Kovin on hiljaista täällä.
Säpinää......
Mistähän saataisiin keskustelijoita lisää?
Itselläni on tekemistä jonkun verran aina, mutta otan kantaa teologian kysymyksiin mielelläni.
Annan ja opin lisää.
Siunausta
jari laurila
Säpinää......
Mistähän saataisiin keskustelijoita lisää?
Itselläni on tekemistä jonkun verran aina, mutta otan kantaa teologian kysymyksiin mielelläni.
Annan ja opin lisää.
Siunausta
jari laurila
Vastaukset 23
Vanhimmat
mikä on käsityksesi siitä eräät ennustavat ja sanovat sen perustuvan Raamatun opetuksiin että maallinen Israel tulee kokemaan laajan herätyksen "lopun aikana".
Toisin sanoen uskotaan, että Jumala on Raamatun lupauksen mukaan koonnut maallisen Israelin takaisin omaan maahansa ja että Raamatun lupaus heille tänään on että Jumala antaa suuren herätyksen tapahtua heidän keskuudessaan..
Kiitos.
Esitit varsin laajan kysymyksen.
Lyhyt vastaus kuitenkin;
- MESSIAANISET juutalaiset ja israelilaiset
heimon puolesta, jos siitä on kyse. Ei muuta.
Jeesus Kristus on ainoa pelastus.
Litan kysmyksesi muistiin opetuskirjettä varten.
Kirjoitan aiheesta joskus myöhemmin paremmin
Siunausta
jari laurila
Että Jeesus Kristus on ainoa pelastus on aivan selvää ja senhän me tiedämme molemmat, meille hän ainoa tie elämään ja muuta tietä ei ihmisillä kertakaikkiaan ole, sama niin juutalaiselle kuin muille, mutta kysymykseni tarkoitti enemmänkin, että onko Israelilaisten suhde Jumalaan tai ehkä oikeammin Jumalan suhde Israeliin (joka kieltämättä on ollut erilainen kuin muihin kansoihin) yhä sellainen, että Jumala yhä puhuu heille erikoisesti myös kansana. Mitä sanoo A-kirkko - löytyykö Raamatusta tukea monen käsitykselle että Israelin "paatumus" loppuu ja he lopulta kääntyvät Jeesuksen puoleen sinä messiaana jota he ovat odottaneet tuhansia vuosia? Omasta puolestani olen siinä käsityksessä, että monet heistä tulevat uudistamaan uskonsa ja oppivat tuntemaan Jumalansa paremmin Jeesuksen kautta ennenkuin aika on täysi.
Odotan mielenkiinnolla opetuskirjettäsi.
Laitan kirjeesi muistiin suosikkeihin, ja vastaan kun teen opetuskirjeen asiasta.
Ainoastaan Kristuksessa voi pelastua.
Maan rajat, rotu, yms ei ole pelastuksen peruste.
Näin on aina olut jo VT:n aikana.
Siunausta
jari laurila
Olen pyrkinyt pitämään tuon mottoni specially täällä adventistien palstalla.
Sinun adventistien kohdalla voi tämän tehjdä varsin hyvin mielin.Heistä voi oppia mutta ei pidä ottaa oppia heiltä.
Eipä ole kyllä ollut suoranaisesti mitään arvokasta tarjollakaan.
Mutta epäsuorasti sitäkin enemmän.
...kannattaa olla avoin ja oppia Raamatusta lisää aina.
Jos oma hengellinen pohja on vakaa, ei pelkää tutkia lisää, kun rakastaa totuutta.
Omaa epävarmuutta yleensä kaikki mussutus.
Luonnolista ja ymmärrettävää.
Adventtikirkkolaiset ovat usein huonossa valossa sen vuoksi, että heillä on tietoa mitä ei yleensä ole.
Jokainen protestanttinen seurakunta on syntynyt uuden valon pohjalle mitä Raamatusta löytyi pimeän keskiajan jälkeen.
A-kirkko vimeinen tai viimeisimpiä, lisää valoa Raamtusta edellisien s-kuneitne lisäksi lisäksi.
http://www.media7.fi/raamattuopisto
Kaikki Raamatun asiaa. Pidä mikä hyvää on mielestäsi. 2 Tess 5:20-23.
Siunausta
jari laurila
omaa nahkaansa säästämättä meni sinne saarnaamaan!
Uskoavaiset saarnaa aina toisilleen.
Asenne on tärkeä, että se on sydämessä rakastava lähimmäistä kohtaan.
Siunausta
jari laurila
nimimerkki kuhilas haluaa jatkaa herätysliikkeiden palstalla pitempään. Varmasti riippuu siitä, onko riittäväti rakentavaa kirjoittelua asioita, joita kuhilas tuo palstalla esille. Jos sitävastoin palstalla esiintyy ikävää kinastelua, niin tuskinpa kannattaa jatkaa.
jarlaun naisrintamalla.
Onneksesi sinulla on mielikuvitusjeesuksesi.
Meilkuvituksesi laukkaa liikaa minun suuntaani.
Etkö Sinä lapsi parka voisi viettää omaa elämääsi.
Toivon että tulet järkiisi joskus, kasvat aikuiseksi ja opit ihmiselle tarpeellista nöyryyttä ja lähimmäisrakkautta.
Siunausta
jari laurila
Krisselilahkopappi saarnaa:
"Lapsi parka Meilkuvituksesi laukkaa liikaa minun suuntaani.
Etkö Sinä lapsi parka voisi viettää omaa elämääsi.
Toivon että tulet järkiisi joskus, kasvat aikuiseksi ja opit ihmiselle tarpeellista nöyryyttä ja lähimmäisrakkautta."
Kiistän syyllisyyteni. Olen syytön:
a) siihen ettei jumalaasi oikeasti ole olemassa
b) siihen että sinä et naisille kelpaa
Kummassakaan asiassa en aio auttaa.
"Siunausta"
Vastaan taikauskoiseen loitsuusi toisella: IPU valaiskoon tietäsi.
Krisselilahkopappi saarnaa:
"Lapsi parka Meilkuvituksesi laukkaa liikaa minun suuntaani.
Etkö Sinä lapsi parka voisi viettää omaa elämääsi.
Toivon että tulet järkiisi joskus, kasvat aikuiseksi ja opit ihmiselle tarpeellista nöyryyttä ja lähimmäisrakkautta."
Kiistän syyllisyyteni. Olen syytön:
a) siihen ettei jumalaasi oikeasti ole olemassa
b) siihen että sinä et naisille kelpaa
Kummassakaan asiassa en aio auttaa.
"Siunausta"
Vastaan taikauskoiseen loitsuusi toisella: IPU valaiskoon tietäsi.
Olen iloinjen jos et mieti auttamista noissa asioissa.
Olen pian 50- vee mies, ja nähnyt elämää enemmän kuin Sinä joka kantilta.
Siunausta
jari laurila
itsesäälissä piehtarointi ja itsensä pettäminen kuvittelemalla taivaspaikkaa jalostaa lahkonne oppien mukaan.
laittaa taikauskoiset loitsut perään ja loukata tervettä järkeä:
siunausta
Raamatusta on kyse.
Ei "lahkosta."
Raamatusta löydät pelastussanoman johon ei ole lisäämistä.
Kaikkea hyvää Sinulle.
Terveisin
jari laurila
LAHKOT. MITÄ TARKOITTAA "LAHKOLAISUUS"?
Kristittyjä pidettiin lahkona, koska he poikkesivat juutalaisuudesta, ja vallalla olevasta sen ajan uskonnollisten johtajien opetuksesta. (Apt 24:5) Kristityjenkin keskuuteen kuitenkin syntyi lahkoja kuten "judaismi, gnostilaisuus ja nikolaiittain" oppi.
Apostoli Paavalia nimitettiin lahkolaiseksi. Hän puolustautui kertomalla että hän palvelee Jumalaa, ja uskoo mitä laissa ja profeetoissa on sanottu. (Apt 24:14-16) Elävän Jumalan seurakunta on tietysti totuuden pylväs ja perustus. (1 Tim 3:5, Ef 2:20) Totuutta noudattavana se kasvaa rakkaudessa kiinni Kristukseen joka on seurakunnan perusta. (Ef 4:15-16, 1:22, 4:15, 1 Kor 3:11) Seurakunta on "yksi ruumis" Kristuksessa ja (1 Kor 10:17, Gal 3:28) kristilliseen seurakuntaan kuuluvat eivät ole erilaisten opintuulten heiteltävänä, vaan yhdessä uskossa. (Ef 4:13-16)
Kuitenkin kristillisen seurakunnan sisälläkin saattoi ilmetä lahkolaisuuden syntiä, kun seurakuntalaiset jakaantuivat eri mielipiteiden taakse, vaikkakin kyseessä olisivat olleet arvostetutkin eri mielipiteiden esittäjät ja puhujat. (1 Kor 1:11-13) Paavali sanoi tällaisen olevan osoitus lihallisesta mielestä ja kypsymättömyydestä. (3:1-3)Lahkolaisuuden synnissä on siis kysymys seurakunnan sisäisistä mieliä jakavista riidoista. Joissakin seurakunnissa on nykyisin tapahtunut jakaantumista, seurakunta on saattanut jakaantua kahtia, tai useampiin eri protestiliikkeisiin, joita joskus myös herätysliikkeiksi kutsutaan. Kuitenkin näissä liikkeissä on usein varsin hyviä pyrkimyksiä, ja ne ovat tahtoneet palvella innokkaampaa hengellistä toimintaa, ja puhtaampaa Raamatun opetustakin usein.
Protestanttisia kirkkoja kutsutaan usein lahkoiksi. Mikään seurakunta ei kuitenkaan suoraan seuraa alkuseurakuntaa. Alkuseurakunnasta jäi vain rippeet jäljelle kun se lankesi pois totuudesta tekemällä sovitteluja maallisen vallan kanssa. (2 Tess 2:3-4) Alkuseurakunnan jäännöksen historiaa tunnemme huonosti, eikä yksikään seurakunta voi väittää olevansa suoraan alkuseurakunnan seuraaja. Jumalan sana kuitenkin säilyi pienten pienten ryhmien keskuudessa (mm. valdolaiset) keskiajan kristittyjen vainoista huolimatta joita katolinen maailma harjoitti. Näin ajatellen olisimme kaikki lahkojen jäseniä? Uskonpuhdistuksen myötä syntyivät protestanttiset kirkot. Jumala on siunannut näitä seurakuntia, koska ne tahtoivat pois keskiajan katolisesta pimeydestä puhtaampaan Raamatun oppiin. Uskonpuhdistajia oli monia, ja heidän ympärilleen syntyi aina uusi kristillinen yhdyskunta, kun he löysivät Raamatusta uutta valoa. Sekä Luterilainen kirkko että Adventtikirkko mm. ovat näitä uskonpuhdistusliikkeitä alunperin. Adventtikirkon rooli ja merkitys uskonpuhdistajana säilyy aikamme loppuun asti. (Ilm 14:12, 12:17, 19:10)
Poikkeaminen oikean seurakunnan opista on "lihan teko" jossa ihmisen oma tahto vetää halunsa mukaiseen oppiin. (Gal 5:19-20, Room 8:4-8) Lihan tahto ei alistu Jumalan lakiin. (7) (Luuk 16:17, Matt 5:17-18, Jaak 2:10-12, 1 Joh 2:3-5, 3:4, 5:3)
Kristityllä tänään on turvanaan Raamatun kirjoitettu sana, sekä Jumalan Pyhä Henki. (Apt 9:31, 2 Piet 1:21, 2 Tim 3:16, Hebr 8:10, 1 Kor 12) Oikea kristillisyys rakastaa, ja on kiinnostunut mitä kirjoitettu on. (Matt 4:10, Luuk 4:8, Room 1:17, Ilm 1:3) Oikea kristillisyys ei pyri määräämään omantunnon asioita, vaan kysyy vapaaehtoisuutta kuten Jumalakin pyytää ihmisen vapaaehtoista rakkautta itseään kohtaan. Niinpä oikea kristittykin rakastaa Jumalaa yli kaiken ja lähimmäisiään kuten itseään. (Matt 22:36-40) Kysymys oikeasta opista ei ole kirkkojen välinen kamppailu, vaan Henkien taistelu sieluista. (1 Piet 5:8) Kristitty taistelee Raamatun Jeesuksen uskonnon puolesta rakkauden keinoin pyrkien voittamaan sieluja elämän Herralle pelastukseen totuudessa.
Jumalan kansa onkin tänään (v.2005) vielä jakaantunut eri kristillisiin piireihin yksilöinä. Näiden yksilöiden tuntomerkkinä on että he ovat vilpittömiä sille valolle minkä ovat saaneet. (Luuk 12:47-48)
Jumala kuitenkin kutsuu kansaansa pois totuudesta luopuneista uskonnollisista yhdyskunnista sinne missä ilmenevät lopun ajan seurakunnan tuntomerkit. Ilm 14:12, opettaa ketkä lopun aikana ovat pyhiä ihmisiä. "He noudattavat Jumalan käskyjä ja uskovat Jeesukseen." Heidän keskuudessaan toimii profetian Hengen lahja, (Ilm 19:10, 12:17) ja tämä seurakunta tekee lähetystyötä tietysti koko maailmassa! (Matt 28:18-20, Mark 16:15-16) He palvelevat yhdessä Herraa lähimmäistensä hyväksi, ja välttyvät lahkolaisuuden synniltä pysymällä yhdessä. (Room 12:5, 1 Kor 12:12, Ef 4:16)
MIKSI ON MONIA SEURAKUNTIA?
Kaikki kristilliset kirkot perustavat opetuksensa Raamattuun. Kirkkojen ja seurakuntien opilliset käsitykset poikkeavat kuitenkin toisistaan. Kaikki sanovat opettavansa Raamattua. Miksi on niin monia seurakuntia?
Syy löytyy lähinnä ihmisen omasta tahdosta. Jo osa alkuseurakunnasta luopui pois alkuperäisestä totuudesta. (1 Tim 3:15) Luopumus tapahtui tekemällä sovitteluja ja kompromisseja maallisen vallan kanssa. Paavali varoitti tästä etukäteen. (2 Tess 2:3-12, Apt 20:28-30) (Snl 16:25)
Kautta aikojen ihminen on halunnut olla viisas, jopa Luojaansakin viisaampi. Tämänkin päivän uskonnon opetukseen asti sisältyy antiikin kreikan filosofian opetusta, mm. opissa sielun kuolemattomuudesta. (Platon, filosofikoulun rehtori 387 ekr) Ihmisen oma “viisaus” ottaa paikkaansa Raamatun totuudelta.
Ihminen ajautui, ja ajautuu tänäänkin usein yhä kauemmaksi pois Raamatun totuudesta. Pimeä keskiaika (538-1798=1260 vuotta) oli ihmiskunnan historian varmasti surullisin aika. (Matt 24:15, 21-22, 9-12, Ilm 11:2-3, 12:14, Dan 7:25) Silloin uskontoa opetettiin väkisin. Maallinen ja kirkollinen valta määräsivät ihmisen omantunnon kysymyksistä miten oli pakko uskoa. Ne jotka olivat uskollisia Jumalalle maallisien kumarrettavien sijaan, joutuivat inkvisitiolaitoksen kidutuspenkkeihin. Näissä kidutusvälineissä oli saatanan ja ihmisen mielikuvitus valloillaan keinoissa miten kiduttaa ihmistä julmimmin ja pidempään. (Joh 13:34-35, Matt 7:16-2) Syntyi myös oppi ihmisen ikuisesta kidutuksen tuskista helvetin loppumattomassa tulessa. Vastaavanlainen pakkovaltainen luopumus ja uskonnollinen eksytys tulee tapahtumaan Raamatun mukaan ajan lopullakin. (Ilm 13)
Uskonpuhdistus toi helpotuksen, ja mahdollisti Raamatunkäännökset latinasta eri kielille. Kun joku vilpitön totuuden tutkija löysi Raamatusta uutta valoa, hänen ympärilleen syntyi kuulijajoukko. Näin syntyi uusia seurakuntia. Uskonpuhdistajia oli useita. (mm. Pierre Valdes, Hieronymus, John Wycliff, Jan Hus, Martin Luther, Calvin Jean, Knox, Latimer, Melancthon, Zwingli, Ellen G. White) Uskonpuhdistajien perustamat seurakunnat jäivät kuitenkin siihen tiedon tasoon, mihin perustajat ne veivät ja jättivät. Hetken kuluttua tuli uusi uskonpuhdistaja, joka löysi Raamatusta uutta valoa aina lisää. Adventtikirkko oli uskonpuhdistusliikkeistä viimeisiä tai viimeisin. Adventtikirkolla olikin heti käytettävissään kaikki uskonpuhdistajien aikaisemmin löytämä totuuden valo. Profetian Hengen valo toi lisää tietoa Raamatusta. (2 Piet 1:19-21, 1 Kor 14:1,3-5) Jumala on siunannut kaikkia uskonpuhdistusliikkeitä niiden hyvän pyrkimyksen vuoksi. Uskonpuhdistajat kaipasivat, ja etsivät totuutta ja puhdasta Raamatun oppia.
Monet seurakunnat ovat syntyneet Amerikassa. Miksi?
- Euroopassa uskonpuhdistuksen aikoihin kristittyjä vainottiin ankarasti. Uskonpuhdistajat kuolivatkin tavallisesti roviolla kieltäydyttyään inkvisitiolaitoksen vaatimista myönnytyksistä uskonsa suhteen. Martin Luther piileskeli hyväntekijänsä luona Wartburgin linnassa, ja kaiketi näin vältti polttorovion.
Amerikassa oli maan perustuslain mukaan uskonnon vapaus, ja tässä on syy monien kirkkojen maailmanvalloitukseen Amerikasta käsin. Sankoin joukoin kristityt pakenivat Euroopasta Amerikkaan. Tietenkin missä on uskovia ja totuuden etsijöitä paljon, perustetaan myös uskovien ryhmiä.
Adventtiliike uskonpuhdistusliikkeenä on jo lähes kaikissa maailman maissa. Vain 8% Adventtikirkon jäsenistä asuu Amerikassa. (Matt 28:18-20) Vain muslimimaiden rajoilla on tungosta, kun kristityt odottavat maihin pääsyä vielä toistaiseksi.
Erilaisia opinkäsityksiä syntyy kun ihmiset ovat eri mieltä. Jo alkuseurakunnassa syyllistyttiin lahkolaisuuden syntiin.(1 Kor 1:10-13, 3:3-9) Yksikään kirkko tai seurakunta ei ole alkuseurakunnan seuraaja, ja siksi kaikki kirkot ovat karkeasti ajatellen “lahkoja.” Lahkolaisuuden synti kuitenkin tarkoittaa seurakunnan sisäistä jakaantumista. Monet kirkot ovatkin jakaantuneet useiksi erilaisiksi liikkeiksi.
Alkuseurakunnassa osa jäi totuudelle uskollisiksi, mutta heidät vainottiin ensimmäisellä vuosisadalla lähes sukupuuttoon. Kuitenkin pieniä ryhmiä on aina ollut läpi maailmanhistorian, jotka säilyttivät ankeidenkin vainojen ja olojen keskellä Raamatun totuuden. (mm. valdolaisliike v. 1176 lähtien)
Jeesus Kristus on kristinuskon perustaja ja koko Raamatun ydin ja keskushenkilö. Kaikki Jeesuksen lampaat eivät ole yhdessä laumassa. (Joh 10:16, Ilm 14:6-12)
Ajan lopulla kristikunta jakaantuu kahteen osaan. (Ilm 13) Jeesus kokoaa lampaansa yhteen laumaansa. Tässä laumassa julistetaan lopunajan sanomaa, jossa on profetian Henki. (Ilm 19:10, 12:17, 18:4)
Lisää aiheeseen liittyvää:
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
- “Ristillä kumoutuneet käskyt ja lopunajan harha-oppi” Osasto 4
- “Ihmisten tekemät filosofiat ja todellinen elämänviisaus” Os.5
- “Mitä usko on?” Os.5
- “Pyhitys maailmassa” Os.5
- “Miten Jumalan kansa yhdistyy yhdeksi laumaksi? Jeesuksen muut lampaat” Os.7
- “Mikä on oikea uskonto?” Os. 7
- “Adventtikirkon synty” Os.7
- “Lahkot. Mitä tarkoittaa lahkolaisuus?” Os.7
- “Seurakuntayhteyden tarpeellisuus” Os. 7
- “Evankeliumin oikea opetus” Os. 7
- “Pilkkaajat lopun aikana” Os. 9
- “Aikamme nyt, mitä Jeesus ajastamme sanoi?” Os. 9
- “Ajan merkit ja maailman lopun lähestyminen” Os. 9
- “Antikristus” Os.10
- “Hyvien ja pahojen voimien taistelu” Os.10
- “Uusi ja vanha liitto” Os.15
satukirja, joten siitä ei sinulle ole mitään muuta iloa kuin korkeintaan itsepetoksesi tukeminen.
Katsos, sinäkin unohdit laittaa loppuun taikauskoisen loitsun.
"Puhe rististä on hulluutta niiden miestä, jotka joutuvat kadotukseen, mutta meille jotka pelastumme, se on Jumalan voima."
1 Kor 18
Säälin Sinua, ja toivon että vanhemapa kun tulet aikuseksi viisastut, ja ymmärrät ainakin lopettaa itsesi kehumisen, ja ihmisten pilkkaamisen.
Nuorille ei kai kukaan enää opeta ihmisetn käytöstapoja.
Siunausta
jari laurila
"Säälin Sinua, ja toivon että vanhemapa kun tulet aikuseksi viisastut, ja ymmärrät ainakin lopettaa itsesi kehumisen, ja ihmisten pilkkaamisen.
Nuorille ei kai kukaan enää opeta ihmisetn käytöstapoja."
Sinä ylennät itsesi, olet kuvitellut itsellesi jumalan, luonut tuollaisen hahmon. Mielikuvitusjumalasi oikeuttaman ja nimissä saarnaat hänen (siis sinun omaa) tahtoasi.
Ylennät itsesi ja pilkkaat taikauskollasi tervettä järkeä.
Varmimmaksi vakuudeksi laita vielä loppuun pilkkaavat loitsusi taikauskosi nimissä:
"Siunausta"
Tuohan on yleisesti toisuskoiselle ta uskonnottomalle osoitettuna tulkittu avoimeksi haistatteluksi.
olet tällä palstalla? Et tunnu uskovan mihinkään tai haluavan keskustella asioista vakasvasti - voisi olettaa että olet täällä vain ivailemassa ? vai onko pohjimmainen syysi sittenkin opin halu?
Täällä Apteekki-ravintolassa ja Koulussa sekä pankissa on ainakin porukkaa parantamassa maailmaa...siis niin Turun puolessa...miten olisi ..kun tuo Betel-kirkko on aina tyhjä..pitäisikö siitäkin tehdä hyvä Viinikellari ja kunnon ravintola--täysillä oikeuskissa...ruokaravintolahan se jo onkin...?!
Turun Jooseppi :)
..ja kielillä puhumista keskellä päivää...siinä sitä olisi ihmisillä ihmettelemistä, josko ennustavat "hengestä tai viinin hengettärestä"...samapa tuo...kunhan on kolehdin maksajia tulevaan remonttiin jne...?!
Pannaan tuulemaan...ei siis Tuuliaa..pikakahvit keskellä päivää, ...piristää kummasti!?
Hopeaniemessä on sekin asia jo todettu, että taivaaseen pääsee...vaikka kahvia juokin...esim. edesmennyt esimies veli W.Aittala ja moni muu saarnaaja on harrastanut tuota uskomusta salaa koko ikänsä...joten vapautukaatte seurakuntalaiset tekin jo...viheriäiset niityt kutsuvat keskellä päivää...ja syksylläkin ruoho on nykyään niin niin vihreää...?!
"Ilopitkaa joka tilassa!" --sanoi Paavli vapautuessaan juutalaista ikeestä...kristityksi!!?
Turun Jooseppi :)