Kysyn silti: Joko olette aloittaneet jouluvalmistelut? *hymy*
Tiedän, että tää on tosi ärsyttävää
ex-Z
271478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 38 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Pistää tulpat korviin ja silmälaput silmille. :)
*tekee saman perässä* :)))))))
olin jo kuulevani, että telkkarissa kaupattiin Joulu kalenteria muutama päivä sitten.
Mun mielestä kolmosella äsken Emmerdalen jälkeen tuli mainos, jossa mainostettiin jotain jouluohjelmaa... hohhoijaa..
tosi ärsyttävää. Täälläpäin on muutama naapuri, joilla jouluvalot on riekkuneet kuistilla koko vuoden. Nyt vaan valot palamaan, on se helppo valmistautua jouluun. Aina kun menen ohi, tekisi mieli repiä ne johdot riekaleiksi!
menee koko joulun tunnelma pilalle jos liian aikaisin aloittaa joulu valmistelut.
saati jos valmistelee läpi vuoden. Voi että mä taas kiihdyin!!!
Oikeestaan alko tosissaan hermostuttaan tää avaukseni. *hullunkiilto silmissä*
hermostuttaa kun duunissa yhdellä ääliöllä on ollut joulukynttelikkö ikkunalla koko hemmetin vuoden. KOKO VUODEN! Saan paiseita aina kun näenkin ne köynnökset!
ei turhaa hässäkkää ennen joulua!
Töpseli seinään ja silleen..
Pois se minusta. Tai no jos ei lasketa sitä, et mä olen säilöny sieniä, joista teen jouluna sienisalaattia.
Hmm... kuuluuko se perinteiseen jouluruokaan? *yrittää muistella*
Kun syö sienisalaattia, rosollia, silliä, lanttulaatikkoa, maksapasteijaa, kinkkua, homejuustoa ja sianpäänsylttyä samalla aterialla, tuntuu vatsassa tosi jouluiselta.
Jaa, no sitten. Minä jätän itse kuitenkin syömättä lanttulaatikot, sillit ja muut vastaavat. Mimmosta on sianpäänsyltty? Onko se oikeesti sianpäätä?
En ole oikeesti syöny, mut se on joku vanhan kansan juttu.
Onnettomat turvelot. Valmistelut alkavat, niinkuin me valveutuneet hyvin tiedämme, jussin jälkeen. Henkilökohtaisesti on menossa jo kolmas harjoittelukuusi. Varsinainen joulupuu hankitaan ensi viikolla. Hyvä lakkaus ja sopivat ympäristöolosuhteet pitävät puun hehkeänä maaliskuun puolenvälin yli! Huoneistokompleksin kosteusprosentti kannattaa pitää välillä 94-97. Ihan vaan vinkkinä uusavuttomille.
*hörähtää ääneen nauramaan*
Sillä lailla!
Odotellaanpa aattoon. Hähä. Joko hyydähtää hymy. Kaivertaa epäluulo. Olisiko sittenkin pitänyt kuusi noutaa ajaissa!
siinä vaiheessa, mutta toistaiseksi en jaksa moiseen panostaa. :)
mietimme mihin lähetään viettämään valmista joulua.
yhtenä jouluna perheen kans laivalla. Ihan kiva reissu toisaalta. Kallis kylläkin, mutta sehän on selvää, että joululla on tosi helppo rahastaa.
lähteä laivalle..sori.
Jos vietämme joulua muualla kuin kotona, niin ehdottomasti jossain maatilamatkailua järjestävässä paikassa - sentään jotain joulufiilistä saatava..:)
Eipä se joulu ole ilmainen kotonakaa :)
metsä kasvaa,ei huolta lain,ellei ne pikkuoravat
pesiydy just siihen kuusen.
setä käy laittamassa kuusiin sellaista jäynää, että kun kuusen kiikuttaa sisälle lämpimään, niin haju onkin erittäin "miellyttävä"...
ja mikäs siinä vaivannäön otan vastaan!!
...ollenkaan ärsyttävää: mä vietän jouluni kutsuttuna ja valmiiksikatetussa pöydässä Turkkusessa. Mä en ole jouluihmisiä olleskaan; tykkään antaa ja saada lahjoja mihin vuodenaikaan tahansa. Ja mun keittotaitoni linee jo kait tiedossa; pelkällä veden, perunan ja munien keittämistaidoilla ei joulua mun läheiset taas mun luona hyväksy. Jouludiscovalot yms. on syvältä sieltä; sitten oikeita kynttilöitä, jos kerta
ottaa niin ison kuusen ettei mahdu kun poikittain sisään. On helpompi ripustaa koristeet ja kantaa joskus pihalle sitten juhannuksena.