VARPUNEN.

TAAS MISSÄ KAIIKI LUURAA!!!
8210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

peiton alla tuhisemassa.Pitäsköhön mennä itsekkin.Ei kyllä tippaakaan nukuta.

Äänestä
  • HURJA HILDA AIKAS TYLSÄÄ . MUT JUTELLAA KUN
    MUAKAN EI NUKUTA !!!KAIKETI SCATISSA.

    Äänestä

  • MOI, kirjoitti:

    HURJA HILDA AIKAS TYLSÄÄ . MUT JUTELLAA KUN
    MUAKAN EI NUKUTA !!!KAIKETI SCATISSA.

    valvottaa?

    Äänestä


  • hurjahilda kirjoitti:

    valvottaa?

    NUKUIN TOSSA ILLALLA 6-8 OVIKELLO SOI..
    ENKÄ PÄÄSTÄ KETÄÄN SISÄLLE.
    EI KIINOSTA..
    VALVOTTAA VAAN..
    JOS MENEE NUKKUUN .KIEPPUU JA KIEPPUU
    SÄNGYSSÄ..EI OO TEKEMITÄ KUN ON YÖ.

    Äänestä

KKO: Kolmoismurhaaja Valjakkala armahdettava
18.10.2006 15:02, päivitetty 18.10. 18:02
Korkein oikeus katsoo, että kolmoismurhasta elinkautista istuva Juha Valjakkala voitaisiin armahtaa.

KKO otti Valjakkalan, nykyiseltä nimeltään Nikita Joakim Fouganthinen, armonanomukseen kantaa jo tammikuun lopulla. Vapauttaminen on enää presidentti Tarja Halosen mahdollista hyväksymistä vaille selvä asia.

KKO esittää, että Valjakkala voitaisiin päästää tarpeellisen valmisteluajan jälkeen ehdonalaiseen vapauteen. Ehdonalaiseen hänet pitäisi päästää viimeistään kolmen kuukauden kuluttua armahduspäätöksestä.

Tavallisesti presidentti ottaa kantaa lausuntoihin reilun vuoden sisällä niiden antamisesta. Oikeuden mielipide ei sido Halosta millään tavalla.

Presidentti on pyytänyt asiasta lausuntoa Rikosseuraamusvirastolta ja Ruotsin viranomaisilta. Ruotsin oikeusministeri on julkisuudessa esittänyt ehdottoman kielteisen kantansa armahdukseen.

STT:n tietojen mukaan Ruotsista olisi jo lähetetty Haloselle lausunto Valjakkalan armahtamisesta.

Vankilassa jo
18 vuotta

Valjakkala on istunut elinkautistaan jo 18 vuotta useissa Suomen eri vankiloissa. Hänet tuomittiin vuonna 1988 Pohjois-Ruotsissa Åmselen pikkukylässä tehdyistä veriteoista.

Tuolloin 23-vuotias Valjakkala surmasi julmasti saman perheen isän, äidin ja pojan. Verityöt tekivät Valjakkalasta julkkisrikollisen. Myöhemmin hän on ollut julkisuudessa muun muassa vankilapakojen ja nimenmuutosten takia.

41-vuotias Valjakkala on anonut armahdusta useita kertoja. KKO on ollut lähes poikkeuksetta sitä mieltä, ettei anomukseen pidä suostua. Vasta viime vuoden helmikuussa päätös oli erimielinen. Tuolloin yksi jäsenistä olisi suostunut armahdukseen.

Tammikuinen armahdusta puoltava lausunto oli yksimielinen. Sen antoivat KKO:n presidentti Pauliine Koskelo sekä oikeusneuvokset Mikko Tulokas, Eeva Vuori, Kari Kitunen ja Hannu Rajalahti.

Halosella tiukka
armahduslinja

Halonen on tiukentanut elinkautisvankien armahduslinjaa. Edelliset presidentit ovat armahtaneet vankeja usein 10-12 vuoden jälkeen. Halosen aikana armahdus on koittanut yleensä reilun 14 vankilavuoden jälkeen.

Presidentti käsittelee Valjakkalan armahdusasiaa näillä näkymin muutaman kuukauden kuluttua.

Elinkautisvanki voi uuden vankeuslain myötä päästä ehdonalaiseen vapauteen Helsingin hovioikeuden päätöksellä. Muutos tuli voimaan lokakuun alussa. Ehdonalaiseen voi päästä aikaisintaan 12 vankilavuoden jälkeen. Armahdusta voi silti edelleen anoa presidentiltä.

Mahdollinen armahdus on vaikea paikka. Erityisesti asiassa painavat Valjakkalan useat karkaamisyritykset. Vuonna 1997 hän yritti paeta Turun keskusvankilasta, vuonna 1994 Riihimäeltä. Vuonna 2004 pako jäi yritykseksi Sukevalla.

Tosipaikan edessä oltiin vuonna 2002, kun Valjakkala jätti tuolloisen puolisonsa kanssa palaamatta lomalta. Hänet saatiin kiinni vaimoineen Ruotsista.

Tapauksesta nousi suuri kohu, ja Valjakkalalle lankesi kolmen kuukauden vankeus elinkautisen päälle.

(STT)

Äänestä
  • EIX TÄÄ OLLU JUTTU JOSKUS SUOMEN
    BONNY &KLAID...MITÄ SITÄKIN SÄÄLITÄÄN.
    TPPANU RAA-ASTI..
    SUOMESSA KUMMA LAKI..
    VARASTAA KAUPASTA NAKKI-PAKETIN..SAKOISTA
    LUSIIN JA MURHAT ARMAHDETAAN
    EIX HALONEN OO SEMMONEN MIMMI ET PALJOO EI
    (ARMAHDA)VARPUNEN

    Äänestä

  • JOO. kirjoitti:

    EIX TÄÄ OLLU JUTTU JOSKUS SUOMEN
    BONNY &KLAID...MITÄ SITÄKIN SÄÄLITÄÄN.
    TPPANU RAA-ASTI..
    SUOMESSA KUMMA LAKI..
    VARASTAA KAUPASTA NAKKI-PAKETIN..SAKOISTA
    LUSIIN JA MURHAT ARMAHDETAAN
    EIX HALONEN OO SEMMONEN MIMMI ET PALJOO EI
    (ARMAHDA)VARPUNEN

    http://gfx.dagbladet.no/nyheter/2002/05/14/JUHA.jpg

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HILJASTA. kirjoitti:

TAAS MISSÄ KAIIKI LUURAA!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu