com/kb/246818

Sivuni toimi oikein MS-IE:llä, mutta Operalla en keksinyt tapaa saada tuota järkevästi. Aikaa tuosta on niin paljon, että esim. Firefoxilla asiaa ei edes testattu.

Eri selainten Javascript -toteutuksessa ja DOM -mallissa yms. on turhankin paljon eroja, ja näiden takia asianmukaisesti toimivan Javascriptiä käyttävän sivun suunnittelu ei ole ihan helppoa.

Tässä möhlii turhan moni kaupallinenkin yritys.

Esimerkkinä tästä: Ne, joilla on GoMobilen liittymä, kokeilkaapa Go:n netissä toimivia palveluja Firefoxilla! Eipä toimi nuoli vasemmalle/oikealle yksin käytettynä, sensijaan samat napit Ctrl / Shift -nappien kanssa kyllä toimivat. MS-IE:llä samaa ongelmaa ei esiinny.

Luulisi, että Javascriptin oikeasta käytöstä, niin että lopputulos toimisi kaikilla selaimilla, olisi netissä hyviäkin ohjeita. Onko kukaan törmännyt sellaisiin, missä ?

2

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru_

      että se sun koodis on vaan pebasta. IE tekee niin kuin tekee ja itse koodi saattaa olla ihan roskaa.

      Spesifikaation mukaiset selaiset ei huonolla koodilla toimi.

      Eihän tuossa tartte olla kun pikku pätkä scriptiä


      ohjaus

      • Piru_

        enpä ole muuten varma onko tuo id varattujen nimien joukossa, joten sen vois korvata vaikka kbid-nimellä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      237
      3580
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3268
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      79
      2767
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      39
      2601
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      94
      2266
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      28
      1963
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      91
      1961
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      41
      1854
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      101
      1763
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1093
    Aihe